şükela:  tümü | bugün soru sor
  • google’ın çaktırmadan wi-fi router’a yer bilgisi yüklemesi olacaktı. bunu şöyle anladım:

google maps’i açtığımda default olarak bulunduğum yerden uzak bir yeri, ama aynı yeri gösterirdi. bir akıllı telefon aldığımda baktım ki, google maps’i açtığımda tam da bulunduğum yeri gösteriyor. google’ın ve dolayısı ile belki de başkalarının bulunduğum yeri bilmelerini istemiyorum. o yüzden araştırdım ve anladım ki google akıllı telefondan aldığı gps bilgisini benim wi-fi router’ımla bana hiç çaktırmadan özdeşleştiriyor. çözüm olarak artık akıllı telefonun location services kısmını wi-fi router’ın yakınlarında olduğum zaman kapalı tutuyorum. wi-fi router’ı kapatıp açınca da yeni ip adresi aldığı için eskiden yaptığı özdeşleştirme ortadan kalkıyor.

bunu yapan google kimbilir başka neler yapıyor. güya bu konularda duyarlı şirket.
  • wifi ile nasıl konum bulunuyor sanıyorsunuz
  • bence html5 geolocation konusunu araştırmasın şaşırıp kalır tespiti yapan yazar.
    bağlandığın wifi'den ne kadar sinyal aliyorsun, diğer wifi'lerden ne kadar sinyal alıyorsun, onların konumları google maps için dolaşan araçlardan kaydedildi falan...