• çin’in iki gün sonra çakma google üretmesiyle sonuçlanır.
  • amarikan başkanının bir diğer bok yemesi.

bütün çomar liderler neden hep böyle insan aklıyla dalga geçer gibi abuk subuk kararlar alır?
  • muhtemelen google kendi ayağına sıkacaktır. zamanında samsung ve nokia yeni bir işletim sistemi için proje başlatmak istedi ama android hayatımıza öyle bir yerleşti ki bu pek mümkün görünmüyordu. şimdi huawei'nin konumunu düşünürsek xiaomi veya sony ortaklığıyla böyle bir şeye girişebilir. herifler hayvan gibi telefon yapıyorlar. senin o pixel serisini piksel piksel ederler gogıl reis.

edit; bir kaç yazar sony'i olaya dahil etmemi garipsemiş sanırım. haklılar, akıllı telefon piyasasında geri kaldı ama işbu mevzudan sonra bir ortaklık olursa sony'nin desteği diğer firmalara nazaran daha büyük olur. adamların her piyasada parmağı var. kolaylıkla pazar bulur ve para akışı sağlar.
  • os yazmayı visual basicte hesap makinesi yazmak sananlar var sanırım. dünyanın en büyük yazılım şirketi microsoft beceremedi, nokia iflas etti bu uğurda hatırlatayım dedim.
  • çin’in yazılım işine de girmesine sebep olacak hamle olabilir. belki bugünler için çalışmaya çoktan başlamışlardır, kim bilir...
  • https://www.androidauthority.com/…e-android-987873/

yukarıdaki ve birkaç kaynakta daha yazan habere göre trump'ın trade war u sonucu, google ın mecburen verdiği bütün yazılımsal ve donanımsal desteği huawei için bitirmesi.

bu huawei'in çin dışında sattığı yeni model telefonların hiçbirinde google ın desteklediği android versiyonunu kullanamayacağını sadece açık kaynak kodlu android olan aosp un kullanılacağı hatta google play store, gmail, chrome gibi uygulamaların da yeni telefonlarda olamayacağına işaret ediyor.

aynı zamanda şu anki telefonların android güvenlik güncellemeleri alamayacağını da gösteriyor. dünya üzerinde çok fazla kullanıcıyı etkilemesi nedeniyle etkileri nasıl olacak göreceğiz.

edit: yazım hatası ve noktalama
  • allahım bizdeki nasıl bir şanssızlık ki rte ve trump’ı aynı anda sindirmek zorunda olduğumuz bir dünyaya doğduk.

biri kış saati uygulaması kaldırır, biri google’ı dünyanın en çok satan android telefonların birinden banlar.

(bkz: ipimle kuşağım sikimle taşağım)
  • huawei için çok güzel bir gelişme.

huawei kendi yazılımını geliştirebilirse piyasa darmadağın olur.

edit: böyle bir olay halihazırda mevcutmuş kaynak için @600f’ye teşekkürler.
  • kısa vadede huawei'ye çin pazarı dışında ciddi zararlar verecek bir karar. öte yandan bu karar google'a olan güveni de sarsacaktır. yarın benzeri bir kararı başka bir firmaya yönelik almayacağının garantisi yok. yani "herhangi bir android işletim sistemli telefonunuz ya da akıllı tv'niz yarın elinizde çöp olabilir" algısı da oluşacaktır.

çin merkezli firmalar yeni bir işletim sistemi geliştirerek telefon pazarında elde ettikleri rekabeti yazılım alanına da taşımak için mutlaka çalışacaktır. ayrıca bu karar diğer google uygulamalarına muadil olarak yandex'in pazarını da geliştirebilir ama ne kadar başarılı olsa da bu adımların batı pazarında alışkanlıkları değiştirmesi yıllar sürecektir.
hesabın var mı? giriş yap