şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
48 entry daha
  • android'i donanım üreticileri için özel kılan başlıca şeyler, açık kaynak kodlu olması ve dünyanın en zengin uygulama marketine sahip olması. yani öyle "ben de kendi işletim sistemimi yaparım lan" ile çözülecek mevzu değil. huawei kendi işletim sistemini yapmaya kalksa piyasadan silinir -ki kimler silindi bu piyasadan, blackberry, windows phone...

yani olay zaten android değil, onu istediğin gibi al, değiştir kullan ama google play'e giremezsen patlarsın, kimse de senin telefonunu almaz.
  • açık kaynak olduğu için etkilemeyecek... şaka şaka. açık kaynan android gerçekte var olmayan bir şey olması sebebiyle huawei müşterilerine geçmiş olsun.

intel ve microsoft da laptoplara el atar yakında herhalde. google keyfinden desteği kesmedi, huawei kara listeye alındığı için oluyor bunlar.

kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kalmasalar bile uygulamalarda sorun çıkacak, play store olmayacağı için alternatif kanallar mecbur hale gelecek ve muhtemelen türkcell gibi operatörler veya başka şirkletlerin veya huawei'in kendisinin appstore'u olacak ancak uygulama indirmek için merkezi bir yer olmayınca uygulama geliştirip bu uygulamaları kullanıcılara satmak veya temin etmek de çok zor hale geliyor.

anlayacağınız, huawei telefonlar artık fotoğraf makinası.
  • huawei'nin kendi yazılımını geliştirmesi, onun lehine değil aleyhine olur. bunun için çok uzağa gitmeye gerek yok, bir zamanlar nokia'nın bol bol kullandığı symbian işletim sistemine bakmak yeterli. ne oldu? bir süre sonra ne yazılım üreten kaldı ne birşey. android'in bir pazar payı var. android'i geçmek istiyorsan onun benzerini değil, daha yaratıcı birşeyler yapıp insanları oraya çekmen lazım. bunun için de beyin lazım. abd'de beyin var, sende sanayi. yeniliği onlar yapıyor, sen ise taklitten ileri gidemiyorsun malesef. ha, huawei kendi sistemini yapar, iç pazarda çok rahat satar. ama dışarı satamadıktan sonra ne kadar lehine bir durum olur orası tartışılır.

gelen pm üzerine edit: tıpkı symbian gibi, blackberry'nin blackberry os ve samsung'un tizen'i de bu işletim sistemlerine örnek olarak verilebilir.
  • allahım bizdeki nasıl bir şanssızlık ki rte ve trump’ı aynı anda sindirmek zorunda olduğumuz bir dünyaya doğduk.

biri kış saati uygulaması kaldırır, biri google’ı dünyanın en çok satan android telefonların birinden banlar.

(bkz: ipimle kuşağım sikimle taşağım)
  • bir yandan çok gaddarca ve haince bir şey olarak düşünüyorum, bir yandan da huawei'nin android gibi bir platform kurma çalışmalarına hız vereceğine inanıyorum. bu alanda android ve ios gibi abd kaynaklı bir yazılıma belki ileride muhtaç olmayacağız.

bakalım huawei ne yapacak...
  • yazılım kimin? abd'nin.
    servisler kimin? abd'nin.
    öyle kendi yazılımımı yaparım insanlara satarım, yemez.

yap bakalım kendi store'unu, hangi geliştirici senin için aplikasyon üretecek.
    senin çakma store'un için aplikasyon üretenlerin de play store'dan banlanacağına garanti verebilirim.

kısaca hikaye okumaya gerek yok, çin amerika ile anlaşmak zorunda başka türlü hayat hakkı vermezler.
  • haber doğruysa huawei'yi bitirir. yok kendi yazılımını yapar filan kurtarmaz dostlar. kusura bakmayın ama yüz binlerce uygulama havuzu bulunan google play'e erişemeyen telefonu kimse almaz.
    tamam sarı kafayı da amerika'yı da israil'i de sevmem fakat boykot alternatifler olduğu sürece bir seçenektir.
    huawei bugün kendi yazılımını yaptığını duyursa dahi coderlarca yazılımın öğrenilip uygulama havuzunu doldurması en az 5 yıl alır.
  • kısa vadede huawei'ye çin pazarı dışında ciddi zararlar verecek bir karar. öte yandan bu karar google'a olan güveni de sarsacaktır. yarın benzeri bir kararı başka bir firmaya yönelik almayacağının garantisi yok. yani "herhangi bir android işletim sistemli telefonunuz ya da akıllı tv'niz yarın elinizde çöp olabilir" algısı da oluşacaktır.

çin merkezli firmalar yeni bir işletim sistemi geliştirerek telefon pazarında elde ettikleri rekabeti yazılım alanına da taşımak için mutlaka çalışacaktır. ayrıca bu karar diğer google uygulamalarına muadil olarak yandex'in pazarını da geliştirebilir ama ne kadar başarılı olsa da bu adımların batı pazarında alışkanlıkları değiştirmesi yıllar sürecektir.
  • huawei kendi işletim sistemini üretebilir veya ubuntunun mobil os si gibi birşey kullanabilir ama bu sisteme hizmetler nasıl bakar? facebook, instagram, twitter vs olmayan telefon ne kadar satılır tarayıcıdanmı girilecek? yada 3rd party yazılımlara ne kadar güven olur?
  • genel yazar izlenimi yazılımın önemsiz olduğunu ve donanımın ön planda olduğunu belirtmiş.

ancak unutmayın ki dünyanın en şık telefonlarını üreten blackberry yazılım yüzünden battı. nokia yazılım yüzünden battı.

dünyanın en büyük firması olan microsoft telefon satamıyor. sizce donanım mı ön planda?

eğer google işletim sistemi satmaz ise huawei telefon satışında sekteye uğrayacaktır.
404 entry daha