şükela:  tümü | bugün
 • adam bir abd' ye bakmıştır bir de bize bakmıştır.
  sonra onun dediğine uymaya karar vermiştir.

  çok anormal bir durum yok.
 • adamlar ulkeyi isgal etmis, milyonlarca arabi katletmis, daha hala baskent ilan etmesine kizip sasiriyolar. la olum mal misiniz? beyin mi yok? ortada filistin diye devlet kalmadi. baskenti kudus ilan etse nolur, etmese nolur? sana giren cikan ne? zaten olan olmus kimse sesini cikarip yardim etmemis. o cok sevdiginiz arap dunyasi kilini kipirdatmamis tum bunlar olurken. size ne amk size ne? siktirgit kendi memleketinin sorunlariyla ugras. sodadan vergi aliniyor amk. ne kudus u ne filistini. once bi belini dogrult, almanya ile yarisacak hale gel, sonra karisirsin baska ulkere.

  edit: su arap sevici basliklari gorunce dayanamiyorum. lan su pis araplar 1. dunya savasinda arkamizdan vurmus, yapmadiklari pislik kalmamis, gittigi her ulkede ne kadar pislik varsa bunlarin basinin altindan cikmis. hala arap yaliyolar. ayrica hala turklerle alay ederler ve hic sevmezler. geldiler bizim ulkemizi de karistirdilar. onlarin yuzunden muslumanlardan nefret eder oldu tum dunya. dogal olarak turkiye de musluman ulke oldugu icin turklerden de nefret eder oldular. su sikiklerin daha bize bir hayri dokunmadi. ulan araplar bile kendi milletini sevmiyorken, turklere noluyo lan? yeter lan yeter.
 • ülkelerin başkentlerine kim karar veriyor söylense de öğrensek.

  mesela osmanlı bursa'yı başkent yaparken, sonra da başkenti bursa'dan edirneye, edirneden de istanbula taşırken kimden izin almış? böyle saçma bir şey olabilir mi? bir ülke fethettiği her toprağı başkenti yapabilir. zamanında biz türkler de çok yaptık, arap yalamaları bilmiyor olabilir.
 • gavur icadı google maps olmasa israil'in yerini gösteremeyeceklere dert olmuş haksızlık.

  e ne bekliyordun ki, el oğlu teknoloji üretirken deve sidiği şifa verir mi onu tartışıyordun.
  sen yap o icatları, bilimle, çalışmayla, sen koy çocuğu masaya.

  kudüs israil başkenti değildir, o ayrı...
 • şaka gibi geldi google'a yazdım ve gerçekten böyle gösteriyor. danışıklı dövüş işte ne bekliyoruz ki alla sen... yarın öbür gün geri alır, özür diler ama işini görmüş, gündemi değiştirmiş, milleti uyumuş olur. netice itibariyle amacına ulaşır, bizimkiler de gördün mü tükürdüğünü yalıyor diyerek kendini avutur... inşallah masum insanlar zarar görmez, vatana millete zeval gelmez temennimiz, dualarımız bu.
 • eyy google eyy rahmetli larry page.
 • google yıllardır öyle gösterdiği için bugün fark edenlerin şaşırdığı gerçek. adamlar bizim başkentimiz jerusalem diyor google ne yapacak ?

  haritaya dip not'mu ekleyecek '' de facto'' diye ? ya boş bırakacak ya da orayı gösterecek herhalde. boş bırakması anlamsız çünkü ülke fiili olarak oradan yönetiliyor devlet kurumları orada. şehir israil'in. hatta batı şeria'nın yüzde 65'i de israil'in.
 • openstreetmap sorunu kökten çözmüş. israil ve filistin taraflarında herhangi bir şehri başkent olarak göstermiyor.
 • ''filistin ve israil kudüs'ün kendi başkenti olduğunu iddia etmektedir. ''
  bunun neresi başkent göstermek lan?
 • burada google'ın suçu tam olarak nedir, bunu birileri açık açık anlatsa iyi olur.

  israil kudüs'ü başkent ilan etmiş, kısa bir süre sonra da abd bunu tanımış. olayın detayını tam bilemiyorum ama israil fiili olarak da başkentini kudüse taşımışsa, ne bileyim abd büyükelçiliğini ona göre yeniden konumlandırmışsa, kusura bakma da sen oturduğun yerde çırpın dur. ne yapacaksın? tel aviv'e gidip netenyahuyla burada görüşmek istiyorum, israilin başkenti burasıdır mı diyeceksin? farz edelim dedin. kim seni dikkate alacak sanıyorsun?

  israilin kudüsü başkent ilan etmesinin doğru olup olmadığını tartışmıyorum bakın. o ayrı bir konu. ve o konuda da benim ya da sizin sözünüzün pek bir değeri yok açıkçası.

  filistin için çok mücadele edildi. islamcılar horul horul uyurken bu ülkenin komünistleri, solcuları gidip destek oldu fkö'ye. sonra hamas çıktı, türkiye arabuluculuk rolünden hamasın abiliği rolüne büründü. sen vatandaş olarak bilmeyebilirsin bunları, umursamayabilirsin ya da. ama diplomaside işler öyle yürümüyor işte.

  israili böyle fevri bir karar almaktan alıkoyacak güçler kimlerdir? abd olabilir, ab olabilir, belki rusya olabilir ama türkiye olamaz. artık türkiye'nin bu konuda sözü dikkate bile alınmaz. abd ile ilişkiler çıkmaza girmiş, ab ile ilişkilerin bir hayli bozulmuş, almanya ile seçim dönemlerinde gırtlak gırtlağa gelmişsin. ne bekliyorsun şimdi? bu güçlerin sana destek olmasını mı?

  beklenti nedir burada anlayamıyorum hakikaten. sen hem dünyaya kafa tutuyorum imajı yaratmaya çalış, hem de işine gelmediği yerde israil'e kafa tutarken sana destek olmuyorlar diye adamlara sataş. işine gelince hamaset siyaseti yap, gelmeyince de dünya neden sessiz kalıyor diye sorgula. bir anlamı yok ki tüm bunların.

  ben birey olarak kimseden bir şey beklemiyorum, bu haksızlığa karşı elimden geldiğince bir şeyler yapmak istiyorum diyenlere sözüm yok. ama geri kalanlar şunu bilsin, bugün bir öfke haliyle, belki biraz da birilerine yaranabilmek için, taşkınlıklar yapıp israili protesto edebilirsiniz. yarın mavi marmara olayında olduğu gibi hükümetin, bizim hükümetin, kaldırıp "gitmeselerdi, bana mı sordular giderken" demeyeceği ne malum?

  dayanışma ruhu falan güzel şeyler bunlar da, bazılarının samimiyetsizliği çok göze batıyor artık. samimi olsanız, bir kez olsun, solcular filistin'e özgürlük diye bağırırken biz neredeydik acaba diye sorgulama ihtiyacı hissedersiniz allah rızası için. onu yapmıyorsunuz. ışidi, pkkyı, pyd'yi, cehapeyi, ünlü iş adamlarını, kısaca sevmediğiniz herkesi siyonizmin uşağı ilan ediyorsunuz. ama hamas'a gelince sorgulama gerekliliği bile hissetmiyorsunuz hamas'ın faaliyetleriyle israilin çıkarları arasındaki ilişkiyi.

  halbuki hamas peydah olmadan önce fkö israil ile sonunda bir anlaşma zemini bulmaya başlamıştı. israilin üzerindeki kamuoyu baskısı artmıştı. hamas bir indi meydana, tozu dumana karıştırdı. sonra hoop, bir baktık israil'in eli eskisinden de güçlü oluverdi. üstelik şimdi ortada kamuoyu baskısı da kalmadı. eskiden israile yeri geldiğinde parmak gösteren abd, ab şimdi mülteci krizinden sonra onu da yapmıyor. abd'de trump seçilmiş, ab'de milliyetçilik artıyor.

  filistin sorunu benim de içimi acıtıyor ama sırf müslüman oldukları için değil. insani açıdan ciddi bir kriz orada yaşananlar. afrika'da bazı ülkelerde olduğu gibi. zamanında bosna'da olanlar gibi. ve daha nice örneklerde olduğu gibi.

  ama maalesef kuru gürültüyle bir yere varılmıyor. diplomaside kartlarını doğru oynayacaktın zamanında. seni dikkate almalarını istiyorduysan, ona göre konumlandıracaktın kendini. davosta van minüt dedik diye bayrağını alıp konvoya çıkarken biraz olsun düşünecektin, acaba bundan sonra neler olacak diye. van minüt dedin ama kudüsü bıraktın. kim karlı çıktı şimdi? arada bir bunlara da kafa yormak lazım maalesef. ve hesap skalasına baktığınız zaman, ister türkiye olsun, ister mısır olsun, müslüman coğrafyasındaki popülist söylemler hep bir şekilde filistin halkının kazanç tablosuna eksi olarak yazılıyor. siyasetçiler de gemilerini yüzdürmeye devam ediyorlar israille kardeş kardeş. biraz da sacın bu ayağını görün.