şükela:  tümü | bugün
 • samsung galaxy note 7 çıktığında herkes gelmiş geçmiş en iyi telefon diyordu. iris tanıma sistemi bir devrimdi... aynı zamanda yeni iphone'lar yoldaydı ve beklenti yenilikçi hiçbir şey sunmayacağı yönündeydi.

  bu arada da google yeni telefonlarını hazırlıyordu. google daha önce android one (saf android) projeleriyle ucuz, ancak iyi telefonlarla insanları buluşturuyorken, birden telefonda fiyat anlamında sınıf atlamaya karar vermişti.

  google ve apple amerikan ürünleri. apple kendi ekosistemini kontrol ediyor, google ise apple'ın karşısında konumlanan android'i kontrol ediyor (ve dahası adromeda diye bir sisteme geçmeye hazırlanıyor ve belki de o sistemi kimseye vermeyecek...) samsung, sony, lg gibi diğer firmalar adroid üzerinde kendi özelleştirmelerini yapsalar da, google android'e istediği müdahaleyi yapabiliyor.

  samsung galaxy note 7 çıktı ve pilleri patlamaya başladı. adamlar bu sorunu tespit etti. telefonları geri aldı ve yeni üretim telefonları dağıttı ve onlar da patlamaya başladı.

  bu firma samsung galaxy s7 ve s7 edge'i yapmış firma. aşağı yukarı aynı malzemelerle. orada sorun yokken, "bundan iyisi yapılamaz" denen samsung galaxy note 7'nin sürekli pilinin patlayarak alev almasını açıklamak zor.

  samsung bile açıklayamıyor olmalı ki, yeni ürettikleri de sorunlu çıktı ve sonunda üretimi durdurdu.

  google ve apple amerikan birleşik devletleri'ne ait şirketler ve bu iki şirket kendilerini, kendilerinden başkasına karşı rakipsiz bırakmak üzere.

  amerika birleşik devletleri bu. adam petrolü kontrol etmek için orta doğu'yu kana bulamaktan, milyonlarca sivili öldürmekten çekinmiyor. iki müdahale ile rakip şirketleri mi batıramayacak?

  yakında edward snowden'dan bir şeyler çıkar.

  sonuç olarak, samsung'un bir ayağı çukura sokuldu.
 • (bkz: samsung'u harcadılar matmazel)

  şaka bir yana, samsung kendini kolay kolay temizlenmeyecek bir bokun içine soktu. bugünden itibaren çıkacak her samsung telefona "acaba patlar mı?", "bu da patlayacak mı?" diye yaklaşacak herkes. basit bir şey de değil, hadi şarj tutmuyor vs. olsa neyse; insana direkt zarar veren bir sıkıntı var ve bu sıkıntıyı 3 revizyonda çözemediler.

  samsung note serisini bitirdi muhtemelen. çok büyük zararla çıkacak buradan. hemen yarın bi telefon tanıtsalar ve patlama konusunda bir şey demeseler "acaba bu da mı patlıyor neden bir şey demediler?" denecek, "daha iyisini yaptık ve patlamıyor" deseler "aa di mi sizin telefonlarınız patlıyordu" denecek. büyük rezillik.
 • bu işler bu kadar kolaymış demek ki dedirten sabotedir.

  yarın gidip apple'ı sabote edeceğim, batıracağım şirketi. tim dede burayı okuyorsan, ayağını denk al.
 • söylendiği gibi olay amerika ile alakalı değildir. bu tamamen çin'in oyunudur.

  amaçları bataryayı hızlı bir şekilde kullanışsız bir hale getirilmesini sağlayıp piyasaya çin malı bataryaları sürmekmiş. fakat paragözler yanıcı maddeyi birazcık fazla kaçırınca durum bu noktaya geldi. işin içinde samsung adamları bile olabilir.
 • başlığın sahibinin atladığı bir nokta var; büyük şirketler biz amerigalıyız siz asyalısınız ölün pislikler kafasına girmezler. samsung, apple, google çapına ulaşmış şirketler görünürde davalar, pazar rekabetleri, patent savaşları ile birbirlerini hırpalıyor gibi gözükseler de birbirlerinin varlıklarının gerekli olduğunu kabul ederler. zaten üretilen ürünlerin derinine inerseniz çoğunun ya tedarikçi bazında ya da tasarım bazında ortak paydaları olduğunu görürsünüz. ülkeler kulübünden öte, semayenin kapitalist kulülerine üye şirketler böyle ürün sabotajı ve saire ile bir yere varamayacaklarını bilirler.

  bu iddiayı reddit'in bir yerlerinde daha okumuştum ve yine aklıma aynı şey gelmişti; vestel venüs'e birisi böyle bir sabotaj yapmak istese inanırım, elbette kimse tenezzül etmez ama başarılı olabilirler. lakin koskoca samsung'un amiral gemisi olan en gözde ürününe böyle bir sabotajın işletim sistemi ile google tarafından fark edilmeden yapılması bana çok uzak ihtimal geliyor. ha derseniz ki google note 7'nin tedarikçilerine samsung'a defolu parça satmaları için el altından ödeme yaptı, o çapta bir rezaleti google göze almaz. sonuçta bu kadar büyük paraların takibi yapılabiliyor, finans sistemini hiç iz bırakmadan bypass etmek kolay değil, iz demek de kanıt demek. belki para vermemiştir de çeşitli sözler vermiştir derseniz de o kadarını düşünmek bizi aşar derim, swh.