şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adamların yıllardır konuştuğu, yazdığı ve halkı uyarmaya çalıştığı şeyin hala yeni yeni keşfedildiğini anladığımız başlık.

(bkz: edward snowden)
    (bkz: julian assange)
  • (bkz: if you don't pay the product you are the product)

ing. "ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz"
  • şimdi ister inanırsınız ister inanmazsınız. ben,sözlükte zaten genelde ''romantik edebiyat'' yapan bir adamım.öyle teknolojiden de çok anlamam.ama boş gezenin boş kalfası misali bir test yaptım ve sonucu anlatacağım.
    internetten ne zaman bir şey arasam facebook'ta yahut başka sitelerde karşıma sürekli o konuyla alakalı reklamlar çıkıyordu.tamam dedim sonuçta google amcaya yazıyorsun o da yeğenlerine aktarıyor bu bilgiyi eyvallah.
    ama bu pazartesi'den başlayarak asla ama asla ne telefondan ne bilgisayardan adını dahi yazmadan fotoğraf makinesi alacağım diyip durdum ki ömrümde internetten fotoğraf makinesi falan da aramışlığım yoktur hiç hatırlamıyorum.
    bakın bakın ruh hastasına bakın şimdi, mutfakta makarna haşlıyorum telefon tezgahta ben kendi kendime bağırıyorum ''yaa oğlum hangi fotoğraf makinesini alsam lan. nikon mu canon mu daha iyi'' acaba falan. çay içerken demliğe soruyorum ''ulan ucuza yok mu fotoğraf makinesi'' falan.telefon da sinsi sinsi bize bakıyor.
    pazartesi geçti,salı geçti,çarşamba geçti ve bugün oldu arkadaşlar. şimdi facebook'tan,haber sitelerinden,outlook'tan tutun nereye isterseniz her yerde fotoğraf makinesi ve bu makineleri satan site ve firmaların reklamları doldu. bırakın fotoğraf makinesini,''foto'' diye bile aratmadım hiçbir yerde ama sardılar dört bir yanımı.yani demem o ki. buna inanmayan adam varsa hala aranızda tövbe etsin.ve bu bokun çaresi de yok.her haltımız dinleniyor belli ki...
  • gecen haberlerde beylikduzu ve esenlerdeki evlerin kendini 17 sene civarinda amorti ettigi haberini izledim. istanbulda yasamiyorum ve istanbul ile alakam oradaki haberler kadar. neyse aksama disari ciktim ve arkadasimla yine beylikduzu vs. konusunu actim. biraz da onunla bu konu uzerinde konustuk. suna dikkat cekerim ki bu sure icinde hicbir sekilde internette bununla alakali bir sey aratmadik. gece eve geldigimde telefona bakarken pat karsima beylikduzu satilik ev ilanlari cikti. arkadasima bu durumu soylerken onda da benzer bir durum ortaya ciktigini gordum. simdi sorarim size, dinlemiyorlarsa bu durum nasil mumkun olabilmektedir?

edit: (bkz: #69123088)
  • bu başlığı okuduktan sonra bir test yapmak için belirli bir kelimeyi içeren cümleleri, telefon ahizeme de yakın bir şekilde tekrarlayıp durdum. örneğin;

avize almak istiyorum. avizeler çok pahalanmış. avize çok güzel. nereden avize alabilirim ki..

gibi. bakalım bana bugün avize önerisi içeren bir reklam gelecek mi. gün sonu unutmazsam editlerim.

edit: bende işe yaramadı beyler.
  • kesinlikle inandığım olay, bir çok kez herhangi bir konuda arama yapmamama rağmen; özellikle facebook bazında karşıma bu tarz reklamlar çıkıyor. bir şey bir - iki defa oluyorsa tesadüftür, sürekli oluyorsa değildir.

hatta bir olayı anlatayım.

son olarak geçtiğimiz gün; arkadaşıma durup dururken biraz zamanlar "ince ince yasemince" programında yer alan "sürahi hanım" dan bahsettim. hatırlıyor musun o karakteri vb. gibi bir muhabbet ettikten sonra facebook'a girdiğimde; önerilen arkadaşlarda "sürahi hanım" isminde; bu karakterin resmini profil resmi yapan biri çıktı ve herhangi bir ortak arkadaşımız dahi yok.

(bkz: hadi atayisler bunu da açıklayın)
  • daha beterini ınstagram yapıyor.
    allah affetsin biraz kelim ancak hiç dert etmem. ne saç çıkarıcı şampuan kullanmışlığım var ne de saç ekimi ile ilgili bir araştırmaya girmişliğim.
    çevredekilerle de bu konuda bir kere bile konuşmuşluğum yok. ancak instagramda karşıma hep saç ekimi reklamları(şu kurtlar vadisinden abidin'in olduğu) ve saç çıkarıcı kremleri çıkıyor. adamlar sanirim fotoğraflarımı analiz edip öyle reklam sunuylorlar karşıma.
    google yine ihtiyaçlarızı dinliyor falan. bu instagram çok kırıcı valla.
  • ben görüp aklımdan geçirdiğim bir ürünün reklamını gördüm google adds de. o zamandan beri paranoyak takılıyorum. üründe o kadar abuk subuk bir şey ki tasadüf olamaz.
  • (bkz: big data)
    (bkz: machine learning)