şükela:  tümü | bugün
419 entry daha
  • son çıkan haberlerde 1000 yakın android aplikasyonunun (bunların çoğu oyun vs.) telefonları dinlediği ispat edildi. hakikaten çok ürkütücü bir durum bakalım ileride nasıl tepkiler gelecek. ios daki durum şu anda belli değil ama orada da (bizzat şahit oldum) app’lerin dinlediğini düşünüyorum. dinlemeye göre reklamlar oluşturuluyor. artık bir çoklu dava da bu konuda açılır umarım.
  • google'dan önce bir sürü uygulama telefona resmen hakim. üstelik erişim izinlerini vermediğin sürece uygulamayı kullandırtmamakta.

geçen gün arkadaşıma klima kurulumu yaptırdık, kolay kullanım için, arkadaşımın telefonuna samsung'un kendi uygulamasını indirdim. sadece kurulum için kamera,
    kişiler, konum, mikrofon, telefon, sms, depolama gibi ve ne olduğunu hatırlamadığım bir sürü izni vermek istemedim. tabi ki uygulama bu izinleri alamadığı için kendini kapattı.

bu kadar çok izin isteyen uygulamadan şüphe edip playstore'dan kontrol ettim. uygulama onaylı ve temiz olduğu belli, samsung'un kendi uygulaması. sonra izinleri alınca çalıştı tabi.

sonuç olarak android uygulamalarının çoğu cihazınızda ne olduğunu neyi nerede ne zaman yaptığını sizden iyi takip ediyor. bu açıdan ios'u daha çok takdir ediyorum. yapısı gereği izin vermediğin sürece bir arka kapı yoksa takip edemiyor. onun dışında üretici tabi ki kendi cihazını istesende istemesende takip edebilir, ruhumuz duymaz.
  • nedir bu komplo teorileri anlaşılır gibi değil...
    sürekli olarak bir komplo teorisi atılıyor...

ortada bir keyword olayı var...
    ve bu verileri sen kendin veriyorsun...
    google sesli ara diyorsun..

google da depolanan verileri search ediyorsun...

indirdiğin abidik kubidik uygulamada telefonun incini cincine erişim izni veriyorsun...

sonra beni dinliler..

eee aq yeni çıkartacağın uzay mekiğinin peşinde herkes..

nedir bu kendini bu kadar önemli görme olayı...

sanırsın ki gezegenler arası barış elçisi aspam..

kısa öz net...
    telefonunda ne kadar erişime izin verirsen o kadar erişim olur...
    the end
  • bir komplo teorisi değildir. 21. yüzyılda bulunuyoruz artık, bilgi çağı. *

google gibi büyük firmalar da bunun farkında. mesela navigasyon uygulamasından örnek verelim. nerede trafik var diye bakıyorsunuz. sizden istediği konum izni olacaktır. sizin gibi başka kişiler de aynı sebepten uygulamayı kullanırsa daha fazla bilgi toplanır. yazılımla da bunu bir araya getirerek nereden çok konum bilgisi geliyorsa orada trafik vardır diyerek önünüze sunuyor.

bunlara biz kendimiz izin veriyoruz.

ben telefonumda google'in * bulundurduğu uygulamaları* devre dışı bıraktım. çoğu uygulamanın kamera, ses iznini iptal ettim. ne yazık ki başka çare yok. root dışında tabii.

ekleme: haritalar uygulamasından örnek vermemin sebebi şu; yaklaşık 2016'nın başından beridir gittiğim her yeri kaydetmiş. geçen telefonu karıştırırken fark ettim. her türlü bilgiyi depoluyorlar bizim iznimizle.
  • 2 hafta boyunca "halı alalım, hangi halıyı alalım" diye muhabbet ederken, bu 2 hafta sonucunda instagramda halı yıkamanın reklamı çıkmasından sonra artık hic birseye güvenmiyorum dostlar
12 entry daha