şükela:  tümü | bugün soru sor
  • telefonumun değil telefonumuzundiye değiştirilmesi gereken başlık.
  • falcı bacı vs gibi uygulamaların da kullandığı yöntemler izin verdiğiniz şeyler de telefona yüklediğiniz app var mesela telefona bir spor app i yüklerseniz misal falınızda spora başlayacağınızı söyler.
  • telefona yüklü bir sürü uygualma var ve nerdeyse hepsi mikrofon ve kamera erişimi istiyor. sen de izin veriyorsun.

parasız bir programa 1 milyar doları neden gömdü acep züker berk.

edit : onur a uyardı 19 milyar gömmüş züker berk whatsapp'a
  • ben görüp aklımdan geçirdiğim bir ürünün reklamını gördüm google adds de. o zamandan beri paranoyak takılıyorum. üründe o kadar abuk subuk bir şey ki tasadüf olamaz.
  • “ses erişimi ve mikrofona izin ver” olayının hiç masum olmadığının kanıtıdır. sallayın kafadan 3-5 kelime, 10 dk içinde safari reklamında o konularla ilgili reklamlar görürsünüz. ne siri call my mom için çıkartıldı ne de facebook sen sümüklü sıra arkadaşını bul diye. reklam mevzuu harika bir olay. big data.
  • ne güzel öneri veriyor işte, hazır önüne koymuş modelleride. size de hiç yaranılmaz yani, aaa.
  • "ürün sensin hacı"

hani lan bu şirketler nasıl kazanıyor ürünsüz reklamsız bişeysiz diyordun ya hani.

if you don't pay the product you are the product
  • tras makinesi reklami alan arkadas, olayin google la ilgisi yok bu sefer. ya facebook uyguluamasi dinleme yapmistir, ya da apple siri uzerinden dinledigi bilgileri facebook a data olarak aktariyordur reklam amacli.

cok buyuk ihtimalle hemen her sirket yapiyor bunu. google acisindan konusursak dinlenen bilgiler tamemen sifreli metadata, yani hic bir calisan ya da google veritabanindan bilgiler birilerinin eline gecerse hic kimse o sifreli datanin ne oldugunu bilemez. o konuda guvenilir olduguna emin olabilirsiniz.

onun disinda google ayni seyi emaillere uyguluyordu, ancak bunu kaldirdilar insanlar maillerinin okundugu hissine kapildigi icin. halbuki tamamen robotlarin yaptigi, reklam disinda hic bir yerde kullanalamayacak ve ulasilamayacak bilgiler olmasina ragmen.

telefonun dinlenme hissi daha buyuk bir olay ve buyuk bir tartisma konusu.

edit: google'in emailleri okuyarak pedofili birini ihbar ettigiyle ilgili bir mesaj geldi.

pedofili olayi saniyorum ki cok ayri bir kategori. ornegin ben su an amerikada bununla alaki bi arama yapsam internet uzerinden, kapiya polis dayanma ihtimali cok yuksek. saniyorum nsa gibi kuruluslar ozel sirketlerle anlasma yapiyordur, bu tarz durumlari rapor etmeleri icin.

bir seyi sifrelemeden once sonucta input olarak almak gerekiyor ve bunun icin de pedofili ile ilgili bir sey oldugunu anlamak demek o icerigin google tarafindan okunmasi demek. veritabanin da bilgi tamamen sifreli saklansa bile, denildigi gibi %100 guvenli degil.

ayrica mahkeme karariylada bu sirketler sizinle ilgili her turlu bilgiyi amerikan hukumetine verebilir. yani google aslinda reklam disinda sizin bilginizi kullanmasa ya da satmasa bile, isin icinde hukumet olunca hic bir ozel bilgimiz gizli degil.