şükela:  tümü | bugün
  • pour over / drip kahve demleme yöntemlerinde sıklıkla kullanılan kettle çeşididir.

alışılagelmiş kettle/çaydanlık modellerinde ibik her zaman en üst kısımda olur. bu da suyun akışı üzerindeki kontrolü minimuma düşürür. genelde suyun akışı üzerinde herhangi bir kontrol gereksinimi duyulmadığı için çok yaygın bir kettle çeşidi değildir.

fakat kahve demleme metotlarında -özellikle de chemex, hario v60 gibi pour over yöntemlerinde- suyun akış hızını, aktığı bölgeyi kontrol edebilmek, sonucunda elde edilecek kahveyi çok etkilemektedir.

bu yüzden kaz boynunu anımsatan şekilde basit ama çok etkili bu kettlelar ortaya çıkmıştır. tasarımsal farklılığı dışında hiçbir farkı olmamasına rağmen daha özel bir alana hitap ettiği için fiyatı gereksiz bir şekilde pahalıdır. yinede kullanımı çok keyiflidir. özellikle el ile kahve demleme yöntemleri için hayati önem taşır bu güzel kettlelar.
  • iyi bir demlemenin olmazsa olmaz ekipmanıdır.

kahveyi ne sürede demleyeceğiniz bu ekipmana bağlıdır, nitekim süre demlemede önemli bir faktördür.

ülkemizde hario ve bonavita markaları bulunmakta ben hario tavsiye ediyorum sebebi sadece kişisel "iyi tutuş" denen hissiyat.

ancak amazon.com'da çok daha uygun fiyatlarda çeşitli markaları kullanıcı geri dönüşlerini göz önünde bulundurarak temin edebilirsiniz, ben öyle yaptım.

(bkz: amazon.com)
  • pour over yöntemler için oldukça gerekli bir ekipman zira suyun döküş hızı, kahve yatağının ajitasyonu ve dolayısıyla son fincan üzerinde oldukça etkili. belki melodrip gibi bir çözümünüz varsa aradan çıkabilir ama elinizle kahve demlemek istiyorsanız er ya da geç sahip olmanız gereken bir ekipman. tabii bunların da iyisi kötüsü, elektriklisi - stovetop'ı falan var kendi içerisinde. önemli olan düşük hızlarda su dökmeye imkan vermesi.

piyasadaki en iyilerden biri için (bkz: fellow stagg ekg)
    daha uygun fiyatlı alternatif için (bkz: timemore fish kettle)
  • bu pahali kettle'lara alternatif olarak bitki sulamak icin tasarlanmis sulaklardan kullanmayi dusunuyorum. paslanmazlar, gooseneck tasarimina sahipler ve tabii suyu ustten degil tabandan cekiyorlar. hario'nun hicbir gostergesi olmayan duz kettle'i 600 lirayken alternatif gordugum sulaklar 80 lira.
  • bitki sulamak için tasarlanan (toz boyayla boyanmış) sağlıksız (alüminyum vb) kettlelarda su kaynatıp sağlığınızdan olmaktansa bir 80tl daha verip hastalandığınızda ortaya çıkacak hastane bedellerinden kurtulmuş olursunuz.