• gopro'nun 2 ekim tarihli satışa sunacağı son kamerası. bu sefer dji ile olan kafa tutması nihayetinde karmadrone'unu da duyurmuştur.

diğer hero serilerinden belirginleşen farkı black olarak satışa sunulan modelinde 2 inçlik dokunmatik ekran bulunmakta ve housing olmadan 10 metre suya dayanıklılık vaat etmekte.

ekranı ekleyip housing olmadan satışa sunacaklarsa ayıp ederler zira housing çoğu zaman 60 metreye dalmaktan öte cihazı yüksek g mukavemetinde bile kırım yapmadan hayatta tutabilmesiyle de meşhur.

sesli komut özelliği ve wdr özellikleri de eklenmiş.12 mpx, ve 4k video standart.

bunun dışındaki özellikler hemen hemen aynı.
  • en büyük özelliklerinden biri de image stabilizer gelmesi. bundan sonra pek titrek videolar görülmeyecek hero 5 ile. 4k'da 120 p görülecek. sesli komut ile de düğmeye basmadan islerinizi gerceklestirebiliyorsunuz.

mesela "take a photo" dediginizde şak diye çekiyor. dahili gps ile cekilen goruntulere geo tag eklenebiliyor. lens açısının genisliginden dolayi wdr yani wide dynamic range fotograf ozelligine de sahip. raw da cekiyor, unutmayalim. tabi hero 5 black olarak satisa sunulurken arkasina da dahili ekrani koymuslar. bu sefer olmus bir hero diyebiliriz.

öndeki açma/kapama tuşu gitmiş. üstten tek tuş özelliği gelmiş. yanda yine ayarlar butonu mevcut.

kendisi su gecirmez ozellige sahip oldugundan frame ile (sadece cerceveli - ciplak) geliyor. adamlar, bari ses konusunda da iyilestirme yapalim demisler ve mikrofona gurultu engelleyici eklemisler.

tabi 2 ekim'i goremedigimizden (20 eylül'de yazılmıştır) pilinin de burada amper degeri ve dahili olup, olmadigi akillara soru isareti getirmistir. acikcasi pili degistirilemiyorsa buyuk hayal kirikligi olacaktir ki buyuk ihtimalle degisiyor. yoksa hero 5 sessions modelini niye cikartsin ?

edit 2: cnet'in fotograflarinda pilinin ciktigi goruluyor.

http://www.cnet.com/pictures/gopro-hero5/7/

ikinci husus da gopro, aksiyon kameralari uzerinde donanim gelistiren bir firma. image stabilizer gelmesi aslinda bu durumda daha iyi olmus cunku adamlar biraz da pazarin nasil sekillendigini gorenlerden. yani dev ekran 4k'larda daha smooth goruntuler izlemek icin iyi zamanda cikartmis. bunun yaninda dedigimiz gibi adamlar kendilerine patentli stabilizer yapmislar. isteseler onu da alirlar veya hd hero 2'ye koyarlardi. sonucta stabilizer handy cam'lerde kac senedir kullaniliyor.

not (ekleme) : bazıları sjcam demis de ciplak olarak suya atin bakalim ne oluyor? ondan sonra "imi binimki si gicirmizdi" diye aglamaya baslayip, sonunda da muhattap olacak kimseyi bulamayacaksiniz. yine gopro kullanamayan elemanlarda agir derecede olayi fanatizme donustureceklerini de gormus olduk.

sony ile karsilastiranlar var elbette ama farkli aparatlar ile vucudun farkli kisimlarina takilan açıları gördüm. özellikle göğüs bandı ile sanki karsindakine silah dogrultuyorsun veya s*k tutar gibi görünüyorsun. sony'e saygim sonsuz bu arada ki kendileri kamera piyasasindaki cogu seyin öncülerindendir.

aksiyon kameralarini adam akilli kullanmayanlar da housingsiz nasil bir deneyim yasayacaklarini anlayamamislar. @m4a1 arkadasimizin da dedigi gibi devamli tak-cikar-sil adamı öldürüyordu. gerci ufak trickler var da yine de on numara.

karma ile ilgili degerlendirmelerimi de ilgili basliga yazacagim.
  • neredeyse 1 yıla yakındır çıkmasını beklediğimiz(gerçi hala çıkmadı sadece lanse edildi) gopro hero4 ün açıklanan teknik özellikleri ile bekleneni verememesi sonucu, beklemeye başladığımız bir sonraki gopro gadgetı. ömrümüz bu ipneler iyi ürün çıkarsın diye beklemekle geçiyor aq.

(bkz: first world problems)
  • kesinlikle alınmaması gereken üründür.
    sürekli kilitleniyor.
    action cam ile ilgisi yok.
    servis hafta sonu kapalı. iade yapılmıyor.değiştirseniz bile bütün ürünler problemli.
    kesinlikle uzak durun tavsiye etmiyorum.
  • 6 aydır almayı düşündüğüm lakin sürekli bir sorun çıkmasıyla hala alamadığım aksiyon kamerası. snowboard ve araç içi çekimler için kullanmayı düşüyorum.

fotoğraf kaliteside epey güzel duruyor.
  • (bkz: #109204613)
  • sony actiom camler 3 yıldır bu teknolojileri kullanıyorlar. 10m'ye kadar su geçirmezlik denilmiş ama gençler o da boş. ya 18m altında dalış yaparsın ya da 3 metreye kadar deniz/havuz. bakınız 3m'ye kadar su geçirmeme olayı sony action cam'lerde 3 yıldır var. dokunmatik ekran da bir yenilik sayılmaz alternatifleri var. kaldı ki o dokunmatik adım gibi eminin su altında ya da ıslak el ile kullanılmıyordur. housing olmadan kullanın da ben görcem o cici ekranınız kırılınca.

özetle, yenilik falan yok. goproların avantajları aksesuar çeşitlerinin fazla olması ve action cam demeye göre daha kolay söylenmesidir.

peşinen edit. ben bir dalıyorum 10 metre tek nefeste diyecek olan varsa ağzına vururum kürekle. dalabilirsin ama housing olmadan yemez o cici toton. kayak/bordcu arkadaşlar da illaki housingle kullanacak darbeden ötürü. motorcu pampalarım zaten sjcam'ci.
  • reklam filmi bi anda saçmalayıp t1 ile gezen bi ailenin, sonunda tuhaf bi şekilde firework ile gezegene olan saçma duyarlılıklarını göstermiştir. he yedim ben de yedim. yedim yedim.

(bkz: mal)

birazcık akıl ya. başka bi şey istemiyorum. hayır fişenk kısmına hiç girmiyorum. aga sen westfalia'sın ya. sen barışçıl toplumun ilk fertlerindensin. gezerek yaşayanlardansın senin ne işin olur gecenin bi vakti plajda fişenkle.
  • yaklaşık 1 aydır kullandığım aksiyon kamerası.

sadece housing olmasan su altındaki performansı ile ilgili konuşmak istiyorum. alet deniz ya da başka bir su içinde çatır çutur çalışıyor. üstelik basmasını biraz becerebilirseniz su altında bile dokunabiliyorsunuz ekrana.

su altında kullanmayacaksanız sony fdr-x3000r'de alınır. galiba video stabilization youtube'taki videolara göre sony'de çok daha iyi deneme fırsatım olmadı.
hesabın var mı? giriş yap