şükela:  tümü | bugün
 • gore tex bir markadir. dupontda calisirken teflonu (ptfe) bulan amcanin sirketidir yanilmiosam.
  kaplama malzemesi icin (bkz: teflon) (bkz: ptfe) baska tur su gecirmezliksaglayici kaplama malzemeleri icin (bkz: polyester) ve (bkz: polyurethane)
 • gore tex dagcilarin vazgecilmezlerindendir. dokuma ve kumas turu sayesinde yere otursaniz bile veya diz cokseniz bile su almaz. icerden dısari hava akisi saglar, terletmez. bi de bunun daha adisi ama fiyat bazinda daha uygunu olan sympa tex vardir.
 • gore tex asil itibari ile bir membran'dir, kumas yada ceket markasi diildir. ucak sanayinde ve yapay damar olarakta kullanilmaktadir. nefes almasinin disinda wind stopper olarakta islev gorur. dolma sarar, en vahsi orospudan demir bakire yapar, olimpiyatlarda tramplen olarak kullanilir.
 • ayrintili bilgi ve karisikliklari gidermek icin:
  http://www.gore.com/
  http://www.goretex.com/
 • bu kumas 2 veya 3 kat* olabilir 3 kat olani tercih sebebidir. türkiyede dagcilik ve doga sporlari icin linosport bu firmadan aldigi kumaslarla ceket uretmektedir bu isi ilk yapanlar onlardi su anda tekler midir mechul.
 • 2 veya 3 kat olan gore-tex değil onun kullanıldığı giysidir. gore-tex sadece dış kumaşa yapışık haldeyse ve içteki astar serbestse 2 kat, eğer gore-tex astarlada bütünleşikse 3 kat denir.
 • diz cokseniz veya yere otursaniz su gecirir, belli bir basinca kadar su gecirmezlik saglar, siz gidip su birikintisinin uzerine oturursaniz, yarim saat icinde sirilsiklam olursunuz.
 • gore tex aslinda kumas cinsi deil marka ismidir, fekat pazarda karşılarında uzunca süre birisi duramadıgı için aynen selpak örneğinde oldugu gibi marka adıyla anılmaktadır. gore teks markası aynı zamanda bir tekel oldugundan kumasını sadece kendisi üretir ve çok pahalıya satar. bu yüzden en pahalı malzemelerden biri haline gelir. fakat diğer markaların öneğin salewa nın ürettiği powertex adlı kumas gore tex le hemen hemen aynı işlevi görmesine rağmen daha ekonomiktir.
 • (bkz: tex) (bkz: tex willer) (bkz: teks) (bkz: teks willer)
 • gore-tex, polytetrafluoroethylene (ptfe) den meydana gelen ve mikroskopik gözenekleri olan su geçirmez/nefes alabilen bir film tabakasıdır. nefes alabilirlikten kastedilen su buharını dışarıya atabilme özelliğidir. gore-tex piyasadaki tek su geçirmez-nefes alabilir malzeme olmamakla birlikte en çok kullanılanıdır. (bunun ardındaki temel neden gore firmasının genişletilmiş ptfe patentine sahip olması ve 2000 yılına kadar 25 sene boyunca bu malzemeyi kullanabilen tek üretici olmasıdır.) ince bir zar şeklinde olan gore-tex genelde bir dış kumaşla birleştirilerek kullanılır. ana olarak iki çeşit gore-tex giyim malzemesi vardır; iki katlı ve üç katlı. iki katlı da gore-tex zar dış kumaşla birleştirilmiş ve en içe bir astar kullanılmıştır. üç katlı olanda ise gore-tex zar bir dış ve bir iç katla birleştirilmiştir. iki katmandan oluşan ürünler genel olarak daha yumuşaktırlar, şehir ve daha hafif kullanım için daha uygundurlar. üç katmandan oluşan ürünler ise ayrı bir astara ihtiyaç duymadıkları için daha hafiftirler ve genel olarak dağcılık uygulamalarında kullanılmak için dayanıklı olduklarından daha uygundurlar.
hesabın var mı? giriş yap