şükela:  tümü | bugün
  • john norman'ın gor serisinde yarattığı dünyaya hakim felsefe.

    aslı tamamen kölelik olgusuna dayanır. bahsi geçen bu köleliğin kabul, uygulayış ve hakim olma evreleri vardır. genellikle bdsm ile karşılaştırılır ve karıştırılır. ancak gorean felsefe, sadece cinsellik üzerine kurulu bir sistem için yaratılmamıştır. köle olarak kendini niteleyen kajira, hakimi olduğunu düşündüğü efendisine hayatının her evresi için ve günlük hayatında da itaat etmeyi kabul etmiştir ve cinsellik de bunun içindedir. ayrıca kajiralar efendilerinin yanında, köleliği simgeleyen takı, kostüm ve çeşitli aksesuarları takmaktan zevk alır, halka açık mekanlarda böyle dolaşmaktan hoşlanır.

    dünya üzerinde gorean felsefeye sahip birçok insan olduğu bilinmekte ancak en yoğun nüfusun ingiltere sınırlarında olduğu sanılmakta. john norman'ın 1960'lı yıllarda yazmaya başladığı gor serisinin hala binlerce takipçisi bulunmakta ve kitaplardan yaptıkları alıntılarla çeşitli roleplay'lar hazırlamakta. gorean felsefeyi benimseyen insanlar, bu roleplay'leri uygulamak için çeşitli ülkelerde seminerler düzenlemekte, forumlar açmakta ve kuralları daha iyi tanıtmak için kendi aralarında örgütlenmekte. bunların sonucu olarak da dünyada yeni bir tarikatın oluşmasına katkıda bulunmaktalar.
  • gorlu kadınlar sistematik olarak erkeklerin her anlamda bütün arzularını yerine getirmekle yükümlü köleleri durumundalar. gezegende kölelik kurumunun ortaya çıkışı geçmişe dayanıyor: gor’da erkekler ve kadınlar arasında bir savaş yaşanıyor. kadınlar savaşı kaybediyor. gorlu erkekler öldürülmeleri gereken kadınlara daha farklı bir yenilgi cezası vermeye karar veriyorlar. kadınların çok güzel olarak yaratılmalarına ancak erkeklerin kölesi olmaları hükmüne varılıyor.

    tabii bu işin hikâye kısmı, çünkü belirttiğimiz gibi zaten bütün bunların ötesinde gor’un yaratıcısı norman, kadınların doğaları gereği erkeklere boyun eğmek için dünyaya geldiklerine ve mutluluğu ancak bu durumu kabullenerek bulabileceklerine inanıyor.

    zaten gor’un günlükleri serisinin bazı sado-mazoşist grupların bu kadar hoşuna gitmesinin sebebi de bu gönüllü boyun eğme, sahip-köle mevzularını bolca barındırması.