şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adını giresun'un gorele ilcesinden alan ve olmeden yenilecek yemekler arasında bulunan belkide lezzet tanrısının yeryuzune yolladıgı en leziz nimetlerden..yapılı$ı ve ce$itleri ise;

  malzemeler: 6 kişilik, 700 ml. su, 750 gr. un, 1 tatlı kaşığı yaş maya, 1 çay kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı tuz, (kıymalı pide iç malzemeleri), 300 gr. kıyma, 2-3 baş soğan, yeteri kadar tuz.

  kıymalı pidenin yapılışı: tuz, un, şeker ve yaş maya su içinde eritilir. içersine azar azar un yedirilerek yoğrulur. hamur kıvamına gelinceye kadar yoğrulduktan sonra, 30 dakika hamur dinlendirilir. dinlendirilen hamur 200 gr. olarak parçalanıp yumak haline getirilir. yumak haline getirilen hamur daha kolay açılması için 15 dk. beklemeye alınır. bekletilen hamur el yardımıyla kayık şeklinde 30-35 cm uzunluğunda 10-15 cm eninde açılır. ayrı bir kapta kıymamız kavrulur ve içersine küp şeklinde soğan eklenir. tuzunu da attıktan sonra soğumaya bırakılır. açılan hamurlara bu iç tercihe göre konur. açılan hamur ortasına boylamasına malzemeden yeterince konur. (2-3 yemek kaşığı kadar) malzemenin dışında kalan hamurlar malzemenin üzerine doğru kıvrılıp iki kenarda birleştirilerek kapatılır. üzerine yumurta sarısından (2-3 tane) çırparak yapılan bulamaç sürülür. 300 dereceli fırında pişirmeye bırakılır. 10-15 dakika fırında kaldıktan sonra, çıkarılıp içersine tereyağı koyularak servis yapılır.

  peynirli pidenin yapılışı: peynirli pidenin yapılışında, hamur kıymalı pidedeki gibi hazırlanır. su, un, yaş maya, şeker, tuz tüm pide çeşitleri için ortak malzemedir. peynirli pidenin ise ana malzemesini 400 gr. köy peyniri (imansız peynir) oluşturmaktadır. peynirli pidenin yapılışı, hamurun açılışı bakımından kıymalı pideden farklıdır. 200 gr'lık yumak (top) halindeki hamur el yardımıyla 10 cm yarıçapında bir daire biçiminde fakat kenarları 2-3 cm kalın bırakılarak açılır. (pizza hamuruna benzer) daha sonra bu kalın kenarlar kıvrılarak bir yuvarlak havuz oluşturulur. kıvrılan kenarlara yumurta sarısı sürülüp içersine (ortasına) daha önce rendelenen köy peyniri konup fırına sürülür. 15-20 dk. sonra fırından çıkarılıp servise sunulur.

  "kıymalı ve peynirli pide"lerin dışında; kavurmalı, sucuklu, karışık, kaşarlı, kuşbaşılı pide çeşitleride mevcuttur. bu çeşitlerin yapılışları da kıymalı pide yapılışına çok benzemektedir. kıyma yerine diğer malzemeler kullanılmaktadır.

  -alıntı- gorele.gen.tr
 • en güzeli kışın yenenidir. yazın artan nüfus yüzünden pide ustaları pek özenmeden yapmak zorunda kalır. gerçi diğer pidelerle kıyaslandığında yaz-kış demeden en lezzetli pide olduğu kanaatine varılabilir.
 • şekil ve tat bakımından espiye pidesinden farkı yoktur, ikisi de harikadır.
  (bkz: espiye pidesi)
 • bakırköy incirli caddesinde görhele pidecisi diye bi ortam var. orada çok şahane yapıyorlar bunu.
 • bi çok şehirde kendine has karadeniz pideleri yapılırken
  hiç birinin görele pidesi lezzetini veremediği pide çeşididir.
 • bu pidenin adını ben uzun süre "peynirli" sanmıştım. meğer başka çeşitleri de varmış, annem peynirli tercih ettiği için bize de öyle yedirmiş. yine de özellikle peynirli olanı tavsiyemdir.
  bir de başka yerde benzerini bulabilirsiniz ama çok çok benzeri fatih karadeniz pidecisi'nde yapılıyormuş. gidip yemek gerek.
 • trabzon'dan samsun'a doğru olan yolcuğumuzda "görele'de pide yemeden geçmeyin" tavsiyeleri ile görele pide'sini tatmış olduk. kuru hamura, azıcık malzeme konulup üstüne de tereyağı boşaltınca böyle tatsız tuzsuz bol yağlı bir şey ortaya çıkıyormuş. tat kötü, fiyatlar da yüksek üstelik.

  bu pideyi tadacağınıza gidin tirebolu'ya, deniz kenarında bulunan öz barabut pide'de adam akıllı pidenizi yiyin. fiyatlar hem görele'ye göre ucuz, hem tat süper hem de deniz havasını güzelce içinize çeker, tirebolu 42 çayını da içmiş olursunuz. görele pidesi ile asla zaman kaybetmeyin, pişman olursunuz.