şükela:  tümü | bugün
 • peribacaları en ünlü olan nevşehir ilçesi. bağları, konser yapılan alanları, ve uçhisar köyündeki fransızları da diğer atraksiyonlarıdır.
 • urgup, goreme... gor ama kimseye soyleme.

  (bkz: cem yilmaz)
 • söylenceye göre, göreme adı yörenin insanı şaşırtan , ürperten doğasından gelen yerleşim merkezidir...
  burayı görenler, görmeyenlere, "göre e mi!" demişler. zamanla yörenin adı göreme olarak kalmış.
  göreme hakkında bilgisi olmayan kapadokya ile göreme'yi birbirine karıştırır.
  islamiyet'e kadar anadolu hıristiyanlarının merkezi kayseri idi. güneyde kurulan islam devletinin baskısı altında kalan kayseri hıristiyanları, zamanla batıya yerleşme ve savunma kolaylığına sahip göreme bölgesine göç etmeye başladılar. kayaları oyarak evler, barınaklar ve kiliseler yapıp koloniler kurmuşlardır.

  kayserili st. basile, inzivaya çekilip tapınma yerine manastır eğitimi yoluyla misyoner yetiştirmek ve bu misyonerler vasıtasıyla hıristiyanlığı yayma fikrini ileri sürerler. amacını gerçekleştirmek için de çevresine topladığı dini liderlerle kapadokya'da bu amaca en müsait olan göreme vadisini seçer.
  bu şekilde de göreme'de manastır usulü eğitim yapan din okulları kurulmuş olur. göreme'de 450 adet kilisenin olduğu tespit edilmiş, sadece bugün 360 kilise ve şapel ortaya çıkarılmıştır.
  kapadokya bölgesinde ise binlerce dini ibadet yeri bulunmaktadır
 • bir serzeniş.
 • olagan disi dogal yapisiyla turkiye 'nin en onemli turizm merkezlerinden biridir. gunbatimina yakin vakitlerde goremenin topografik manzarasinda dolasirken, eski caglardan kalmis bir masal kahramanina rastlamaniz an meselesidir.
 • nisan ayinin gunesli ve fekat serin bir aksamustunde ayri bir guzellige burunen yurdum parcasi.
 • etkileyici romantik doga.. donuste gozleri kapayinca hayal gibi gelen..

  ama bunun disinda meydanindaki kahvede mutlaka oturulup cay icilmeli. hemen yaninda firin var zaten sabah kahvaltilari icin uygun.daha urgup gibi kalabalik ve cok turistik bi yer olamamis, olmasin da. bi de kalinacak yer icin (bkz: panoramik pansiyon)
hesabın var mı? giriş yap