• "görevden af talebi kabul edilmiştir." ifadesi şu demek, istifa olsa tek taraflı ve irade, istifa edene ait; halbuki içinde bulunduğumuz rejimde hiçbir yöneticinin kendisine ait bir iradesi olamaz; onlar göreve getirilir ve görevden alınmayı ancak talep edebilir; bu taleplerinin kabulü de onları oraya atayan iradeye tabidir.
  • berat albayrak'tan sonra sanırım ikinci kez ziya selçuk'un istifasını belirtmek için kullanılan ifade. ne hukukumuzda ne siyasi geleneğimizde böyle bir ifade vardır, niçin ısrarla kullanıyorlar anlamak mümkün değil. her şey algı yönetimi değildir, devlet yönetiminin ve hukukun kaideleri vardır. çok istiyorsanız haberleri bu şekilde verin, tweet'leri bu şekilde atın ama resmi gazete'de bu ifadeyi kullanmayın. üstelik görevden af talebinin kabulü diye bir şey de hukukta yoktur, istifa tek taraflı irade beyanıyla yapılır, kabule ihtiyaç duymaz. ülkenin resmi gazete'sinde böyle fahiş hatalar yapılmasını aklım almıyor gerçekten.
  • 27 saattir istifa yerine kullanacakları kelimeyi arıyorlardı, sonunda bunu bulmuşlar.
  • yeni türkiye'de istifa anlamına gelmektedir.
  • padişahlık sisteminde görev verilen bir kulun af dileyerek “ben bu boku beceremeyeceğim” haline bürünmesidir.
  • çok güzel bir fıkra var;

uzun süredir görüşememiş iki adam bir sokakta karşılaşınca sohbete başlamışlar.

-eee, sizin kızdan naber?

-vallahi ne olsun, işte işe girdi daha geçen sene. başını kaşıyacak vakti yok. ilk başlarda geceleri fazla mesai yapıyordu, sonra hafta sonları da çalışmaya başladı. patronu onu çok sevmiş, her işi ona veriyormuş. derken ankara seyahatleri başladı. patron nereye, bizim kız yanında oraya. paris seyahatleri filan derken baktılar bu iş böyle olmayacak, patronu bir ev tuttu. deli gibi çalışıyor evladım. eee, peki sizinki ne durumda?

-valla bizimki de orospu oldu ama ben senin kadar güzel anlatamıyorum.

(bkz: algıda seçicilik)
  • "görevden af talebi kabul edilmiştir." ifadesi şu demek, istifa olsa tek taraflı ve irade, istifa edene ait; halbuki içinde bulunduğumuz rejimde hiçbir yöneticinin kendisine ait bir iradesi olamaz; onlar göreve getirilir ve görevden alınmayı ancak talep edebilir; bu taleplerinin kabulü de onları oraya atayan iradeye tabidir.
  • istifa, arapça'da af talebi demektir.

istif'âl babı (başında ist olan arapça kelimeler) genellikle bir şeyi istemek, talep etmek anlamı katar`:örneğin istiğfar kelimesi bağışlanma dilemek anlamındadır`. kelimenin kökü af'tır. berat albayrak, isti'fâ etti dememek için kelime oyunları ile af talebinde bulundu demişlerdir.
  • devam edememe kararından sonra yapılan şey.
hesabın var mı? giriş yap