şükela:  tümü | bugün soru sor
20 entry daha
 • 1) varlık yoktur.
  bu durumla ilgili 3 şey söylenebilir: varlık vardır, varlık yoktur ya da hem vardır hem yoktur.

  a) varlık vardır.
  bu durumda da 3 olasılık vardır:

  a1) başlangıcı yoktur. bu durumda da sınırsız olmalıdır. oysa biz biliyoruz ki sınırsız olan bir şeyin evrende olması, evrene sığması imkansızdır.

  1b) başlangıcı vardır. eğer başlangıcı var bir yerde olması gerekir. fakat bu durum da o yerin de başka bir yerde olması daha sonra ... görüldüğü gibi sonsuz bir döngü ortaya çıkıyor.

  1c) başlangıcı hem vardır hem yoktur. bu durum da kendi içinde zıtlık barındırır.

  -varlık yoksa, yok olmasının da yok olması gerekir aynı şekilde hem var hem yok olması kendi içinde çelişen bir durumdur.

  sonuç olarak varlık yoktur.

  2) varlık varsa bile bilinemez. çünkü bizim var olrak algıladığımız şeyler duyular ile zihnimizde oluşturduğumuz şeylerdir.

  3) varlığın var olduğu bilinse bile başkasına aktarılamaz. çünkü yukarıda da belirtildiği gibi bizim varlıl hakkındaki bilgimiz, göz ve kulak başta olmak üzere, duyu organlarımıza dayanır. oysa bunu aktatırken farklı bir mekanizma ile, dil yoluyla aktarırız. oysa dilin imkanları bellidir. sonuç olarak bu durum asla tam ve doğru bir aktarım olmayacaktır.

  şimdi ben bunları sırf bu herifin ne kadar gereksiz biri olduğunu, amacının gerçeği bulmak değil, laf cambazlığının ne kadar etkileyici olduğu göstererek daha çok öğrenci daha çok para kazanmak olduğunu, göstermek için yazdım.
  bir bu bir de (bkz: zenon) denen herife gıcık oluyorum arkadaş. yok mu la başka işiniz gücünüz.

  not: yanlış ya da eksik bir yer olduğunu düşünüyorsanız lütfen mesaj yazın. zira telefondan yazınca toparlayamamış olabilirim.

  b) varlık yoktur