şükela:  tümü | bugün
  • görme yetisini kaybeden kişilere ne deneceğinin belirsiz olması sorunsalı.

bilindiği üzere altı nokta körler derneği var. onlar kendilerini kör olarak adlandırırken, görme engelli diyerek nezaket göstermeye çalışmak mantıklı mı?

edit: kesinlikle art niyetim yok. son zamanlarda karşılaştığım birkaç muhabbetten dolayı açtım başlığı.
  • arapçası ama, türkçesi kördür.

köre kör demek art niyet değildir. önemli olan sizin onlara nasıl davrandığınızdır.
  • george carlin abimizden gelsin.
  • (bkz: #77042620) sildi

evet, canı küfür istiyor(!).

salak mısın evladım sen? yazar merak etmiş ve diğer insanlarla istişare etmek ve yanlış biliyorsa düzeltilmek için burada sormuş. sen de gelip annene karı mı diyeyim diye soruyorsun. canı küfür isteyen tek kişi sensin burada.

daha sonrasında düzenleyerek art niyetli olmadığını da belirtmiş.

ama ben art niyetliyim mesela. ve annene karı diyeceğim.
  • (bkz: bunu metin şentürk'e sorsana delikanlı)

iki üstteki entryde linki verilen george carlin videosunda bahsedilen durumdur bu, soft language veya yumuşak dil kullanma tercihinden ortaya çıkan bir sorunsal. türkiye'ye pek uygun bir örnek değil ama mesela abd'de 50 sene önce zihinsel engelli birine "retard" deseydin kimseden bir tepki görmezdin. zamanla insanların "retard" kelimesini bir tıbbi kondisyonu açıklamak yerine hakaret amacıyla kullanımının yaygınlaşması üzerine "mentally challenged" veya türevi kelimelerin kullanımı toplum tarafından normal karşılanmaya, engelli biri için "retard" denilmesinin ise acımasızca hakaret edilmiş gibi tepkiler verilmesine sebep olmaya başlamıştır.

görme engelli de diyebilirsiniz, kör de diyebilirsiniz. inanın aradaki farkı en az umursayanlar bahsedilen tıbbi kondisyona sahip olan insanlardır, yani körler. kör biri için kör demişsiniz, engelli demişsiniz çok bir fark yaratmaz. ama insanların başka insanlara ne diye seslendiğini, seslenilen insanlardan daha çok umursayan politik doğrucu tipler böyle farklara sebep olabilirler. "kör diyemezsin, görme engelli diyeceksin" diyen birileri çıkarsa işte bu tipler oluyorlar. kendisini uzaktan yakından ilgilendirmeyen bir sıfattan kendince rahatsız olup insanların kullandıkları dile müdahale etmek isterler.

kibar bir dil ile görme yetisine sahip olmama durumunu ifade etmek için görme engelli diyebilirsiniz, özellikle resmi bir ortam söz konusuysa daha hoş duracaktır. arkadaş ortamında kör diyip geçebilirsiniz, bu ne bir hakarettir ne de küfür etkisi yaratacak bir söz değildir. down sendromlu birine geri zekalı demek kadar çok probleme yol açabilecek bir sorunsal da değildir, istediğiniz gibi hitap edebilirsiniz.
  • bir gözümde %70 digerinde %20 görme kaybı var kendimi kör olarak tanımlıyorum. benim dışımda biri bunu diyorsa eğer söyleyen kişiyi sevme dereceme göre gülerek ya da tepkisel yaklaşıyorum. benim gibilere ikisini de diyebilirsiniz ama hiç görmeyen birine ne dersek sıkıntı, en güzeli görme kusurunu vurgulamayıp ismiyle hitap edelim en güzeli.
  • (bkz: ama)