şükela:  tümü | bugün
20 entry daha
  • zülal tannur tarafından başlatılan bu kampanya sayesinde haberdar olduğum akıllı bastondur. wewalk isimli akıllı baston, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış. bildiğimiz beyaz bastonun aksine bel üzerindeki engelleri de sensörler sayesinde algılayan ve titreşimle uyaran bir mekanizması varmış. kişinin gideceği yolu kolaylıkla bulabilmesi için navigasyon imkânı da bulunuyormuş. ayrıca, bluetooth ile akıllı telefonlara bağlanmak da mümkünmüş. wewalk ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için buraya bakabilirsiniz. (ilk entryi yazan yazara teşekkürler.)

wewalk'un kurucu ortaklarından kürşat ceylan'ın bilgilendirme yaptığı videodan ve zülal'in kampanyasında yazılanlardan öğrendiğime göre, wewalk, birleşmiş milletler tarafından örnek proje olarak seçilmiş, thomas edison'a verilen edison ödüllerinde altın ödüle layık görülmüş. bunların yanı sıra, time dergisi tarafından 2019 yılının en iyi icatlarından biri seçilmiş. doktor mehmet öz'ün gönüllü desteği ile de bütün bir dünyada duyurulmuş. "keşke türkiye de duysaymış." diye içimden geçirdim zira benim daha yeni haberim oldu.

3 aralık dünya engelliler günü kutlanır mı, kutlanırsa da nasıl kutlanır hiç bilmiyorum; ama belki kampanyayı daha çok insana ulaştırarak daha çok görme engellinin daha çok wewalk'a sahip olmasını sağlayabiliriz. en azından bunu yapabiliriz.
  • microsoft'un destekleri ile çok daha gelişen ve gelişecek olan, göremeyen bireylerin gözü olacak çok başarılı bir uygulama.

https://twitter.com/…ttr/status/1201863675923062784
2 entry daha