• anime ve manga dünyası adına ilah bir babanın oğlu. ursula k. leguin'in şaheseri yerdeniz öyküleri'nin animasyon uyarlamasının yönetmeni. çoğu çevrelerce esere sadık kalmamış olmasına istinaden başarısız bulundu ki "kitapla kıyaslandığı zaman filmin konusunun basitleştirilmiş olduğunu ve karakter sayısının az tutulduğunu görebilirsiniz. bunu hikayeyi karmaşıklaştırmamak için yaptım. bir filmde ne kadar çok karakteriniz olursa film o kadar karmaşık hale geliyor. özellikle animasyonlarda hikayenin olabildiğince sade olması gerektiğini düşünüyorum." şeklindeki beyannamesiyle de keyfiyetini işin içine hatrı sayılır derecede soktuğunu kabullenmiştir zaten..
  • babası hayao miyazaki, ursula k. le guin'in hayranıymış ve yıllarca eserlerini filme uyarlayabilmek için le guin'e ulaşmış ancak le guin her seferinde reddetmiş. yıllar sonra bir gün bu sefer le guin eserlerinin telif haklarını devretmek için miyazaki'nin sahiplerinden biri olduğu studio ghibli'ye ulaşmış ancak miyazaki, daha önce yaşananlardan dolayı yazara kırgın olduğundan, bu teklifi kabul etmemiş. bunun üzerine stüdyonun diğer ortakları filmi goro'nun yönetmesini istemiş,o da, babasının karşı çıkmalarına rağmen, kabul etmiş. yerdeniz öyküleri'ni bu olaylar neticesinde kendisinin elinden izlemiş olduk. bu arada oğlu filmi yönetmeyi kabul edince miyazaki, beş yıl boyunca oğlu ile görüşmemiş.
  • anime ustası hayao miyazaki'nin oğlu..

ilk yönetmenlik denemesini gedo senki adlı earthsea (bkz: ursula k le guin) uyarlaması ile gerçekleştirecek.
  • hem fantastik hem de edebiyat eseri uyarlaması olan gedo senki ile eleştirilere maruz kalmış olmakla birlikte daha naif, konusu gerçekçi bir film olan coquelicot-zaka kara'da hayli iyi iş çıkarmış. kaldı ki iş anime olsa dahi le guin ayarında bir fantastik evreni çizgiye uyarlamak şıpın işi olmasa gerek. coquelicot-zaka kara, baba miyazaki'den, ghibli'den gelen çizginin (belki daha gerçek ayağında) fırçadan devam edeceğinin filmi gibi. tabii bu işler belli olmaz, ne olsa da oğul babaya dair eksiklikleri kadar olacak. en azından bu adamda ipinden tutmaya değer bir yalınlık damarı var sanki. yaş aldıkça daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.
  • (bkz: coquelicot-zaka kara) animesi güzeldir. babası gitti bu kaldı. bu adama sahip çıkalım.
  • japon animasyon ustası (bkz: hayao miyazaki) nin tek çocuğu. allahtan o da animasyon kariyerini seçti. zira miyazaki-san her filmden sonra emekli olacam ben diye tutturuyor. en azından elimizde goro var deriz. babasından altta kalır yanı yoktur. bir from up on poppy hill vardır ki kendisinin ikinci filmi olmasına rağmen şahanedir.
  • ursula k. leguin'in eserlerinden şiddetle uzak durması gereken yönetmen
  • ten years with hayao miyazaki belgeseli sayesinde babasıyla olan ilişkisini gördüğümüz, hayao miyazaki'nin oğlu olan yönetmen. çok sabırlı, sebatkar, mütevazı ve akıllı bir insan olduğunu düşündüm. çok sevdim karakterini.
  • babasının yeteneğini almış kişidir.
  • (bkz: earthsea)
hesabın var mı? giriş yap