• mozambik, sofala'da yer alan bir doğal park.

  gorongosa national park

  national geographic channel'da gorongosa ile ilgili olarak "africa's lost eden" [afrika'nın kayıp cenneti] adlı bir belgesel yayımlandı.

  --- spoiler ---

  vahşi hayvanlarla dolu 4,000 kilometrekarelik bereketli sel havzası, nuh'un âsâsını bıraktığı yer olarak biliniyor. ancak burası, 15 senelik iç savaşın ağır bilançosuyla boğuşuyor: etleri için avlanan birçok tür bugün yok olmanın eşiğinde, hatta bazıları yeryüzünden silindiler bile. çevrecilerin bu "kayıp cennet"i tekrar eski görkemli günlerine döndürme çalışmalarına ve günümüz tehditlerinden koruyarak, tamamen yok olmasını engelleme çabalarına tanık olun.

  --- spoiler ---
 • iç savaş sırasında, timsahlar, aslanlar, filler, su aygırları ve daha bir çok türün açlık nedeniyle avlanıp yok edildiği, bu kıyımın bedeli olarak doğanın dengesinin alt üst olduğu, muazzam bir coğrafya.
  şimdilerde kıtanın belli yerlerinden büyük bir proje kapsamında, yok olan türlerin taşınmasıyla dengesine kavuşturulmaya çalışılıyor, ilginç olan her gelen türün başka bir türün gelmesine ihtiyaç duyması. bu taşıma programı national geographic channel vasıtasıyla bir belgesel olarak suçluların yüzüne vurulmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap