şükela:  tümü | bugün
  • bilinçaltı mı yoksa mesaj mı kaygısıyla debelenip durmak ve akabinde etki altındaki insanda dengesiz gelişimler gözlemlemek. rüyada karşılaşılan ve aslında varlığından eser olmayan durum veya şeylerin varlığına inanıp veya varlığının olması ihtimaline inanıp çöküntüye uğramak, sinir veya panik yapmak -her ne kadar farkındalık söz konusu olsa da bu kaygının sona erdirilmesi gerekliliğinin- olasıdır ki bu durumun aslında kendi kendini gerçekleştirebilme özelliği de mevcuttur. kişi paranoyak ve dengesiz tavırlarının sebebiyetini vurgulamazsa eğer, rüyada başına gelen hadisenin benzer versiyonlarıyla karşılaşabilir. tehlikenin kulakları her zaman diktir.
    rüya-gerçek arasındaki çizgilerde oynamanın tehlikesi..
    ve en sağlıklısı rüyayı bir kenara yazıp, tekrar yaşayıp akabinde rafa kaldırmaktır. çünkü aslında böylesine değerli gerçekler göz önünde dururken rüyaların yamyamlıklarıyla uğraşmak ne delilik ve düşüncesizliktir.
  • durup dururken rüyanızda çok uzaktan tabancayla tüfek gibi nişan alarak (nasıl oluyorsa) birini öldüren kiralık katilseniz ve rüyanın yüzde 1'i bu sahneye, kalan yüzde 99'u da yediğiniz haltı kendi kendinize sorgulamanıza ayrılmışsa saatler sonra bile yaşanılan haldir. ne zor şeymiş ya rabbi katil olmak!
  • yıllarca aynı rüyayı görmeniz sonucu yaşanan durumlardan biridir. özellikle küçük yaşlarda büyük olaylar yaşayan kişilerde hayatının en az bir döneminde bilinç altına yerleşen olaylar böyle rüyalarla açığa çıkar ve hayatına yerleşir kişinin.
  • uyanır uyanmaz sımsıkı sarılıyorsan sevdiğin kişiye, ve bir damla yaş düşüyorsa yanağına, rüyanda onun öldüğünü görmüşsün demektir. az önce gördüğün şeyin rüya olduğuna sevindiğin için ağlıyorsundur.
  • eğer beş gün sonra tusa girecekseniz ve gördüğünüz rüya aynen şöyleyse;
    'evde yalnızmışım yatıyomuşum sınav aynı gün saat beşteymiş, bi uyanıyorum saat beş buçuk olmuş, sınavı kaçırdım diye telaşa kapılıp abimi arıyorum telefonuna ulaşılamıyo, babamı arıyorum telefonu kapalı, bu arada saat altı oluyo, evden çıkıyorum ama minibüs, taksi bilimum taşıt ortadan yokolmuş durumda, ağlamaya başlıyorum tabi, ağlarken uyanıyorum gözlerim yaşlı'

etkisinden kurtulmak fiili ancak kalkıp takvime, televizyona, bilgisayara bakıp bugünün hala beş eylül olduğunu kendine kanıtladıktan sonra gerçekleşebilir, hatta gerçekleşemez bak hala titriyorum

-ben ordaydım. mustafa denizli kucağıma bayıldı!
  • üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen etki sürebilir ki bu durumda travma yaratan bir olayla özdeşlik kurmuş olduğunuza hükmedebilirsiniz.

denizin içinde hemen yüzeyin altında başlayıp metrelerce aşağıya uzanan bir duvar görmüştüm, adeta uzaylılar yapmış gibi düz ve kilometrelerce uzanan bir yapı. üzerine oturup kıyıyla arasında kalan siyah suya ve duvarın ötesindeki dibi gösteren berrak suya bakmıştım. o berrak suda biraz yüzmeye çalışmıştım ama bir yandan da "bu duvarın ötesinde kimbilir nasıl dev canlılar vardır?!?" diye ürküp geri dönmüş, sonra duvarın üzerinde de fazla kalamayıp o siyah sulara batıp çıkarak kıyıya dönmüştüm. hani günün birinde film çevirme şansım olsa, bu sahneyi aynen beyaz perdeye yansıtmak isterim.

epey oldu ama hâlâ aklımdan çıkmıyor, anımsadıkça ürperiyorum. bir iş fırsatı vardı, biraz fazla inançlı, hadi doğrusunu söyleyeyim, cemaatçi bir yapılanma olduğu için pek aklıma yatmıyordu ama iş iştir deyip başvurdum. o rüyayı da bu durumla özdeşleştirdim sanırım: bir yanda keşfedilecek bir inanç sistemi, diğer yanda umutsuzluk. ya da buna benzer bir şeyler işte.

işin aslı, bir psikolog ya da psikiyatr duruma el koyup bir yorum getirse rahatlayacağım...
  • eğer sizi rüyanızda hatır hutur at yediyse gayet de normal karşılanabilecek olay, eylem, yaklaşık iki yıl kurtulamadım etkisinden atlarla aram yeni yeni düzeldi inanın.
  • öğleden sonra azıcık kestireyim derken gördüğüm rüyanın etkisinde biraz daha kalırsam ağzıma çok sağlam sıçacak olan olaydır. neredeyse gördüğüm her rüyayı uyanır uyanmaz unuturdum; bunu da unutsam ve beynim bana yine bi fake atmasa güzel olmaz mıydı?

ayrıca (bkz: scumbag brain)
  • tabirdi, yorumdu internette durmadan araştırmaya neden olabilir. görülen rüyayı hatırlamakla ilgili biraz da. iz bıraktığına göre bir anlamı olmalı düşüncesine takılıp kalmak da olası. ayrıca görülen rüyada aşık olunan kişi varsa bu durum rüyayı daha da etkileyici yapar.
  • rüyamda eşimin aşırı hız yapması sonucu öldüm. bir suyun içinde yatıyorum. saçlarım kendi renginde, sonra iki yaşındaki halim geliyor ve bana sımsıkı sarılıyor. ben ağlıyorum. annem var benim diyorum kardeşlerim var. gel benimle diyor. teselli ediyor yüzümü okşayarak. sonra ben yok oluyorum o kalıyor sadece bir taraftan da su birikintisiyle oynuyor. uyandım su içmeye gittim. iki yaşındaki çocukluk fotoğrafıma baktım uzun uzun.