şükela:  tümü | bugün
  • şırnak'ta 172. zırhlı tugay komutanlığı'na bağlı olan cudi dağı civarında bir üs bölgesi.
  • aynı zamanda şırnak'ın silopi ilçesine bağlı bir köy.
  • adı "akarçay görümlü" olarak değişmiştir. resmi gazete
  • bir dönem pkk ile ilgili programlarda fotoğrafı kullanılan, örgüt tarafından katledilmiş bebek bu köydendir.
  • şu an kar yağışı altında olan tokat ili almus ilçesine bağlı köy/mahalle.
  • aslına bakarsan ve nereden baktığına bağlı olursa bu; ben rpg menzili mesafesinde, sikindirik, derme çatma prefabrik bir revirden baktım da gördüm; genel anlamda il ve ilçe içerisinde görece güvenli bir yerdir. zira köyün önemli bir kısmı korucu ve korucu sülalesidir. mesela hiç taşlanmazsınız bu köyde gezinirken, hatta hal hatır sorarlar, yardım ederler. gel gör ki köy üç tepe tarafından çepeçevre kuşanmış, nereden ne geleceği az çok tahmin edilmekte ve köy halkı da bu riske göre hareket etmektedir duruma göre....

bu köy uludere tarafına ve kuzey ırak-şırnak sınırını kısmen oluşturan hezil çayı tarafına ayrılan bir kavşak konumundadır. uludere tarafına giden yol köy içinden demir bir kapıyla sabitlenmiş, adeta sınır kapısı konumu gören, kayalıkların içinde saçma sapan gecekondularla ve mağaralarla bezeli, geceleri gündüzleri fark gözetmeksizin alta sıçtıran bir yoldur. zira yolun ilerisindeki vadi içinde, zemini kömür tozu ve çamuruyla kaplı, -birkaç yıl önce belki haberlerde duymuşsunuzdur, ben duymuştum, şırnak'ta kömür madeninde ölen çocukların geçtiği- vadilerde, örgütün mahkemelerinin olduğu söylentileri mevcuttur. sağdan soldan duyduklarım, az biraz meraktan araştırdıklarım bunlar. bölge geneline gündüz ve gece az sayıda olsa da, sınır tanımayan doktorlar özentisi şeklinde teşrif etmiş biri olarak diyeceğim odur ki ben sıçtım donuma barış sürecinde siz etmeyin eylemeyin.

diğer taraf olan çalışkan-hezil çayı tarafı ise, çalışkan köyünden sonra boka sarmaktadır. zira yol boyunca görürsünüz zamanında delik deşik edilmiş karakolları. ırak-türk kereleri olarak bölünen kere dağı -harbiden de bölünüyor- denen sıra sıra dizili dağlar -ki bunların vadilerinden geçerken kafaya en az kaç roket yersiniz acep diye hesap güder, bu hesap hamam boğazında şaşırır aga buraya kadar aha sıçtık şimdi dersiniz- kuzey ırağın içinden sırt-boyun-sırt halinde köyün içine dibinize kadar uzanır. doğal güzellik olarak trekkinge en az karadeniz yaylaları kadar elverişlidir belki her iki yol ayrımı da. evet bana sorarsanız karadenize, ıhlaraya kafa tutar hamam boğazı da, hatta siyahkaya da... lakin ki sakin kafada... sakin kafayla gezmeyi oraları umarım.

bir de çözüm sürecinde dahi olayların yaşandığı bölge bu kavşak olması nedeniyle. basına yansısa da yansımasa da ki pek yansımamış anladığım kadarıyla -o zamanlarda da hendekler kazılıyordu-. zira silopi termik santrali bu bölgede. ve belki -basına yansımışsa o da- hatırlarsınız ki 3 çinli işçi termik santral saldırısı sonrası kaçırılmış ve bir şekilde tekrar salınmıştır. sonrasında gasp edilen kamyonlardan alınan patlayıcı madde falan...

bi sik olmadı gerçi bana ama coğrafi yapı gerçekten ürkütücü. taş yuvarlansa ölürsün lan. kavşak olmasından mütevellit olayların pek de durgun olmadığı bir yerdir. lakin sıcak temasa en azından ben 9 ay boyunca pek denk gelmemiştim. komando kursunda derlerdi ki herkesin bir mayını vardır, ne taş ne mayın, denk gelmedi nitekim.

bir de şırnağın, silopinin cizrenin, son dakika haberleri aslında 3 4 gün sonra yayınlanır, o da dallanıp budaklandırılıp işe gelir hale getirilirse.... batıdan sallamak gibi değil orada yaşamak, bildiğinizden farklı bir türkiye toprağı... yurt içinde yurt dışı...