şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tepki çekip adından söz ettirmek için açılan başlık veya girilen entrylerle asıl söylenmek istenen. eski kahramanlara özenme, cesarete atıf..
  • yeni iletişim çağının çığlığı; görün beni, lütfen görün, facebook'ta, instagram'da, twitter'da, sözlük'te orada burada görün beni lütfen görün.

bebeğin bazen gülerek ama daha çok ağlayarak bakım vereninin dikkatini çekme çabasından yetişkinliğine kadar insan canlısı görülmek ister yani bir yanıyla teşhircidir.

ancak yetişkinliğe eriştikçe bu görünme çabasının daha olgun biçimler alması, insanın üzerine emek verilmiş yaratıları, ürünleri teşhir etmesi beklenir. her tür yaratım bir yönüyle bu ihtiyaca dayanır.

oysa yeni iletişim çağının insanı, teşhir edilmeye layık herhangi bir değer üretmeden teşhire teşvik edilmekte görülmeye değer bir şey yaratmaksızın görülmek istemektedir. bunu gerçek gerçeğin içinde ilişkilendiği yakın çevresinden talep etmesi kadar olağan bir durum olmamakla birlikte, görülme çabası artık az insan tarafından yüz yüze görülmeyle doyurulamamakta histrionik bir sahneye çıkma çabasına dönüşmekte, çağımızın hastalığı olan narsisizmi giderek daha fazla körüklemektedir.

oysa gerçek bir değer yaratmak ancak hızlıca görülme eğilimine direnerek sebatla ve yalnız, görülmez olmaya katlanarak emek vermeyi gerektirir. medeniyet denen mefhum, anlık arzuların ketlenmesinden doğmuştur.