• artık dur denilmeli. 7-8 aylık bebeği olan arkadaşım olur olmaz zamanlarda bebeği göstermek için görüntülü arıyor. ya bebek 2-3 yaşlarında olsa belki bir muhabbet döner ama 8 aylık bebekle mal mal birbirimize bakıyoruz. ben salak salak agucuk bugucuk falan yapıyorum anca. bi de eğer ki açmazsam sonrasında bebeğin ağzından mesaj atıyor “simgerbob teyze beni çok boşladın bu ara” diye. yangınlar, imdatlar, yardım çığlıkları
  • biraz önce şirket hattımdan öncesinde sesli ya da mesaj yolu ile hiçbir müsaitliğim sorulmadan yüz yüze sadece bir kez kısa bir süre görüştüğüm biri tarafından uzun uzun çaldıralarak maruz kaldığım durumdur.

müsait miydim? evet.
    açabilir miydim ? evet
    açtım mı ? hayır.

arkadaşlar hadi aile, yakın arkadaşın müsaitliğini sormadan direkt görüntülü aramasını sevmesek de alıştık ama sadece iş için kısa bir süre görüştüğünüz birini kafanız esti, paşa gönlünüz istedi diye mesai saatleri içinde bile olsa, müsaitliğini bilmeden aramak en hafif tabirle denyoluktur, öküzlüktür. ya şu ülkeye nezaket kuralları ne zaman gelir, ben görür müyüm? hiç ümidim kalmadı.

not : alla aşkına meşgule alırdın olur biterdi, bunu mu dert ettin diyenler hiç mesaj kutuma damlamasın. sorun elindeki akıllı telefondan numaramı bulup kamera tuşuna basması değil, sorun o tuşa basacak canının istediğinde arayacak haddi nereden bulmasındadır.
  • yaşlı insanları üzmeyin.
    kaybedeceginiz 15 dakika onlari bir gun boyu mutlu eder.
  • vay arkadaş ne meraklıymışız görüntülü konuşmaya. evde rahat rahat oturamaz olduk. pijamalı oturmayı özledim. hani bu günlerde bi içe dönüş kendini buluş falan yaşayacaktık :)
    akrabası arar, arkadaşı arar, velisi arar.
    arar da arar.
    pandemi bitse de kurtulsak şu görüntülü arama teröründen. (elini başına vurmuş bıkkınlık emojisi var burda)
  • terorun dibi olan tacizli arama sekli. belki dustayim, belki tuvaletteyim ya da ciplagim, yataktayim, niye sirf sizin keyfiniz olsun diye bir anda o halde 5 kutucuklu cnnturk canli yayin acik oturumuna katiliyorum? hayir herkes evde amk, evdeyiz iste ne yapabiliriz ki? reddet diyorsunuz da reddedince baglanamadi sanip tekrar tekrar arayanlar icin cozumunuz nedir roket bilimcileri? ideal olani nedir? mesaj atarsin, uygunsan goruntulu gorusebilir miyiz ozledim dersin, ya da mevzu var dersin, hem duygularini ifade etmis olursun hem de oncelik kazanirsin.

bir de bunun bizınıs kismi var (bkz: zoom) toplantilari, kimin neyi topladigi belli olmayan sonsuz toplantilarda, sakin benim gibi kıligını unutup da camı kapatmaya kalkmayin, banana emojili boxer'iniz gorunur. *
  • bir arkadaşım aradı. o hep arar. açmadım her zamanki gibi. inat ve ısrarla aramaya devam etti beni.
    yahu ayağım kırık alçıda, mal gibi yatıyorum bütün gün, saçım ev topuzu kıvamında, üzerimde eşofmanlar tam bir loser'ım.
    delirdim, açtım görüntülü aramayı. kamerayı da ayağıma sabitledim. bütün konuşma boyunca alçıdaki ayağıma baktı manzara olarak.
    neyse.. yöntem güzel.
    bir daha ısrar eden olursa, masaya 1 adet hıyar koyup görüntülü konuşmada hıyara konuşturacağım arayanı.
    malum alçı çıktı artık.. yaratıcılık konuşsun.

edit: sildim yine bir sürü şey.. ulan ekşi, bazen gerçekten sinir bozucu insanları topluyorsun bünyende. yazmıyorum bir şey, yine suçlu kadın oluyor! skeyim bağzılarının kafa yapısını..
  • bari öncesinde bir mesaj atıp sorun ilgili kişiye müsait mi değil mi diye. insanların evine çat kapı gitmekten bir farkı yok bunun ve pandemi yüzünden yıllarca görüşmesek umursamayacağımız insanlar görüntülü arar oldu bugünlerde. bu kadar mı sıkılıyorsunuz, bu kadar mı işiniz gücünüz yok anlamadım ki.
  • bu terörden korunmak için elimizde çok güçlü bir silah var: telefonu açmamak.
  • red tuşundan habersiz yazarın şikayet ettiği terör, açma kardeşim o zaman, sorarlarsa "müsait değilim" dersin.
  • en yakın arkadaşımın* bana uyguladığı terör. iş sevgili yapmasıyla başka bir boyuta evrilince ben de farklı bir terörle karşılık verdim ve sorunu çözdüm.

pandemiden önce de görüntülü konuşurduk.görüntülü arama öncesinde zaten muhakkak yazışıyor olurduk. "haydi araşalım ya, naptın hacı? yazmak yoruyor." diye görüntülü aramaya geçerdik.

sonra bir sevgilisi oldu.bizimki boşboğaz olduğundan beraber yediğimiz her haltı kıza anlatmaya başladı. çok doğal olarak da kız beni kıskanmaya başladı. bir müddet sonra ansızın gelen görütünlü aramalarla baya baya günü gecemi gasp etmeye başladılar.

bir bakıyorum çağrı düşüyor. açıyorum,arabanın içinde,barda, cafede mıç mıç hallerdeler. kız bana şov yapıyor. "hayırdır bi durum mu var?" diyorum, "yok öylesine hacı seni merak ettik"cevabı yapışıyor. kim kimi neden merak etti belirsiz "ben bu sevişmeli ortama neden dahil oluyorum?" sorusu akıllarda.

dedim ya günümü gecemi gasp diye,hakikaten arandığım saatlerin sınırı yok. önceleri açmazdım normal insanların "uygunsuz" diye tanımlayacağı durumlardaysam.sonra dedim ki açınca göreceğim manzara belli,bakalım onlar hazır mı? sonra beni sporda üstümde sırf spor sütyeni varken kan ter içinde kalmış,banyoya girer ayak bornozlu,banyodan çıkmış saçlar ıslakken sırf havluya sarılmış, kuaförde saç boyatırken,evden çıkar ayak üstümü giyerken çeşit çeşit hallerde izlemek zorunda kaldılar. sonra görüntülü aramalar normal konuşmaya evrildi. artık hatunu yanındayken aramıyor beni :) görüntülü aramalar da sona erdi.

bazen çivi çiviyi söküyor gerçekten.
hesabın var mı? giriş yap