şükela:  tümü | bugün
  • gözlenebilen evren parçası. görünen evren sınırında evrenin genişleme hızı ışık hızı olduğu için sınır ve ötesi görünmez.
  • kure seklindedir, dunyaya ait olaninin merkezinde dogal olarak dunya vardir ve yaricapi yaklasik 46.5 milyar isik yilidir. evrenin yasi 13.7 milyar yilken nasil oluyor da bunun yaricapi 46.5 milyar isik yili oluyor derseniz, en uzak gozlemlenebilir noktadan gelen isik yol alirken, daha once aldigi yol ayni zamanda evren genisledigi icin genislemis ve su an 46.5 milyar isik yili uzunlugunda olmustur. butun evren, bu gozlemlenebilir evrenden daha kucuk olsaydi, cok uzaklarda, bulundugumuz noktanin milyarlarca yil onceki halini gormemiz mumkun olabilirdi. fakat butun evrenin, bu gozlemlenebilir evrenin en az 10^23 kati oldugu seklinde teoriler var. bu da, gorup gorebilecegimiz, bizi herhangi bir sekilde etkileyebilecek evrenin, butun evrenle karsilastirildiginda en cok dunyayla karsilastirilan proton buyuklugunde oldugu anlamina geliyor.
    http://en.wikipedia.org/…eldwithscalecomparison.jpg
    resimde, ayin sol alt kosesinde kirmizi ile gosterilen bolgedeki yuzlerce galaksi, hubble tarafindan cekilmis resimde gorulebiliyor. boyle bir evrende, degil bir ulkenin, dunyanin ve gunes sisteminin, butun galaksinin hakimi olsaniz bile pek bir onemi yok.
    bir ingiliz genetikcisi ve evrim biyolojicisi j.b.s. haldane'in soyledigi gibi, evren sadece zannettigimizden garip degil, zannedebilecegimizden de garip. "now my own suspicion is that the universe is not only queerer than we suppose, but queerer than we can suppose."

edit: evrenin yasi 13.7 milyar isik yili olmaz, 13.7 milyar yil olur. yaricap da 46.5 milyar yil olmaz, 46.5 milyar isik yili olur.
  • buyuklugu dunyanin buyuklugune kiyaslandiginda ugrastigimiz her seyin ne kadar bos oldugunu ortaya cikaran evren. biz kendimizi bir halt sanip birbirimizi yiyip duralim, hiçbir seye etki ettigimiz yok.

kutsal kitaplarin insan urunu oldugunun bir baska kanitidir ayrica. hele bir de evrenin henuz gozlemlenemeyen kismini da goz onunde bulundurursak, o buyuklugu anlatabilecek birileri cikarsa iste ben onlarin kutsal kitabina inanacagim.
  • gerçek büyüklüğü tam olarak bilinmeyen evrenin, bizim çevremizdeki 27,4 milyar ışık yılı çapındaki küresel bölümüne verdiğimiz ad.

bu bölge kozmik arkaplan ışınımı tarafından sınırlanmıştır; bunun anlamı, 13,7 milyar ışık yılını aşan mesafelerden bize ulaşmak için ışığın, evrenin başlangıcından bu yana yeterli zamanı bulamadığı ve hiçbir zaman da bulamayacağıdır çünkü bu noktadan daha uzaktaki cisimlerin bizden uzaklaşma hızı ışık hızından daha fazladır.

şu ana dek tespit edilmiş olan sınıra en yakın cisim, nisan 2009'da tespit edilen ve yaklaşık 13,1 miyar ışık yılı uzaklıkta bulunan grb* 090423 katalog numaralı gama ışını patlamasıdır.
  • ben bunun tam olarak neye tekabül ettiğini anladığımda sanırım ağlamıştım. o günlerden beri, bana neye inanıyorsun diye sorduklarında hep "galaksilere inanıyorum" demek istemişimdir. açıklaması o kadar da kolay olmadığından hiç söyleyemedim. bu görsele her baktığımda aynı hissi yaşıyorum. ben, galaksilere inanıyorum.

https://upload.wikimedia.org/…n_in_the_universe.jpg
  • insanoğlunun ışık hızıyla ölçebildiği, araştırabildiği evrendir. insanoğlu olarak gözlemlenebilir evrenin dışında ne olduğunu henüz bilmiyoruz. ne kadar büyük olduğu, neler içerdiği zamanla daha net anlaşılacaktır. konuyla ilgili faydalı bir video.
  • james webb uzay teleskobu faaliyete girdiğinde büyük ihtimalle kat kat büyüyecek ve detaylanacak olandır.