*

şükela:  tümü | bugün
 • almanya'nın ünlü bakım marketleri zinciri rossmann’ın sahibi olan 72 yaşındaki alman işadamı dirk rossmann, zdf'ye konuk olmuş. sunucunun, "türkiye'de bin 700 ile 2 bin arasında çalışanınız var. neden bu konuda geri durmayı tercih ediyorsunuz?" sorusuna rossmann, “şimdi konuşursam, kendimi tutamam. herkes biliyor ki, görüşlerimi açıkça söylersem türkiye'ye gitmemem gerekir. ve oradaki çalışanlarımızla karşılıklı sorumluluklarımız var“ cevabını vermiş.

  bu cümleler birçok alman haber sitesinde de yer buldu. bu ülkenin itibar yitiminin yeni bir versiyonu...

  kaynak
 • utanç verici bizim adımıza.

  bu ülkenin vatandaşı olmayan biri bile açıklama yaparsa türkiye'ye girmesinin kendisi için tehlikeli olduğunu düşünüyor.

  dalga geçtiğimiz trump için bile sanatçılar oy vermeyin diye çağrı yapınca, onları artık %25 daha az seviyorum diye açıklama yapıyor, aptalca ama baktığında fikrini söyleyebiliyor insanlar. bizde bırak kendi vatandaşını elin sermaye sahibi 72 yaşını bulmuş adamı bile konuşamıyor.
 • türkiye'de 2.000'e yakın kişiye istihdam sağlayan alman market zinciri rossmann'ın sahibi dirk rossmann'ın ifadesi.

  --- spoiler ---

  dirk rossmann, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'la ilgili görüşlerini açıkça söylememesi konusunda ailesinden ve türk çalışanlarından uyarı aldığını belirterek, "eğer düşündüklerimi açık bir şekilde söylersem, türkiye'ye giremem" dedi.
  --- spoiler ---

  doğal olarak merak edilen şudur; akp'liler bu adama "işte bunlar dış güçler" veya "erdoğan'ı beğenmiyorsan türkiye'den s*ktir git" mi diyecek yoksa 2.000 kişiye iş olanağı sağladığı için sessiz mi kalacak? ulan vahabi suudlarla dalga geçerken bu gidişle daha beter bir duruma düşmeyiz umarım.

  edit: kaynak
  edit2: nickimi aramayainanmayanadam olarak değiştiriyorum.
 • o kadar mı kötü bir ülkeyiz lan? haydi bizim fikir özgürlüğümüz neyse de adamlar korkmuş. (bkz: vay başımıza gelenler)
 • biz içeride kaldık lan, biz ne yapalım ? :(
 • hayatımda duyduğum en saçma açıklamalardan bir tanesi olabilir.

  başkanına/yöneticisine/cumhurbaşkanına güvenmediğin bir ülkeye neden ve niye yatırım yaparsın?

  düşüncelerini söyleyip ceza alacağını düşünürken milyonlarını nasıl bu ülkeye bağlarsın. hani diktatorya altında yaşamaya alışmış bir arap/afrikalı olsan yatırım yapmanı anlarım ama güvenmediğin bir kaptanın olduğu tekneye nasıl biniyorsun.

  bunu da bir açıklayıver dirk baba.
 • hiç de saçma bir açıklama değildir. rossman'ın sahibi bir şey söylemeden çok şey söylemiş.

  ticaret siyasi dinamikler gözetilerek yapılır ve ülkenin siyasi koşullarına göre bazı şeyler söylenir ya da söylenmez. bir ülkede iş yapmak için ille de başkanın özgürlük anlayışına güvenmek gerekmez. türkiye hukukun gücü yerine güçlüklerin hukukunun üstüne kurgulanmış bir düzende olabilir ama güçlülerin güçlü kalabilmesi için de uluslararası güç dengelerini gözetmesi gerekir.

  dirk rossmann erdoğan'ın bir alman işadamının ya da g20'deki herhangi bir işadamının türkiye'deki mal varlığına ve yatırımlarına öyle kolay kolay karışamayacağını bildiği için fazla siyasete karışmadan yatırımını yapar. tabi alman vatandaşı olmasından dolayı dünya liderimizin keyfi hukuksuzluklarından pek etkilenmeyeceği için erdoğan'a laf çakabilmesi bazı çomarlarımızın hoşuna gitmemiştir :)