• insanı rezil rüsva eden kelime. "görüşürüz" den daha resmi, "saygılarımla"dan daha samimi olduğu için, meslekle ilgili yazışmalarda genelde benden yaş itibariyle büyük insanlara yazdığım maillerin sonunda kullanıyorum.
    r ile t neden bunca yakın anlamıyorum. koskoca insanlara yazilmis mailleri götüşmek üzere diye bitirmek pek hoş olmuyor. çok magdurum:/
  • bu entry bir ara elvedadır, görüşeceğiz tekrar.

2020'de beyaz gelinliği çıkartıp kendi mavi gökyüzümü seçtim. 1 ocak'ta kendi evimde uyanacağım. geçtiğimiz günler birkaç şeyi bisikletime koydum, marie kondo'dan öğrendiğim gibi hepsine teşekkür edip ihtiyacı olanlara götürdüm.

daha ne kadar nefes verilmiştir bilmiyorum.
    emin olduğum tek şey üniversitedeyken kendime söz verdiğim, ama hayat koşturmacasında unuttuğum hayalleri yerine getirmek, öze dönmek ve arınma vakti olduğudur şimdi.

komşularımı çok özleyeceğim.
    yan komşum debby ile hayatın estetiğini ve esnekliğini paylaşmayı, maria ve hans'ın bana yıllarca bir anne baba gibi bilge desteklerini, bir kız kardeş olan alt komşum celine'ciğim ile gece yürüyüşlerimizde adım adım karanlıklarımızı aydınlığa çevirmelerimizi, ortak sepetimize kitaptır, sarımsaktır, kurabiyeye son yumurtadır koyup nostaljikçe sallandırmalarımızı, aşırı ırkçı partiye oy veren, benim de her seferinde türkiye mutfağından bir şeyler tattırarak iletişim kurduğum ve sonunda birbirimize olan önyargıları birlikte kırmayı başardığımız, 'kamyon kapıya gelince ağlarım ben' diyen komşum lisa'yı ve diğer komşularımı çok özleyeceğim.

bu apartmandan ayrılsam bile dostluklar kalıcı. ellerimi kavuşturup evrene teşekkür ettiğim bir hediyedir bu ve bende giderken her birisine teşekkür mektubu yazıp posta kutularına bırakacağım.

hayatın kendisi gelmiş geçmiş en büyük sürprizcidir. kendince bir kurgusal master planı vardır: karmaşık, anlaşılamayan, bazen insafsız, hatta haince belki. ama hep dediğim gibi, fırtına yaşanırken neden yaşandığı anlaşılamasada, gidilen yol ve o yaşanılan fırtına, ham ruhun pişmesi adına tam da olması gerektiği gibidir: ne az, ne fazla. kusursuz dahi bir terazilik söz konusu.

gelecek dönem yazamayacağım sözlük.
    evrenin bana mucize şekilde gönderdiği amsterdam'daki 65m2lik küçücük evimi sevgiyle güzelleştiriyor olacağım.
    mürekkebimi bir zaman için boya fırçaları ve tornovidayla değiştiriyorum. mutfak duvarıma süreya"nın kahvaltı dizelerini kondurup*, küçük bahçeme saksıda bir elma ağacı fideleyeceğim. yazı masamı kurar kurmaz da bir koşu ekşi'deyim.

bir şey daha diyebilir miyim izninizle?

hayatta bir şeyleri kaçırdığımızı düşünürüz ya hep. tuhlanırız hani ardından. "onunla evlenseydim mutluydum, o bölümü okusaydım süperdim, şu işi yapsam köşeydim, ailem böyle olsa şöyle şanslıydım.."

her şey gelmesi ve akması gerektiği gibidir hayatta. gariptir ama o anlamda orgazm ile hayat birbirlerine çok benzerler. bize o an iyi neyse gelir bulur bizi aslında.
    acısıyla tatlısıyla öğretir, misyon bitince gider. cevherleri ise bıraktığı çiziklerdedir ya da kattığı güzelliklerde.

belki de tuhlanma yerine hayatın bize verdiği mesajları anlamaya çalışıp asıl özü filitreleyip yola devam etmeli. 2021 ve sonrası için kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir, inanın.

şimdiden herkese mutlu bir 2021 diliyorum. girdilerimi okuyan, şukelalayan, eksileyen, favlayan, yemyeşil sorular soran ve sevgiyle destek olan her kaleme, fikire, yüreğe teşekkür ediyorum.
    umarım benimde bir nebze faydam dokunabilmiştir.

güzel ve bilgi dolu kal sözlük.
    bir dönem sonra görüşmek üzere,

sağlıcakla.
  • maşukun sadece mesaj sonu kalıbı olarak kullandığını idrak edene kadar aşığa gereksiz yere umut yükleyen, insanların anlamının farkında olması ve doğru kullanması gerektiği iki kelime.
  • islami versiyonunu "görüşmek duasıyla" şeklinde biçimlemişler, ne de güzel düşünmüşler. duydukça duyasım geliyor. sadece ses tellerini ve kaşlarını kullanarak avaz avaz türküsünü çığırmış adama "yüreğine sağlık" denmesi kadar güzel, hoş bir şey. valla k.çınıza sağlık, böyle yaratıcılıkların devam etmesi, türkçeye bu tür zenginliklerin daha sık katılması duasıyla...
  • meltem ahıska şiiri.

içeri girdiğimde yeşil bir renk çarptı gözüme.
    şekilleri olduğundan başka tarif etmedikçe
    kimse görmüyor onları diye düşündüm.
    bu yüzden yeşil ışığı
    "bir küme çalışmasının neon lambası"
    diye geçirdim kağıda.
    ne olduğunu bilmediğimden değil tabii.

o sırada yeşil ışığın şiirini yazanlar vardı.
    sözcükleri ılık suda yıkıyorlardı.
    kanlar akıyordu şehrin parçalarında.
    kıyı oluyorduk ben ve benim gibiler, akan kana.
    durup seyrettik uzun uzun
    akşam oldu, kan çekildi... uyuyamadık.
    "sinirimiz mi bozuldu ne?"
    gamlı baykuş gece nöbetlerini
    kulaklarında pamuklarla geçirdi.
    çığlıklar gecenin yüzüne
    yıldızcıklar gibi asılmışlardı.
    pek parlak, pek ateşli... fal tuttum,
    bana üç "ah" çıktı.

araba yola koyulduğunda,
    akrabalarımız da artık yabancı idiler.
    kabımıza sığamıyorduk.
    akıbet kül olacaksınız, dediler.
    yas seyreldi giderek
    ince bir iz kaldı. pis... oldukça yersiz.
    ne ki, "ölmeyiz ölümlerde" diye bağırdık
    yer silindikçe beceri kazanır unutkanlığımız.
    devam eder biteviye küme çalışmamız.
  • ne güzel bir cümle şu "görüşmek üzere";

hem bir ayrılığı ima ediyor hem de tekrar buluşma arzusunu...
    ne tümüyle iyimser ne de tümüyle kötümser...

ikisini de içinde barındıran bir ifade...
    ne "kendine iyi bak" gibi umutsuz... ne "hoşcakal" gibi yalan...
  • ince bir ipliğe sıralanmış yapay günlerin neredeyse her gün tekrar ettiği bir ifade. gecenin kenarlarından ipleri çıkmış battaniye olduğu ve sabahın çalar saat olduğu dakikalarda her iki düzenek bu ifadeyi kullanır. ara ara aksatmalarına rağmen kısa zamanda normale dönerler. "görüşürüz" demezler, "görüşmek üzere" derler. geceyi üzerine örtersin, göz kapaklarını yavaş yavaş düşüncelerinin sahnesine yerleştirip başlarsın "görüşmek üzere"lere...

görüşmek üzere sabah, görüşmek üzere akşamlar. hoş geldin kış!
  • hayatta ilk defa gördüğünüz birine ya da bir daha iletişim kurmayacaginiz birine söyledikten sonra bünyede sikimsonik bir etki bırakan söz öbeği. geçen bir bankanın müşteri hizmetlerinde çalışan elemana dedim mesela ağızdan çıktıktan sonra geri de alamiyosun ne gorusecem lan senle göt diye. sonra yolda sigaraya ates istediğim amcaya söyledim çok değişik bi his insan kendini sikmek istiyor bi yerden sonra. çok sinir bozucu bi sey. neyse sonra derinlestim olaya baktım karşıdaki elemanlar biraz kafa dengi biraz iyi niyetli yardımsever bi hal takiniyolar ben de samimiyetten kaynaklı koyuveriyorum bu mina kodumunun lafini cümlenin sonuna. artık cozduk mevzuyu herşey kontrolüm altında derken dün telefonum caldi bi bayan

- okan merhaba naber?
    + yanlış numara hanfendi.
    - aa çok pardon ya kusura bakmayın
    + önemli değil gorusmek üzere
    + xccvncbdvdhdjdb

sıkıntım büyük. hakkaten derdimi sikmek isteyen varsa ön ayak olabilirim.
  • ing. see you later hatta see you later alligator. bi grup insanın birbirlerinden ayrılırlarken sarfettikleri cümlelerden biri.
  • çoğu zaman, "tez zamanda görüşmicemize emin ol, elbet bir gün buluşacağız" tadında sevimsiz bi şekilde söylenen oysa iyi niyetli karşı taraf açısından (bkz: vah zavallı) umut içerdiği sanılan bi kullanım şekli..
hesabın var mı? giriş yap