şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın en güzel argümanı. çok mantıklı. çünkü ben çok çağdaş medeniyetler seviyesiyim. eğer biri benim yüce argümanlarımı mantıklı ve geniş kaynaklar ile çürütüyor gibi görünürse bir sihirli kelime ile onu yenebilirim. ona haddini bildiririm. o sihirli kelime çomar. beni yücelten, karşımdaki kim olursa olsun onu yerin dibine düşüren müthiş bir kelime. çok batılıyım, avrupalıyım, üstünüm, havalıyım. ben medeniyet iken bana nasıl karşı olursun lan.
 • görüşüm asgari insani gereklilikler çerçevesindeyse katıldığım tespit.

  adam çıkıp 8 yaşındaki çocukla evlenilebilir diyen şarlatanları filan savunursa çomarın tillâhıdır meselâ.
 • ironi yapayım derken borani yapmaktır.

  çomarlık olarak değerlendirilen hareketleri yapmaz; çomarlar gibi konuşmazsan, kimse sana çomar demez. diyorlarsa, yanlış yerde yanlış insanlarla berabersin demektir. herkes, kendi fikrini savunanlarla beraberdir normal şartlarda. kendi çöplüğünde öten bir horoz olmakta fayda var.

  yok öyle, "hem ayranım dökülmesin, hem fiili livataya maruz kalmayayım..."
 • dünyaya dair perspektifi gerçeklikten biraz fazla uzak olanları ortaya çıkaran tespit.

  "çomarlık olarak değerlendirilen hareketleri yapmaz; çomarlar gibi konuşmazsan, kimse sana çomar demez."

  çomarlık olarak değerlendirilen hareketler ne, çomar gibi konuşma ne? kim tanımlıyor bunları? kemalizmi eleştirmek mi, kadına bayan demek mi çomarlık? başlıktaki gibi bir ironi yapmak mı? eğer bir insan çocuk yaştakilerin evlenmesini, dinden çıkanların öldürülmesini vesaire savunursa ben de kızarım hatta evet çomar dediğim bile olmuştur. ama bi insan sırf kadına bayan dedi diye, ya da harbiden herhangi bir konuda görüşüne katılmadı diye bir sürü gerizekalı tarafından çomar olarak yaftalanıyor. kimse çomar demezmiş. yarrak demez. sanki sözlükte, internete, gerçek hayatta bu tür gerizekalı tiplerle hiç karşılaşılmıyor. dolu. bu resmen haketmeyen insanlara ayrımcılık uygulamak, dışlamak hatta faşizm. eğer kasıtsızsa gerizekalılık çünkü akıl yetirememek, kasıtlıysa şerefsizlik örneği. ama iyi bir eleştiri geldiğinde argümanlara karşı mantıklı bir şekilde cevap vermektense çomar diye etiketleyip hem tartışmadan kaçmak ve argümanı değil de savunan kişiyi haksız yere aşağılamak daha kolay tabi.

  "diyorlarsa, yanlış yerde yanlış insanlarla berabersin demektir. herkes, kendi fikrini savunanlarla beraberdir normal şartlarda. kendi çöplüğünde öten bir horoz olmakta fayda var. "

  nerede herkes kendi fikrini savunanlarla beraber? hangi gezegen bu? işyerinde, okulda, dışarıda, sözlükte, internette bir sürü kişinin birbirine zıt görüşleri var. hatta aile içinde bile ayrı görüşe sahip olan, bu yüzden aile içi huzur göremeyenler bile var. yanlış insanlarla beraberim evet herkes yanlış insanlarla beraber olmak zorunda kalıyor, bundan kaçış yok ki. ve eğer bir yerin "çöplüğü", kendinden olmayan ya da kendisine katılmayan herkesi dışlamak üzerine kuruluysa horozmuş tavukmuş dinlemem çürük çarık temellere sahip o çöplüğün bozuk temellerini sarsmak için elimden geleni yaparım. haksızlığa tahammülüm yok.

  "yok öyle, "hem ayranım dökülmesin, hem fiili livataya maruz kalmayayım..."."

  yoksa siz de ayranı dökmeyin o zaman. sağlam ve tutarlı olun her şeyden önce.