şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: veblen)
 • türkiyedeki gibi gösterişçi toplumlarda fazlaca olan tüketim. hollandalı olup türkiyede yaşayan bir adam anlatıyordu da hollanda'da buradaki gibi spor araba alıp süslü giyinip hava atmaya kalk yiyorsa anında çizerler arabanı, dışlarlar toplumdan, gösterişi hiç sevmiyor hollandalılar felan diyordu. onlar gösterişten ziyade çalışma ahlakı ve disiplinini seviyormuş. ama çalışarak kazanılan zenginliğin gösterilmesini sevmiyorlarmış. adam yinede türkiye o açıdan daha iyi diyordu orası ayrı mesele.
 • tüketici elektroniğinin ülkemizde zirve yapmasının başlıca sebebidir.
 • mesela 800 bin tl tutarında araba almak (bkz: 800 bin tl araba alıp 700 tl'ye işçi çalıştırmak)
 • baslikta gezerken kelime oyununda final sorusu olarak denk gelmesi dumura ugratmistir.
 • veblen'e göre, malının başında bulunmayan mülk sahiplerinin meşruiyet kazanmak için; toplum üzerinde sahip olduğu iki kontrol aracından birisidir. diğeri için (bkz: emperyalizm)
  maddi geliri diğer işçilere göre daha iyi olan işçiler: mevcut sınıfsal yapıyı yıkmak için; anarşizm ve sosyalizme yönelebilir. bunun önüne geçmek için taklitçi tüketim iyi bir araçtır.
  mülk sahipliği toplumsal saygının temeli olunca; insanlar saygı görmek ve özsaygılarını kazanmak için çevresindekilerden daha çok para kazanmak, bununla bağlantılı olarak, daha çok tüketmek eğilimine girerler. fakat daha çok kazanınca ve daha çok tüketince bu onları, bir süreden sonra, mutlu etmemeye başlar. bu durumda insanlar mutsuzluklarının nedenini; yeterince para kazanamamakta ve yeterince tüketememekte görürler.
  bunun sonucunda da; daha fazla kazanmak için işlerinde daha iyi konuma gelmek ve patronlarına daha yaranır birey olmak için uğraşırlar. ve sistem için zararsız bireyler haline gelirler.