şükela:  tümü | bugün
 • derinliği olmayan,özentiden yapılan işler
 • bastan savma
 • disi iyi tasarlanmis, icerigi sifir bir kitabı andıran durum
 • karagöz oyununda oyun başlamadan önce boş perdeye konan hareketsiz görüntü. izleyicileri oyunun havasına sokmak, izleyicinin merakını uyandırmak amacıyla kullanılır.
 • türk gölge oyununda oyuna başlamadan önce gergi arkasına konulan ve genellikle süsleyici nitelikte bir görüntü. bu, seyircinin dikkatini gergi üzerinde toplamasına yarayan bir resimdir: ev, ağaç, çiçek, dalyan, dükkan, hamam vb. kimi oyunlarda göstermelik oyunun konusuna ilişkin olarak konulur.
 • bir malın niteliğini gösteren, onu temsil eden parçaya verilen isim.
  (bkz: numûne), (bkz: mostra).
 • gerekli olduğu için değil, iş olsun diye yapılan.
 • yapı sektörü alternatif yaşam pompalarken, 3d efektlerle insanları kandırırken, sosyal statüyü göklere çıkartıp "paran kadar adamsın"'ı damarlara zerk ederken; arka planda tüm heybetiyle dikilen gerçek: göstermelik!

  göstermelik; 100 konutluk siteye 4 kişinin aynı anda yüzemeyeceği kadar küçük, göt kadar havuz yapmaktır. projenin masal kısmında bahsedilen olimpik havuzlar, kuğuların seks yaptığı yapay göller zaman içerisinde badem olur. inşaat aşamasında, zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için kısıtlamalara gidildiğinden, küvetten hallice çocuk havuzu gibi havuzlar olur. kulaç atsan birisine şamarı patlatmaman mümkün değildir. süper lüx rezidansın havuzunu görüyorum da her gün, gülesim geliyor. yazın çıkacak kavgaları sabırsızlıkla bekliyorum.

  göstermelik; hemen tenis kortunun bir metre etrafından çiti çevirip sözde spor alanları yarattığını savunmaktır. projenin destan kısmında tüm site çıldırmışçasına tenis oynayıp, güzel popolu ablalar ceylan gibi tartan pistte koşarken, gençler hidrolik potalara gülerek şut atarken; maliyet tasarrufu ve kunillik yine boy gösterir yapım aşamasında. tek tenis kortunda bir sene önceden sıraya girmek ve spor yapmak için sabah erkenden gelip yer kapmanın esas olduğu alanlar düzenlenir. popülayon içinde "güçlü olan kazanır" mottosu hayat bulur. insanlar parasıyla rezil olur. barınma ihtiyacını zaruriyetten ziyade sosyal statü gibi gösteren sistem kendi üzerine çöker; inşaat sektörü 7 senede bir krize girer. metrekaresi bin lira olan evleri milyon dolarlara satan adamlar başlar ağlamaya "5 aydır tek ev satmıyoruz, işten çıkartmalar başlayacak" diye. olan en alt kademedeki adamlara olurken, büyük bir inşaat şirketinin sahibi kızı yaşındaki dilberlerle, son model arabalarıyla gününü gün eder.

  olan para biriktirip evini alan, o projede gece gündüz çalışanlara olur. kodamanlar köşeyi yine döner. ağzından düşürmediği siktiğimin purosuyla, kriz izahati verir. karamsar tablolar açıklarken gözünden tek bir saniye bile endişe geçmez.

  sonra da "istanbul'un göbeğinde elit yaşam", "her iki köprüye yakın, yüzme havuzundan çıkamayacaksınız", "evinizin içinde yıldız gibi parlayacaksınız" martavalları. midem bulanır boy boy sloganlı-modelli ilanları gördükçe, elimde megafonla bağırmak isterim "yalan söylüyorlar, paranızı çalacaklar" diye.
 • karagöz'de oyun başlamadan önce perdenin ortasına koyulan ve çoğunlukla oyunla alakası olmayan bir figür.

  http://owi3.tripod.com/karagoz/limonagaci.jpg

  http://owi3.tripod.com/karagoz/gost.jpg

  http://www.logilife.com.tr/…/sayi13/img/golgeat.jpg