• bize okutularak öğretilen tek şey egede dağların denize dik gelmesi, arkadaş kültürünün ise tek öğrettiği şey de ölünce göte pamuk tıkanacak efsanesidir.
    fakat bu efsane de bitmiş de haberimiz yokmuş. artık ölen kişinin göte böcek ilacı tüpüne benzer bir tüpün ucuna takılan bir çubukla tazyikli ilaç veriyorlarmış. bir iki saniye de donan ilaç pamuktan daha iyi havayı geçirmiyormuş.

ıyi tamam da biz bunca yılımızı imamın pamukla son vuruşu yapacağının hayaliyle geçirdik. ahirete kabız gitmek ağrıma gitti. ben kabul etmiyorum. ben imamımı ve pamuğumu istiyorum.
  • gencler, yurtdisinda adam yoklugunda iki basamakli sayilarda adam yikamasinda bulunmus ve islemleri yapmisimdir. hic pamuk tikamadim ve tikandigina da sahit olmadim.

bundan korkusuna olmeyen varsa olebilir.
  • kefenleme sırasında pamuk tıkamak zaten zorunlu değildir. ancak herhangi bir doğal sızıntı (sıvı, dışkı, kan vs) olasılığına karşı oraya bez parçası veya pamuk konur. vay efendim pamuk yerine ilaç sıkıyorlarmış, silikon basıyorlarmış... bunlar saçma sapan şeyler. bunu uydurana 1, inanana 2...
  • yakın zamanda cenaze yıkama deneyimi yaşamış biri olarak ve bu işin dersini almış biri olarak söylüyorum öyle bir şey yok. eğer kişiden sızıntı yoksa pamuk da tıkılmaz.

eskiden annelerimiz hazır bebek bezleri çıkmadan önce muşamba ve gazlı bezle bebek bezlerdi. tıpkı onun gibi bezleme yapılıyor cenazeye. gazlı bez yerine kalınca pamuk seriliyor muşamba yerine de kefenden parça kullanılıyor.
  • (bkz: sista köpük)
  • umarım yalan olan hadise.

yakınım öldükten sonra mabadına tüple silikon sıkacak adamı denk gelip de yakalarsam, silikonu onun götüne tüpü ile birlikte sokarım.
  • benim bildigim dibiri dikiyolardi yanlismi biliyorum acep
  • şimdiye kadar onlarca kez girdiğim ölü yıkama odasında göte pamuk tıkama ve silikon sıkma gibi hadiseye denk gelmedim. işin aslı bir paket büyük boy pamuk açılıyor ve mevtanın alt tarafına çocuk bezi bağlar gibi yerleştirilip kefenleniyor.
  • imam da senin götüne pamuk tıkamaya bayılacaktı (tabii, belki de bayılacaktır harbiden).

tanım: bir efsane daha bitiyordu. ne güneşler batıyordu.
hesabın var mı? giriş yap