şükela:  tümü | bugün
  • reims katedrali,wells katedrali, amiens katedraliörnek olarak verilebilir.
  • efendim gotik katedrallerdeki iki kule gören türk kardeşlerimiz, içlerinde kalan viyana'dan dönme hadisesini anımsayarak ve biraz da iç geçirerek... ah ah... viyana geçilseydi bu katedrallerdeki kuleler tam minarelikti diye geçirirler.

fanatikler, katolik sevmezlerse notre dame de paris'i gezerken ah bir hoparlör olacaktı da elimde şuradan euzu diye başlayacaktım der. ve ne zaman gotik katedral görsem gözlerim elinde hoparlörle kulesine tırmanmış bir çılgın türk arar gözlerim.

dış cepherdeki, garip, ürkünç yaratıklarsa beni soğutmakta. hani dışarsı korkunç, gelin içeri girip sığının mesajı olsa da, binadan soğuyor insanlar...
  • il duomo di milano ve dom zu köln en iyi örnekleridir.
  • boyutlardaki abartı (kişinin kendisini küçücük hissetmesine neden olur ister istemez), karanlık iç mekan, orgla icra edilen müzik, oğlanların* söylediği iç ürperten minör tonda ilahiler falan, hep tanrı korkusunu ziyaretçilerin içine içine kakmak içindir. bu binalar katolik mezhebinin insanı doğuştan kötülüğe yatkın, günahkar gören zihniyetini yansıtır da denebilir. umut vermez gotik kiliseler, kişiyi aciz hissettirir, yüreklere korku salar.
  • bunlarin gotik olmayanlari da mi var acaba diye kara kara dusunduren sifat tamlamasi. (bkz: katedral)
  • hem içerden hem de dışardan bakıldığında yükseklik duygusu veren binalardır, bu duygunun pekismesi için kullanılan mimari yöntemler, vurgulanmış sivri kemerler aynen bir kayın ormanında yürüyor etkisi yaratır içeride bulunanlara, yüksek, loş, yukarıda birleşen dallar gibi kemerler, yaprakların arasından giren güneş ışınları gibi vitraylardan sızan ışınlar, zaten gotik mimarinin kayın ormanlarından büyük ölçüde etkilendiği söylenir
  • gotik bir katedrale ilk bakıldığında kendinizi çok ihtişamlı görünen yüksek ve uzayan giden bu yapının karşısında ufalmış ve sanki yapı üzerinize geliyormuş gibi hissetmeniz mümkün hele 13.yy ait bu yapılar ilk bakanın kesinlikle aklını bir parça alacaktır özellikle süslü işlemesi ile bir dantel misali fransa'daki notre dame katedrali gönlünüzü fethedeceği kesindir ve notre dame hakkında romanı da yazılmış bir kitap ve bu roman şimdi çizgi romana dönüştürülmüş haliyle piyasa da bulmak mümkündür ...
  • barselonanın içeri girmek için 6 euro isteyen katedrali. ispanyolca dua edicem ben turist değilim dediğimde de beni arka taraftaki kıç kadarlık şapele yolladılar. bence biz de sultanahmetten falan para almalıyız, vallahi dış borcumuz falan kalmaz hiç benden söylemesi.