şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belki başka başlık açmayarak eşşeklik etmişiz ama gotik mimariyi aynı adı taşıyan akımı altında incelemeyi es geçmemişiz. o yüzden esasen (bkz: gothic)

  gotik kelimesinin gotlarla kelime benzerliği dışında bağlantısı olmaması ihtimali aşağı yukarı hititlerin anadolu kültürüyle ilgisiz olmaları ile aynı kapıya çıkar diye düşünüyorum. kaldı ki batı sanatı tarihinde dönemlerin isimlendirilmesi içinde bulunulan dönemde değil, yıllar sonra girişilmiş bir çaba olup rönesans ve ondan da evvela klasik dönem hayranlığı içinde bulunan kişiler tarafından yapılmış bir iş olduğundan "bu klasik yunan eserlerine benzemeyen yapılar da ne ola ki olsa olsa barbar işidir" diyerek dismiss edilmiş, bir koca döneme "arada kalmış, klasik ile rönesans arasındaki bir boka benzemeyen çağ" anlamına gelen middle ages, bizdeki adıyla ortaçağ ya da kulağa daha bir kabul edilebilir gelse de aynı anlamı taşıyan medieval adı verilmiştir. gothic yahut gotik de bu zihniyetin ürünüdür, yunan-roma standardını bulamayan sanat tarihçiler tarafından esasen gerçekten de batı roma'nın yıkılmasından sonra hrıstiyan avrupa imparatorluğunun başına geçen barbar kavimleri tarafından yapılmıştır, yalan değildir. yanlış olan bu küçümseyici terimin kullanılmasıdır.
 • en hastası olduğu mimari tarzlardan biri. paris'teki notre dame katedrali gotik mimarinin bilinen en güzel örneklerinden biridir. detaylara verilen önem hemen göze çarpar.
 • (bkz: ucan payanda)
 • hemen konuyla ilgili bakınızları baktıralım...

  (bkz: çapraz tonoz)
  (bkz: yelpaze tonoz)
  (bkz: fil ayağı)
  (bkz: gülbezek)
 • gotik tarzdaki yapılar kargalar gibidir.

  etrafınızda öylece aylak aylak gaak!'layan kargalar belki de ikinci meşrutiyet'e şahit olmuşlardır, çanakkale savaşını görmüşlerdir. biraz abartarak düşünülecek olursa belki de osmanlı'nın en şanlı, şöhretli zamanlarını görmüşlerdir. 3,4 neslin doğumuna, büyümesine, ilk aşklarına, korkularına, yaşlanmasına şahitlik etmişlerdir.
  gotik yapılar da öyledir işte... bulundukları sokağın önünde kim bilir ne hikayeler yaşanmış, ne insanlar gelip geçmiş, kaç kişi gençliğini geçirmiş, kaç kişi ölüp gitmiştir?

  gotik tarzdaki yapılar kargalar gibidir...
 • almanyada çok güzel örnekleri bulunan bir mimari. koln merkezinde bulunan katedral gorulmeye deger.
  tabi fransız katedrallerini de unutmamak lazım (bkz: notre dame de paris).
  (bkz: cologne cathedral)
  (bkz: ulm cathedral)
  (bkz: regensburg cathedral)
 • horace walpole'un strawberry hill'deki şatosu gotik mimarideki canlanmanın öncüsü kabul edilir. her köşe başında gördüğü palladio tarzından sıkılan walpole şatosunu kendi beğenisi çerçevesinde gotik üsluba uygun bir biçimde inşa ettirmiştir. ilk gotik kurmaca olarak kabul edilebilecek the castle of otranto'nun da yazarı olan walpole böylece meseleyi sadece bir ruh hali olmaktan çıkarıp ona somut bir takım biçimler de tayin ederek gotik mimari için ardıllarının takip edebileceği yenilikçi bir kapı açmıştır.
 • yükseklik, binaların yükselmesi, tüm mimarlık tarihinde bir statü meselesi olduğu gibi temelleri gotik dönem'de atılmıştır.

  romanesk mimarisinde dikey olarak kullanılan öğeler sadece kuleler iken, gotik mimaride cephesel ve iç mekansal elemanların tümünde dikeysellik göze çarpar. bu dikeysellik, artan ışık ihtiyacından meydana gelir. cephesel geçirgenlik artmış, buna bağlı olarak yeni teknik çözümlemelere gidilmiştir gotik mimaride.

  uçan payandalar, sivri kemerler, sivrilen çatılar, dikeysellik, güneş pencereleri, gargoyleler, izole yerleşimden halkın arasına geçiş, katedral sözcükleri, gotik dönemi anlatan ana unsurlardır.
 • pertevniyal valide sultan camii gotik tarzdadır. bitmek tükenmek bilmeyen restorasyonu nedeniyle 4 yıldır dünya gözüyle doya doya görememişizdir fakat eninde sonunda o zevke varacağızdır.

  barok tarzda yapılan ortaköy camii ile birlikte enfes camiilerimizden birisidir kendisi ayrıca.