şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1748-1794 yillari arasinda yasamis alman sair.
  • gelmiş geçmiş en önemli şairlerden. 1747 senesinin son günü doğup 1794 senesinin haziran'ının 8'inde ölmüştür. halle üniversitesi'nde teoloji, göttingen üniversitesi'nde ise hukuk okumuştur. aşırı romantik bir şairdir. bir lenore şiiri var ki 1773'de yayınladığı onu okumak insana derin bir huzur verir. yakında çevirisini bitirince buraya da ekleyeceğim. şiirde, lenore'un sevgilisi, ölü bir hayalettir. kısaca konusu; ölü at arabası binicisi bir gece lenore'a gelip onu korkunç bir şimşek ve gök gürültüsü eşliğinde uzaklara, ürkütücü bir yolculuğa çıkarır. ölü binici, aslında ölümün kendisidir ve elinde tırpan, belinde kum saati ile iskelet halinde lenore'a belirir. bir yerlerden tanıdık geliyor olmalı, değil mi? bir kuzgun kulaç uçumu mesafe kadar olsa gerek. doğru edgar allan poe'nun lenore'u ile benzerdir çünkü poe da menşei olarak bürger'i ve bu şiiri belirler.

    1774'de dorette leonhard ile evlenir bürger mamafih gönlü onun kız kardeşi olan molly'dedir. 1784'de eşi ölen bürger özgür hissederek kendisini, molly ile evlenir ama molly de 1789'da çocuk doğururken vefat eder. 1789 sonunda göttingen üniversitesi'nde öğretmen olur beş parasız bir halde iken. devamında 1890'da üçüncü bir evlilik yapar ve bir felaket olur bu onun için. 1792'de o da biter. ölümüne kadar francesco petrarca gibi en önemli ama unutulmaya yüz tutmuş bir şairin şiirlerini çevirir almancaya. ıngilizceden de çok çeviri yapar thomas percy'nin antik ingiliz, iskoç, kelt şiirinin kurtarıcıları adlı kitabı ile de kendi cermen uyanışını sağlamayı amaçlar.
    18. yy'ın gelişen felsefe, roman, deneme, sone ve şiir gibi yazı türlerinden şiirin, friedrich von schiller ile birlikte zirvesine oturan şairdir. volkspoesie* için milat olmuştur kendisi ki onun şiirleri ile birlikte gelişen halkı yüceltme fikri teuton, cermen ve lüteriyen fikirleri ile , arthur schopenhauer, friedrich nietzsche ve * soren kierkegaard gibi filozofları, richard wagner gibi bir besteciyi ve daha nicelerini dahi etkilemiştir. habsburg ve saxe-coburg-gotha gibi hanedanlar dışında milli bir kimlik edinmekten uzak kalan sıradan cermenler için şiirler yazmış, fransız ihtilali etkileri henüz fransa'yı bile derinden etkilememişken bürger şiirleri ile alttan alttan halkın yükselmesinin gerektiğini romantik bir dil ile anlatmıştır. bürger ve şiirleri, sıradan insanları sıradan bir şekilde ele almış ve onlara aslında olmaları gereken hallerini sunmuştur. alelade alt tabaka bir memurun gerekli donanım ile yönetimde dahi söz sahibi olabileceğini, kan bağı ile kişinin herhangi bir lorda, toprak ağasına dayanmaksızın herkesin kendi gelişmişliği ile en ufak iş dahi olsa en yüksek şekilde olabileceği belirtir, yani insan olmayı. şiir deyip geçmemek lazım ki aydınlanış için ufak bir kafiye yeter de artar bile tabi fikir güçlü olduktan sonra.
  • 1773’te yazdığı balad, * lenore’nin ölmüş sevgilisinin kimliğine bürünen hayalet bir atlının, dehşet verici bir gecede kızı alıp uğursuz bir yere götürmesini anlatan düşsel bir aşk hikayesidir.