şükela:  tümü | bugün
 • mantık çalışırken aristoteles'in yanlışlarını bulup aristoteles'e olan büyük sevgisinden "lan bunlar kesin benim yanlışlarımdır" diyerek bu işi george boole'a bırakmasaydı şimdi boolean değişkeni yerine leibnizian değişken tanımlardık. leibniz şans eseri bulmamıştır bunları. çağının en büyük zekasıydı. zaten matematikçiler "leibniz matematikte 10 boole gücündedir" derler.
 • monat kavramını, giordano bruno'dan ödünç alıp -handiyse hacılayan-, özdekçiliğin eksenine kurduğu bir metafizik felsefesi geliştiren; ufaraktan müneccim boku yeme hadisesi yaşayıp, nitekim nietzsche'nin kötümser dünyasına da göndermeler yapmış olan feylesof..
 • dunyada olagelen herseyin bir "raison suffisante" i (mantikli sebep gibi bisey) oldunu savunan buyuzden de olabilcek dunyalarin en iyisinde yasadigimizi söyleyen ve bu soylemiyle voltaire in fena sekilde tepkisini ceken hatta candide adli kitapta pangloss karakteri altinda dolayli yoldan dalga gecilen alman filozof ve matematikci
 • gottfried wilhelm leinbniz. felsefi olarak 17. yüzyıl akılcılarındandır. "kendisinden bir çelişkinin türetilebileceği tüm önermeler yanlıştır" olarak açıklanan çelişmeme ilkesini ortaya atmıştır. daha sonradan adı berlin akademisi olarak değiştirilen brandenburg bilim toplumunun fikir babasıdır.
 • (bkz: determinizm)
 • bir pangloss faciasi
 • yalakanın ağa babası, kinik'in önde gideni. bir ay kadar spinoza'ya yalaklanmış, tanrının varlığına ilişkin bulduğu kanıtları kendisine göstermiş, sonradan onu kötülüyenler arasına katılarak sorulduğunda tanışıklıklarını inkar etmiştir.

  düşüncelerini hayatta iken açıklayamadığı için felsefesi ikiye ayrılır; kendi yayımladığı fikirler ve ölümünden sonra yayınevi editörlerince derlenen el yazmalarından oluşan fikirleri. netekim kendi yayımladıkları "aman ters bir şey söylemeyelim, zarar gelmesin" tadında iken, filozof kimliğine sebep olmuş fikirleri belirtildiği üzre editörlerce derlenmişlerdir.

  matematiğe en büyük katkısı sonsuz küçükler hesabıdır. bu keşfi newton ile hemen hemen aynı zamanda yapmışlar, lakin leibniz önce yayımlamıştır.
 • hukuk okuması, hayatının son döneminde kütüphanecilik ve hakimlik yapması bilinmeyen yönleridir.. 12 yaşında evin kütüphanesinden faydalanabilmek için kendi kendine latince ve yunanca öğrenmiş bi insandır.. nedense calculus konusunda kendisinden çok newton'a itibar ederim.. o bakımdan (her ne kadar bilimum kaynak calculuslerini birbirlerinden bağımsız geliştirdiklerini savunsa da) bakınca hep biraz çakal gelmiştir.. içimde hep "bu bi yerlerden bi şekilde newton'dan araklamıştır" gibi bi komplo teorisi yaşar.. belki çok kısa bir zaman farkı ile önce yayımlamasından dolayı.. sanki sinsi gibi bi davranışla tarihe geçmiş intibası uyandırır.. tabi bunlar kıymetini pek az azaltır nazarımda..
 • denklemleriyle üniversite yıllarında allah belanı versin dedirten, üniversite yıllarından sonra çalışma hayatında ise allah razı olsun dedirten, 1646-1716 yılları arasında yaşamış alman bilim adamı, matematikçi ve filozof
 • evrim teorisini tanimlayan en onemli ozelliklerden biri olan degisimin surekliligi ilkesini, "natura non facit saltum" yani "dogada ani degisim/devrim olmaz" cumlesiyle ortaya koymus filozof.