şükela:  tümü | bugün soru sor
 • an itibariyle cnbc-e de gösterilmekte olan mafya temalı film.
 • cnbc-e'nin kriminal çarşamba kuşağında geçen hafta izlediğim film.

  john gotti'nin, neil'ın gambino ailesinin değerleri hakkında konuştuğu bölümlerle ilgimi çekti özellikle. italyan mafyalarını konu alan filmleri sevme nedenim sanırım biraz da bu. paradan, şöhretten öne koydukları bazı değerler olduğunu bazen filmlerde bile olsa görmek beni çok mutlu ediyor. haksız, adaletsiz o kadar iş yapıyor olabilirler ama böyle konuşmaları görünce insanın "biz de napoli çocuğuyuz gotti reyiz, emrindeyiz, vur de vuralım" diyesi geliyor. izledikten sonraki gece rüyamda aslında benzer durumları yaşadım.

  aman aman bir film değil ama türü sevenler tarafından oturup zevkle izlenebilecek bir film.
 • armand assante gibi yüzü eskimemiş ancak role inanilmaz yakişan bir aktörü oynatarak zaten 1-0 onde baslayan tv filmi. gottinin giysileri ve diger rollerdeki abiler acayip iyiler... keşke anthony quinn de olmasaydi da tamamen tanimadigim oyunculardan olusan bir cast izlemiş olsaydim diye dusunuyorum... ufak bir not: giyim kuşamina gambino ailesinin reisimisin sorusuna karisinin patron oldugu cevabi filan hepsi filmde varken teflon don lakabinin kullanilmamiş olmasi üzdü...
  neticede hoş bir seyirlik diyebiliriz kendisi icin...
 • yeni uyarlamasi çekilecek ve gottinin baş yaveri rolunde al pacinoyu oynatacak film... keşke gottiyi tekrardan armand assante oynasa...
 • the sopranos'un neredeyse tüm karakter oyuncularının rol aldığı, ek olarak anthony quinn ve armande assante gibi efsane iki oyuncuyu barındıran oyunculuk bakımından çok güçlü bir filmdir. cnbc-e şu anda tekrardan göstermektedir.

  not: the sopranos'un çekimine bu filmden birkaç sene sonra başlandığını biliyorum, bu yüzden yazının ilk cümlesindeki gerçek anlamı yakalamaya çalışın. the sopranos'un bu filmden daha popüler olduğunu unutmayın...
 • ben böyle filmlerin hastasıyım. olay sadece mafya filmi olmasından ibaret değil, film kendi içindeki o mütevaziliği çok güzel. ne kamera olarak ne kurgu olarak insanı yormadan, basit şekilde bir akışı var ve müzik kullanımı da aslında son derece yeterli ve güzel. kostümler, mekanlar, arabalar gibi unsurlar yani mizansen sahne kurulumu da keza yerinde -ne çok abartılı ne çok yavan-. diyaloglarda da her seferinde aforizma sıçılmıyor, genelde sahneye göre iyi giden modda, yeri geldiğinde daha aforizmaya yakın konuşmalar içeriyor.

  oyunculuklar zaten tartışılmaz. armand assante 'leading actor' dersi vermiş, bir film nasıl sırtlanır aktörün gücüyle film nasıl yürürün somut cevabını göstermiş. john gotti'nin kendisinden daha enerjik, güçlü bir karakter gördük bence. keza anthony quinn de sessiz güç olarak filme ruh vermişti, ortalığı toparlamaya çalışan mentor dayı olarak son derece güzeldi oyunculuğu. sopranos'un big pussy'sini burada angelo 'quack quack' ruggiero olarak gördük o da üstüne düşeni yapmıştı (gerçi bu adam genelde aynı modda, fazla karakter giyiyor diyemem o yönden zayıf) ayrıca oyunculuktan söz açılmışken frank vincent ve özellikle william forsythe on numara idi. william forsythe, öyle bir sammy gravano olmuş ki, yüksek ihtimal gerçek sammy'nin daha soğukkanlı katil bir versiyonuydu. ''ı whack him nice and easy'' repliği hala kulağımda.

  gerçek hayata kıyaslarsak john gotti'nin gerçeği muhtemelen armand assante ağabeyin canlandırdığı o sempatik ve görece daha iyi kalpli karaktere kıyasla daha insafsız ve antipatiktir muhtemelen. keza daha içten pazarlıklı olduğu kesin (komisyonda diğer ailelerin iç işlerini karıştırması, (bkz: gambino ailesi) başlığında anlattım bunları detaylı. diğer yandan paul castellano patron olarak çok zayıf ve niteliksiz gösterilmiş ama bu adam da nyc'nin gördüğü en kanlı çete olan the westies'i ehlileştirmiş adam, o kadar yabana atılacak birisi değil. tamam iş adamı mantığında olduğu doğru ve gotti ekibiyle iş adamı - old school gangster sürtüşmesi yaşadığı da öyle ama castellano'nun lider olarak zayıf olduğunu sanmam, yalnızca staten island'daki villasından aileyi bir iş adamı gibi yönetmeye falan çalıştı gerçekten, ama filmdeki gibi gotti'yi colombo ailesi'ne öldürtmek gibi bir işe yeltendiğini pek sanmıyorum.

  her neyse zaten film filmdir gerçek gerçektir. ve bu film, hollywood standartlarına kıyasla daha mütevazi bir bütçe ile nasıl güzel ve izlenir bir film yapılacağının cevabıdır. keşke bu tip filmler olsa daha çok. 90'larda yapılan hemen her film gibi güzel, izlenmesi rahat, abartısız bir filmdir kısacası.
 • john travolta'lı remake'i yapılmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=ynalblrdflu&t=44s
 • http://www.imdb.com/…yer/vi1650571545?ref_=tt_ov_vi

  fragmanından iyi bir şey olacağa benziyor. göreceğiz bakalım. ancak travolta nedir ya ?john gotti'ye fenotip olarak uyan bir adam olsaydı bari. yan rollerde de aşırı sağlam bir kadro yok.
 • --- spoiler ---

  2018 abd-kanada ortak yapımı suç-biyografi-drama filmi. yönetmenliğini kevin connolly'nin üstlendiği filmin başrolünde usta aktör john travolta yer alıyor. film, adı üzerinde italyan amerikalı ünlü mafya babası john gotti'nin hayat hikayesini anlatıyor. gotti rolü için başta sylvester stallone düşünülmüş, ama sonradan travolta'da karar kılınmıştır. travolta, film için rolüne çok iyi hazırlanmış ve hatta filmde john gotti'nin bazı kişisel eşyalarını (örneğin kravat) kullanmıştır. travolta'nın rolü için yapım şirketinin görüştüğü diğer oyuncular arasında shia labeouf, channing tatum, dominic cooper ve james franco da vardır. filmin diğer önemli oyuncuları ise kelly preston, stacy keach, pruitt taylor vince, spencer lofranco, william demeo, leo rossi ve victor gojcaj olarak sıralanabilir. filmin senaryosunu lem dobbs ve leo rossi yazmışlardır. filmin müziklerini ise pitbull yapmıştır. new york city, finneytown, indian hill ve ohio gibi yerlerde çekilen film, 2018'in en iddialı yapımlarından birisidir. ek olarak, filmin ilk gösterimi ise geçtiğimiz gün cannes film festivali'nde yapılmıştır. dolayısıyla, filmin yakında vizyona girmesi beklenmektedir.

  konusu
  john gotti (john travolta), güçlü mafya ailesinin liderliğini senelerce yürütmüştür. oğlu, yaşı gelince mafya ailesine tanıştırılacak ve john'un ardından ailenin liderliğini üstlenecektir. ancak gösterişli stili ve sözünü sakınmayan yapısı ile 20. yüzyılın en ünlü mafya babalarından biri olan john'un aksine, 24 yaşındaki gotti jr. (spencer rocco lofranco), kendisine bambaşka bir yol çizmek istemektedir. hapse girdikten sonra bile aileyi yönetmeye devam eden john, 1999 yılında, sonradan çok ünlü olacak bir görüşmede oğluyla yüzleşecektir...

  imdb.com - https://www.imdb.com/title/tt1801552/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/gotti_(2018_film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=sdmyxoxl3wc

  --- spoiler ---
 • hem eleştirmenlre tarafından beğenilmemiş hem de gişede çakılmış son john travolta filmi. bu adamın son belki 20 senede yaptığı hiçbir film hiçbir işe yaramamışken hala çaba gösteriyor ve eski güzel günlere dönmeye çalışıyor olması trajikomik...