şükela:  tümü | bugün
  • belcika mechelende uretilen bira markasi.http://www.hetanker.be/
  • türkiye'ye en son ithal edilen belçika menşeili biralardan. gouden carolus classic ve gouden carolus hopsinjoor olmak üzere iki çeşidi bulunabiliyor. classic için konuşursak, ratebeer notu an itibariyle 99. rengi siyah. ve tadı baya iyi, ama hafif tatlı gibi bir bira. ki ben bunu pek sevmiyorum, birkaç yudum sonra bayıyor beni. tatlı bira seviyorsanız (kriek gibi aromalı biralardan bahsetmiyorum) bu tam sizlik olabilir.
    tadı beni pek açmasa da kokusu baya hoş, onu inkar edemeyeceğim.
    afiyet olsun.
  • rind pipo evinden bugün 13,50 tl ye aldığım (33 cl, classics) meşhur belçika birası. içimi nefis, rengi güzel ve fakat çok çabuk bitiyor...
  • kral birası olduğunu duydum. her yıl belirli bir günde sınırlı sayıda üretimi yapılıyormuş.
  • carolus classic'in alkol orani %8.5 dir, kokusu cok guzeldir ama bir yudum alip ictikten sonra agzinizda tuhaf bir lezzet birakir ki bu -bence- bu biranin butun sihirini bozar. dokusu guinness stout gibidir ama onun kadar koyu degildir.
  • classic versiyonu içilebilecek en iyi dark strong ale biralardan biridir. 8.5 alkol oranına rağmen, içerken bunu abartılı bir şekilde hissettirmez. hafif tatlıdır. türkiye pazarında yer alan muadilleri; petrus ve westmalle dubbeldir. eğer, bunun daha az alkollüsü yok mu be, diyorsanız krombacher dark 4.8 alkol oranıyla açığı kapatacaktır.

hopsinjoor versiyonu ise classic versiyonunun tam tersi. zor içimli biralardan biri. bulanık bir açık renge sahip. açık renkli ve yüksek alkollü olup içimi rahat olan biralarda çok da fazla seçenek yok aslında. klasman olarak net aynı olmasa da belki weihenstephaner vitus (%7.9) belki bir adım öne çıkabilir. plase tripel karmeliet