şükela:  tümü | bugün
 • şaraplar sözkonusu olduğunda dolgun ve yoğun anlamında kullanılır.
 • iskelet ten etlenen vücut.
 • şarabın damakta bıraktığı yoğunluk ve kalıcılık süresidir. şaraplar gövdelerine göre tam, orta ve hafif gövdeli olarak tanımlanır.
 • nargilede şişe ile lülearasındaki metal parça. nargile satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli parçalardan biridir. döküm gövdeler tercih edilmelidir lakin saçtan imal edilenler suyun etkisi ile zamanla paslanır. nargile satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli parça için (bkz: marpuç).
 • akif pirinçci'nin 1999 yılında almancadan türkçeye çevrilen, kolları ve bacakları olmayan bir insanın işlediği cinayetleri anlatan romanı.
 • (bkz: torso)
 • kapısı olsa keşke. gövdelerimizin kapısını çarpıp çıkabilsek bazen. başka gövdelerde konaklasak ara sıra. daha iyi olurdu şimdikinden, olmaz mıydı?
 • hafif gövdeli, orta gövdeli ve yüksek (tam) gövdeli olarak ayrılan gövde, şarabın önemli bir karakteristiğidir ve, aslında tat veya asidite gibi kolay fark edilemeyecek bir öğedir. fakat, bir şarabın gövdesinin belirlenmesi, onun hangi yemeklere eşlik edebileceğine karar vermede yardımcı olabilir.

  şaraplar aslında farklı farklı fiziksel ağırlıklara sahip değillerdir, yani birbirlerinden kalın ya da ince değillerdir, bu nedenle gövde olarak tasvir edilen "dolgunluk" subjektif bir izlenime yakındır. çünkü, şarabın ağızda bırakmış olduğu dolgunluk, onun tadı, hacimi ya da vizkozitesi/kıvamlılığı tarafından ortaya çıkarılmasından ziyade, daha çok alkol içeriği, ekstreler, gliserol, ve asidite parametreleri ile ilgilidir. gövde, kalite belirlemekten ziyade, şarabın "ağırlığını" tanımlamak, bıraktığı dokuyu, bir şarabın nasıl hissettirdiğini anlamak ile ilgilidir damakta.

  hafif gövdeli şaraplar genellikle daha ince ve suyumsu bir yapıdadırlar, yüksek gövdeli şaraplar ise aksine daha kalın, ağır ve sütümsü bir kıvamda tarif edilirler. orta gövdeli şaraplar da ikisinin arasında bir yere sahiptir. genellikle şu şekilde bir benzetme ile karşılaşılabilir,

  hafif gövdeli - su
  orta gövdeli- süt
  yüksek gövdeli - krema

  şarabın gövdesi bir takım objektif faktörlere -tanen, asidite, alkol- bağımlıdır. bu nedenle, gövdeleri ayrıştırmayı öğrenmenin en iyi yolu belirli şarapları, belirli türleri tadarak, hissettirdiklerini kıyaslama yoludur. yine de,

  hafif gövdeli olarak:

  - pinot grigio
  - pinot gris
  - pinot noir

  orta gövdeli olarak:

  - chianti
  - merlot
  - sauvignon blanc

  yüksek gövdeli olarak:

  - cabernet sauvignon
  - shiraz
  - zinfandel

  şarapları sayılabilir.
 • ağacın dallarını taşıyan ve kök tarafından desteklenen ana eksenine verilen ad.