• ben bunu yenice uydurulmuş bir laf sanırdım ama tarihi bir mevzuymuş meğer..

yukarıda, araya kaynamış birkaç entride kısaca ne olduğundan bahsedilmiş gerçi ama bu entrilerde goygoy kelimesinin ses benzeşmesine dayanan kökenine dair önemli bir ayrıntı atlanmış ki o da şöyle:

özellikle muharrem ayında sokaklarda dolaşıp kapıları çalarak mersiyeler, ağıtlar ve ilahiler okuyup hane sahiplerinden para isteyen kimi derviş ya da derviş kılığındaki düpedüz dilenciler, okudukları mersiyenin güftesini makamına uydurabilmek için beyitlerin sonuna "hay kaygulu cânım" terennümü eklerlermiş..

"hay kaygulu cânım" terennümü zaman içinde dervişler azalıp madrabazlar çoğaldıkça "hoy goygoy cânım" a dönüşmüş bu dilenci esnafı arasında..

"goygoycu" sıfatı da oradan gelirmiş.. konuşan, bir şeyler söylüyen ama ne dediğini de pek bilmeyen, boş konuşan, laf olsun diye konuşan kişilere yakıştırılmış..

osmanlıca etimolojik lügata ara sıra göz atmak çok keyifli bir şey yav.. "altı üstü sözlük işte" der geçersin belki ama resmen şehir kültürü ve istanbul folklörüne ait nice ayrıntılar var dikkatli bakan gözlere..

eh, bugün de goygoy öğrendik; boş geçmedik elhamdülillah..*

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-
    kaptanın goygoyuna ek:
    islam ansiklopedisi konuyu gayet güzel ve teferruatlı bir şekilde ele almış, ne de güzel almış hânım hey..!!
    https://islamansiklopedisi.org.tr/goygoycular
  • bi gun bulmacada "argoda tassak" sorusuyla kar$ila$irsaniz hic tereddut etmeden yukardan assa yada sagdan sola girebileceeniz kelime
  • bos konusmalar,geyik muhabbeti,fikirce bisey uretmeyen ortam.
  • goygoy bütün yaşayan canlıların oluşturduğu bir enerji alanıdır. etrafımızda ve içimizdedir. bütün galaksiyi birbirine bağlar. kaliteli goygoy, kullananı rahatlatır ve aydınlatır. fakat her yerde olduğu gibi bu aydınlık tarafın karşısında bir de karanlık taraf vardır. kalitesiz goygoy, gerçek goygoyun anlaşılmasını engeller. gerçek goygoyu anlamak saf goygoya giden yolda ilk adımdır. binlerce yıldır insanlar saf goygoya ulaşmaya çalışmış fakat çoğu başaramamış, başaranlar da geriye dönüp bize anlatacak seviyeyi çoktan aşmışlardır.

kaliteli goygoy yapma yetisi olanlar (goygoy-sensitive) erken keşfedilip, goygoy eğitimi erken ve disiplinli verilmedilir. aksi takdirde bu genç yetenekleri kalitesiz goygoyun karanlık köşelerinde kaybedebiliriz. tarih de böyle talihsiz bir sürü örnekten oluşur.

goygoy bir araç değil bir amaçtır. goygoy sizinle olsun.
  • "goy" kökü; kalçaları senkronize olarak soldan sağa sallarken,sağ elle ba-baay,sol elle de haluk levent işareti yapmak anlamı verir.
    goygoy da bu hareketi yaparken giyilen, aeorodinamik başlığın adıdır.
    kaykay gibi.
    ...
    ya da arkadaşlar çok fena kafalıyolar beni. hiç görmedim ben kendimden başka goygoycu ulan??
    şimdi çok modaymış.....bok!
  • dolduruşa gelme durumunu da ifade eder...
  • ata sporumuz.
    ama aslında bir hastalık, bir çeşit bağımlılık. yapanı da, yaptıranı da, karşı duranı da içine sürükleyen bir bataklık.
  • türkiye halkının en çok etkilendiği şey.
    açık ara hem de.
    bakın şu an türkiye'de ön plana çıkan liderlere:
    recep tayyip erdoğan
    fethullah gülen
    abdullah öcalan
    ortak noktaları ne?
    iflah olmaz birer goygoycu olmaları!
    ben hayaımda bu üçlü kadar çok ve boş konuşan,
    goygoy yapan görmedim.
    goygoycu halka goygoycu lider.
  • bir küçük beyoğlu klasiği.

cointreau, absinthe ve canario'dan mamül;

çok çarpıcı* bir kokteyl...
  • geçimini büyük balıkçı teknelerinden. para vermeden alıp sattığı balıklarla sağlayan deniz insanı.sandalıyla yanaşır balıkçı teknesine goygoycu, tayfalar yan gözleriyle görmüşlerdir onu, goygoycu kovasını iki eliyle kaldırıp tayfalara gösterir, isteksizce doldurulur kovası.goygoycu geldiği gibi gider. çok korkar denizciler bedduadan.
hesabın var mı? giriş yap