şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ışık dolgusu da denmektedir, göz altı çökkün kişilere, yüzde yorgun ifade bırakan göz altlarında kullanılmaktadır.

detaylı bilgi için: (bkz: #69359846)
  • önerebileceğiniz iyi bir doktor, estetik cerrah varsa yeşillendirebilir mi lütfen? çünkü kullandığım göz altı kremleri tek başına yeterli gelmiyor.
  • juvaderm, teosyal 2 ve hyracorp kullanılan başlıca dolgu malzemelerindenmiş. hyaluronik asit bazlı bu dolguların 2 ml'i 135 euro civarı. yani 1 ml 400 tl'ye geliyor, doktorun uygulama ücretleri ise 1.500 tl'den başlıyor.

(bkz: keşke dermatolog olsaydım)
  • nisan ayından beri diyet yapıyorum. bir süre spor da yaptım. yaklaşık 5 kg verdim. benim gibi küçük boyutta bir kişi için fazla oldu aslında. bu arada klasik elbette, 1 kg’ı yüzümden gitti:) göz altlarım zaten çökük ve mordu, iyice belirginleşti.
    uzun zamandır aklımdaydı ve bugün nihayet yaptırdım.
    botoks için zaten lokal anestezik krem sürmüşlerdi. onu göz altlarıma da yaydılar. yaklaşık 1cc’lik bir madde. içinde hiyaluronik asit var. bir de lidokain varmış, yapıldığı yer ayrıca uyuşuyor. elmacık kemiğinin üst dış kenarı gibi bir noktadan önce iğne ile dolgu maddesini uygulayacak kanül için bir delik açılıyor. bu aşamada biraz acıdı. sonra iğne çıkarılıp ucu künt kanül göz altında dolgunun yapılacağı yere kadar ilerletiliyor. bu arada tuhaf bir his oluyor. acı, ağrı gibi değil de o ilerleme hissediliyor. sonra yavaş yavaş enjeksiyon yapılıyor. maddenin içinde de uyuşturan lidokain olduğu için ağrı, sızı yok. bir taraf bitince kanül çıkarılıyor ve aynısı diğer tarafa da yapılıyor. her 2 göz altına yaklaşık 0,5’er cc kadar. yapıldığı an göz altındaki çukur belirgin olarak silindi ve boşluk dolgunlaştı ve gerçekten yapılan kısım daha aydınlık oldu.
    1 hafta kadar travmadan, direkt basıdan (deniz gözlüğü vs) korumak lazımmış. biraz ödem olabilirmiş. olursa antienflamatuar almak yeterliymiş. 10 gün sonra da kontrole çağırıldım.

ek: kontrolümü güncellemeyi unutmuşum. tamamen dümdüz bir göz altım olmadı ama çukurluk belirgin azaldı. morluk da tamamen yok olmadı ama o da azaldı. bunun üzerine kontrolümde göz altlarıma ve göz kapaklarıma fraksiyone lazer yapıldı. morlukları, ince çizgileri azaltmak, kollajen üretimini arttırarak cildi yenilemek için. işlemin tam adını hatırlamıyorum. 3 ayrı başlıkla her iki göz altıma ve göz kapaklarıma lazer uygulandı. oldukça yakıcı bir işlemdi. baya yanık kokusu oluştu hatta. oluşan ısıyı ve yanma hissini daha az hissedeyim diye aynı anda soğuk üfleyen bir cihaz da tutuldu. işlem bittiğinde göz çevresi pembe bir panda gibiydim. biraz ödem de oluştu. 2-3 sonra kızarıklık soldu, cilt minik minik, pul pul döküldü. steroidli bir krem vermişlerdi. tüm bu süreç boyunca sabah akşam onu sürdüm. göz altı morluklarım daha da azalmış oldu.