şükela:  tümü | bugün
 • karaciğer rahatsızlığına işaret olabilmektedir.
 • aşırı sigara tüketiminin de sebep olduğu söylenen morluklar
 • (bkz: kaan tangoze)
 • cozumler
  - erken yatin. ayni saatte kalkmaya calisin. en az 7 saat uyuyun.
  - uzun sure bilgisayar kullaniyorsaniz her saat basi 5 dakika gozlerinizi dinlendirin.
  - kurumalara karsi goz damlasi edinin.
  - uyanir uyanmaz bir bardak su icin.
  - her aksam enine kesilmis bir salatalik dilimini ardindan da ilik cay damlatilmis bir parca pamugu 10ar dakika gozunuzde bekletin.
  - kirisiklik gidericilerden uzak durun. morluklara iyi gelen rahatlatici kremlerden kullanin.
 • uzun saç ve küpelerle beraber görünce ,çoğu insanın tereddütsüz uyuşturucu bağımlısı yakıştırması yapmasına yola açar bunlar.
 • (bkz: touche eclat)
 • yorgunluk ve uykusuzluk belirtisidir.*
 • reklam metinlerinden hem de kaynak belirtme zahmetine girmeden bir güzel kes-yapıştır yapmakta sakınca görmeyen güzide biliminsanı (!) sözlükçülerin iddialarının aksine, göz altı morluklarının sebebi basbayağı da "yogun gece hayati, gec saatlere kadar calisma, yorgunluk veya basit (karmaşığı nasılsa, mekanizması neyse?) alerjiler"dir. göz altındaki mor halkalar, neredeyse başlı başına alerjik rinit teşhisi konulmasını yeterli kılabilecek kadar tipik bir alerji belirtisidir. mevsimi geldi, çevrenizde sıklıkla rastlayabilirsiniz bu tiplere. burunları da silinmekten yaradır, sıkça hapşururlar, falan. yine yorgunluk, uykusuzluk, vb. vücudun bağışıklık mekanizmasına yük bindirir, bu narin bölgedeki damarlardan histamin'in de etkisiyle sıvı sızıntısı olur, bölge şişer, bu arada damardan dışarıya sızan kan, ürününü kakalamak için insanları eksik bilgilendirmekte hiçbir beis görmeyen reklam yazarlarının da söylediği gibi, okside olur ve kararır (kararan demir taşıyan hemoglobinlerdir falan filan). göz altlarının morarmasının nedeni de budur, evet. şimdi nasıl kolunuz çimdiklendiğinde hasar gören kılcal damarlardan sızan kan oksitlenip morarma yapıyorsa ve nasıl kolunuzun morarmasının nedeni bedeninizin kanamayı durdurmak için başvurduğu pıhtılaşma değil de, sizi ilk başta çimdikleyen şerefsizse, göz altı torbalarının asıl nedeni kanın oksitlenmesi olmadığı gibi, kaan tangöze hayranı yarı cahiller ne derse desin, 220 milyonluk kremler de bu soruna gerçekçi bir çözüm getirmez, sorunun çevresinden dolaşarak tüketicinin parasını hortumlamaya yöneliktir sadece. alerjiniz varsa doktora gidip ilaç alın, nasıl göründüğünüze önem veriyorsanız (bari bunun hatırına) yeterli uyuyun, beslenmenize dikkat edin, gerisini de kafaya takmayın.
 • kadınların kapatmak için fondotenden daha kalın bir takım malzemeleri sürüp kırış buruş görünmelerine neden olan istenmeyen şey.