şükela:  tümü | bugün
  • bazı gözlerin altında oluşan şişliklere verilen addır. özellikle hatun kişiler tarafından hiç sevilmez, itina ile saklanmaya çalışılır. yaşla oluşan bir şey olduğu gibi yorgunlukla da alakalıdır.
  • göz bebeğini taşımaya yarar,tıpkı kangurulardaki torbalar gibi,ya da o keseydi,migros torbasıyla karıştırıyor olabilirim.
  • cok tuzlu yiyecekler tuketmek de goz alti torbalarina (iki tane ya) sebep olmaktadir.
  • uykusuzluk ve alkol tüketimi ile arttığı gözlemlenen torba çeşidi.
  • anıları yeşertebilen bir saksı olarak kullanılabilir. hayal kirikligi ve gozyasi biriktirir bir kumbara olarak da***.
  • gozalti kremi bunlar için icat edilmiştir. ve aynalarla dost kalmak için tabii...
  • gozaltina alininca kullanilacak malzemelerin bulundugu torbadir. vazelin, yara bandi, bi vazelin daha, bilimum agri kesici, pamuk.. vs bulunur icinde.
  • erkeklerin büyük çoğunluğunu karizmatik gösterirken kadınlarda aynı başarıyı gösteremeyen torbalardır bunlar.
  • yüz için kullanılan nemlendirici kremlerin göz altı bölgesine de sürülmesi bunların oluşmasına sebep olabiliyomuş,zira göz altı bölgesi daha bir hassas ve ince deriden oluşmaktaymış,bu nedenle göz altı için ayrı bir krem kullanmak gerekirmiş..
  • madem ilim, bilim diye atip tutuyoruz, bu torbalara da bilimsel sekilde yaklasalim. (aslinda yaklasan coktan yaklasmis *, biz de kendimizi kandiriyoruz) goz altindaki deri, vucudumuzun geri kalaninda oldugundan cok daha incedir ve yaslandikca gevser. hemen altindaki damarlar ve mor kas dokusu yuzunden de daha koyu renklidir bu deri.

yaslandikca goz yuvarlaginin cevresindeki dokulardan cikan yaglar gozun altinda toplasirlar. eger bu yagli doku suyla da dolarsa iyice torbalasir. suyun kalici olarak derinin bu kisminda depolanip bizi daha da cetin altanvari gostermesine cok fazla tuz tuketimi, uykusuzluk, aylik hormonal degisimler ve allerjiler neden olabilir.

bazilarinda bu bolgedeki pigment yogunlugu cok fazladir ve bu kalitimsal etki, kisiyi iyice cokmus gosterir. laserle hem deriyi gerip torbalari azaltmak, hem de pigment yogunlugunu azaltip rengi actirmak mumkun. doktor beni ellemesin, doktor bana dokunmasin, kocam bakar bana diyorsaniz fazla tuz yemeyin, gozunuze soguk tampon yapin ve yatagin kafa kismini biraz yukseltin (ozellikle yastiksiz uyuyanlar dikkat etsinler)