• g.d: duvardaki harfleri okur musun?
    m.oz: duvarda harf mi var?

hayır, bunu yapan adamın göz numarası da -1.25 miyop yani.
  • sağlık raporu almak amacıyla kadıkoyde bir yere gidilir. sıra göz muayenesine geldiği zaman doktor kişinin odasina girilir. içeride yaşlıca, asık suratli ve ansızın kızacak ifadeli bir doktor bey bulunmaktadir.

- ne görüyorsun söyle.
    - ( ilk satırlar zaten eşşek kadar ) .....
    - alta geç.
    - (altlara doğru gördüklerimi tam olarak seçemediğim için olsa gerek, çalişmadan okula giden ve hoca tarafında sözlüye kaldırılan öğrenci psikolojisi ile atmaya başlanir) ...
    - bir de bu camla bak.
    - ( aha gördüm) w bu
    - bizim alfabemizde w yok . senin gördüğün ters m *
    - *#'!
  • -evet $ikayetimiz nedir?
    -uzağı görmekte zorluk çekiyorum doktor bey.
    -belkide mutluluğu uzaklarda aramamalısınız hanım efendi.
    -ne diyorsunuz anlamadım?
    -hiç hiç..
  • - gozleriniz ayvayi yemis. bundan sonra herkesi arkadas olarak goreceksiniz hanfendi.
    - yapma be! olsem daha iyiydi valla.
  • (bkz: aynen yasanmistir)
    doktor: himm sizin gozunuzde gizli hipermetrop var ugurcan bey.
    ugurcan : ne kadar gizli doktor bey soyleyebilir misiniz?
  • oldum olası göz doktorlarını sevmem, bulduğum tek düzgün doktor ise mecburi hizmette. kendisini bir kez daha mumla aradım. muayene esnası ayrı rezalet sonrası ayrı.

- bunu oku
    + s d f ama emin değilim öyle mi, tam net göremiyorum
    - e daha ne kadar görecen?!
    + ?!!

- senin esas göz numaran bu ama ben bunu böyle yazıyorum lens istersen şu kadar çıkaracaksın, astiğmat herkeste olur bık bık...

sonrası daha da şenlikli, ortaya karışık yazıyorum saygısızlık üzerine saygısızlık. hiçbir soruma doğru düzgün cevap verilmediği gibi hasta hekim arasındaki güven ve ne kadar iyi bir hekim olduğu üzerine nutuklar vs rezaletin son perdesi.
    - maşallah fiziğin çok düzgün (birkaç kere vurgulanır) gözünü çizdirmeyi düşündün mü? gözlükten ucuza gelir ama onun ölçümleri farklı, yalnız burada yapılmıyor buna karar verirsen sürekli gözlük almaktan daha ucuz 650 euro
    + ölçümler nasıl yapılıyor? mesela şu an yapılabilir mi?
    - yok onlar burada yapılmıyor, hedede bir klinikte, ben seni araba ile alıp götüreceğim karar verirsen. internette araştırıp kaybolma bana güveneceksin, bana. ben karar veririm, laser mi lasic mi ben bilirim. güven çok önemli ben dişçime adana'ya giderim, (dikkat öldürücü sorulardan biri geliyor) #33305119, karım da jinekologu neredeyse oraya gider, sonuçta onu bir erkek olarak görmüyor, herkesin önünde soyunamazsın (bağladığı yer de bu yani)(daha kötüsü bunu diyen bir hekim) hasta hekim ilişkisi de bilmemne de yok sen bana güvenmezsen ben zaten sana bakmam da...

baktım tıbbi hiçbir soruya ne yapsam yanıt alamıyorum, yazmayı unuttuğu reçeteyi yazdırıp çıktım.

andropoz ne zor lan diyeceğim de kaç yıllık (kendisi 40 diyor) hekim hala hasta hekim ilişkisini öğrenememiş. saygı sınırlarını ezip geçmekte beis görmüyor. hala kendini acıklı çırpınışlarla kanıtlama çabasında olması ayrı içler acısı bir hal onun açısından. olmaz olsun böyle doktor.
  • en sık karşılaşılan dialoglardan...

dr: şikayetiniz nedir?
    h: gözümden geldim.
    dr: peki şikayet ne? (dışarıdan görülen bir rahatsızlık yoktur)
    h: gözümde işte?!??
    dr: ?!???
    ...
    hastanın gözü bandajlandıktan sonra...
    dr: evde sargıyı tamamen çıkarabilirsiniz. yazdığım damlayı 2 saatte bir 1'en damla damlatın, uyuduğunuzda damla için uyanmanıza gerek yok, sabah devam edersiniz.
    h: sargıyı açarak mı damlatacağız?
    dr: ?!???
  • - tebrikler, artık gözlük takmanıza gerek kalmadı!
    + gerçekten mi?
    - evet, gözlerinizin durumu çok iyi.

işin ilginç yanı gözlük kullanmaya başladığımda, bir gözüm 2,5 diğeri 2 numaraydı. daha sonra yoğun olarak kullandığım çocukluk döneminde bu hep arttı ve göz doktorum her randevuda takmadığımı düşünerek beni iğneliyordu. son yıllarda ise gözlük takmayı tamamen bırakmıştım. sadece muayeneye giderken takıyordum ve her seferinde tebrik ediyordu beni. son gidişimde de kutladı beni. hiçbir şey anlayamadım ama 9 yıl gözlük takmış oldum.
  • rahmetli dedemle doktoru arasinda gecen bir diyalog :

+ evet simdi de su mesafeden deneyelim
    - s, d, r, g,...
    + e beyefendi sikayet ettiginiz kadar kötü degil durumunuz, hala iyi derecede görebiliyorsunuz.
    - 3 yildir tabelayi degistirmediniz ulan oglum, ezberledim artik. ama problem degil, kendimi avutuyorum iste. :(
  • göz bozukluğu ölçümünde önce o parlak, renkli balon görüntüsü veren alete koyarlar ve gözünüzü kapamamanızı isterler. oldum olası beceremedim. gözlerim yaşardı durdu.

sonra koltuğa oturturlar ve gözlüğünüzü çıkarırsınız, yerine vintage sayılabilecek, siyah, mercek konulan bir yapı koyarlar, şöyle bir şeydir .

farklı mercekleri takıp çıkarıp karşıdaki harfleri okutur, "şimdi nasıl görüyorsun" diye sorarlar.

bir önceki merceği çıkarır, başka bir tane takar
    +şimdi nasıl görüyorsunuz
    -(iç ses: bilemedim şimdi daha mı iyi daha mı kötü lan.) ee... daha iyi gibi
    +hımm ya şimdi? (yeni bi' tane koyar)
    -(iç ses: ben mi gerizekalıyım acaba) bilmiyorum daha kötü ya
    +hımm...

abi ben inanıyorum, kesin aynı mercekleri çıkarırmış gibi yapıp tekrar koyuyorlar ve içten içten gülüyorlar. o hımm kısmı da "ahah lan ne kişilik bozukluklu insan varmış bu çevrede, kimse de bozuntuya vermiyor hıammına" anlamına geliyor, evet, kesin.
hesabın var mı? giriş yap