• yaşın ilerlemesiyle birlikte göz kapaklarının yerçekimine yenik düşme durumu. 34 yaşında yeni yeni farketmeye başladım. sean connary beklerken nihat doğan çıkacak benden :(
  • nisan ayında ameliyat ile kurtulacağım bir terslik olmazsa. sonuç hakkında editlerim.
    11 haziran editi: mayıs ayında göz kapağı ile beraber kaş kaldırma operasyonu geçirdim.
    öncelikle estetik için değil göz kapağı ve kaşlarda düşüklük nedeniyle başvurduğum için herhangi bir ücret ödemedim. izmir atatürk eğitim araştırma hastanesinde (bkz: meryem altın ekin) hoca ameliyatı yaptı. kaşları kaldırmak gerektiğini de kendisi söylemişti. iyi ki öyle yapmışız. net olarak 10-20 yaş arası görüntü gençleşti bence. ilgisi ve yaklaşımı için kendisine çok teşekkür ederim .
    ameliyat sonrası buz koyarak şişliği önledi. 1 hafta evden çıkmadan krem ve damlaları uyguladım. sonrasında dikişler alındı. göz kapağı 15 güne tamamen iyileşti sayılır ancak kaşlarda ki doku sert olduğu için 6 ay kadar zaman alabilir dedi doktor. küçük bir iz kalma ihtimali de varmış ama çok önemli değil. detay konusunda soru olursa cevaplandırmaya çalışırım.
    ocak 2023 editi: operasyon üzerinden 7 ay geçti. sık sık sorulan bazı sorulara cevap vermek istedim. öncelikle neredeyse hiç iz kalmadı ve işlem sorunsuz biçimde son buldu.
    operasyon için hiç bir ücret ödemediğim gibi bunun için bir talepte dahi bulunmadım. sistem içinde önce göz doktoruna, sonra okuplasti uzmanı (bkz: meryem altın ekin) hocaya muayene oldum. (kendisi kaşları da kaldırırsak daha başarılı olur dedi, sağolsun iyi ki demiş). ameliyat günü belirlendi. sonrasında tüm işlemler sistem içinde gayet rahat yürüdü. bir süre güneşe çıkmamam gerektiği için bir kaç gün rapor almam gerekti. şu anda hiç bir sorun ve gözle görünür iz kalmadı. bazı kişilerden ücret talep edildiğini öprendim. sanırım estetik amaçlı olanlardan ücret isteniyor olabilir. benim gözler oldukça düşüktü ve benden böyle bir talep olmadı.
  • bugün aynaya baktığımda farkettiğim durum. baya baya sol gözüm hafif düşük. hayko cepkon gibi geziyormuşum meğer etrafta. hey allah.
  • tıp dilinde pitozis olarak adlandırılan, göz üst göz kapağının gözün retinasını olması gerekenden daha fazla kapatması sonucu oluşan bir çeşit estetik ve fonksiyonel bir göz kapağı sorunudur.

bu rahatsızlık ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi doğuştan elevator kasının yeterince gelişmemesi sonucu da oluşabilmektedir.

diğer sebeplere gelecek olursak ;

nörölojik sorunlar
    şeker hastalığı
    uykusuzluk
    fazla tv izlemek ve kitap okumak vs.

göz kapağı düşüklüğünün nedenini tam olarak saptama dan estetik operesyona kalkışmamak gerekir. zira en ufak bir hata geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.
  • müzdarip olduğum durumdu. geçen cuma ameliyat oldum. ameliyat esnasında hiçbir acı çekmedim. ameliyat sonrası ilk gün yine bir acı yoktu. ameliyatın ertesi günü acılar başladı. acılar yerini morarma ve şişliğe bıraktı. bugün altıncı gün hafif morluk ve şişlikler var ancak gözlerim ortaya çıktı. açıkçası ameliyatı olduğum için mutluyum. dikişler biraz canımı acıtıyor ve gözlerime sürülen kremler yüzünden bulanık görme sorunu yaşıyorum. bunlar bitince sonuç nasıl olacak çok merak ediyorum. en büyük artısı görüş açım düzeldi. eksisi morluklar ve şişlikler oldu. güneş gözlüğü ile geziyorum. bu sorunu yaşayanlar varsa ameliyatı önerebilirim.
  • genetik miras sebebiyle yaklaşık iki yıldır benim de muzdarip olduğum ve bir süre önce cerrahi operasyon geçirerek kurtulduğum önemli ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren sağlık sorunudur. özellikle baş hizasında ya da yukarısında bir yere bakmaya çalışırken göz kapağımı yukarıda tutmak için oradaki kasları sürekli olarak çalıştırmak durumunda kalıyordum. ayrıca işim sebebiyle gün içerisinde de sürekli ekran başında çalıştığım için akşam eve geldiğimde uykum olmasa dahi göz kapaklarıma bütün gün extra güç sarfettirmem sonucunda akşamları inanılmaz bir yüz yorgunluğu oluşmaktaydı. ve bu yorgunlukla uykum olmasa dahi ister istemez gözlerimi kapatmak durumunda kalıyordum. ve ek olarak da alnımda kırışıklıklar oluşmaya başlamıştı.sonuç olarak ben de cerrahi operasyon yaptırmaya karar verdim.operasyonda hem göz kapaklarımın üzerindeki ağırlık yapan yağ doku alındı hem de göz kapağım bir tık yukarı kaldırıldı.
    her ne kadar operasyon çok zor olmasa da dördüncü gün kendi ihmalkârlığım yüzünden sol gözümdeki dikişlerin birkaçını patlattım ve o günü gece dörde kadar acil serviste serum yiyerek geçirdim. neyse ki doktorum çok iyiydi ve hemen müdahalede bulundu . bugün itibariyle de tüm dikişlerim tamamen alındı. ama hâlâ öne eğilmem ve eğilerek ağırlık kaldırmam ya da ani hareketlerde bulunmam şu süreçte yasaklanmış durumda. kapaklarda da hâlâ bir miktar şişlikler bulunmakta. onlar da tamamen inince rahatlayacağımı umuyorum.
  • sarkmadan ziyade vücut güç tasarruf moduna geçtiğinde sol göz kapağımda rastlanan durumdur. özellikle yorgun olduğumda sol göz kapağım bağımsız olarak yarı yarıya kapanıyor diğeri ise %90 açık konuma geliyor. sanırım doğuştan gelen bir durum. egzersiz var mıdır ben de merak ediyorumdur.
  • son edit: üste ekliyorum çok uzun olduğu için sıkılanlara süreci okumak istemeyenlere kolaylık olsun. 1 ayı biraz geçti, iyili yaptırmışım diyorum. resmen gözüm açıldı. yüzümde, yanaklarımda ödem halen var biraz ama bu durumu çok sevdim doğal dolgu gibi cildim gerildi, kırışıklıklarım açıldı ve pürüzsüz bir tenim var gibi oldu. tabi max 15/20 güne ödem sona erecek üzgünüm.
    ben aşırı hassas ve beyaz tenliyim, ayrıca acı eşiğim çok düşük olduğu için çok da narinim. özenli olduğumu düşünüyorum ama 1 ay kadar hiç dokunamadım. geçen hafta kontrole gittim . iz kalmasın diye scarlex ve madeleb sürüyordum bolca ama yüzümü yıkarken ovalayamıyordum acıdığı için haliyle krem artıkları kalmış dikişlerin üstünde ve hijyen sorunu yaşadım. doktor bildiğin baticonla harala gürele spancla silip temizledi. kenardan bi dikişimin ipi erimedi o sarkıyordu, o ipi kesti dipten bistürü ile biraz kanadı ama çok acımadı, 2 gün bandajlı gezdim yine.
    sonuç şimdi iyiyim , bolca yüz için olan 50 spf koruma faktörlü güneş kremi ve scarlex sürüyorum, mutlaka şapka be güneş gözlüğü takıyorum. bu hafta 5 gün tatile gittim kremlerimi sürüp güneşlendim pek bi sorun olmadı. henüz far vs süremiyorum ama bu hafta rutin makyajımı yapabilirim gibi. ben sabırla bekledim aslında ilk hafta makyaj yapanlar varmış ben pimpirikliyim.. beyaz tenli olduğum için hala kırmızı dikiş izlerim çok belirgin ama ben söylemediğim dürece pek kimse anlamıyor gibi.. sonuç iyiki yaptırmışım ..

yarın yaptıracağım operasyondur.. tamamen estetik kaygı ağırlıklıdır. kimse bu sebeple kör olmuyo en azından..
    gaza gelip tamam dedim ama deli gibi korkuyorumm. toplam 45 dakika sürdüğü ve lokal anesteziyle olması dışında en ufak bi fikrim yok..
    merak edenler için kampanyalı fiyatı 375 $ ve yanında ücretsiz botox hediyeli.. iğne fobim olduğu için feci korkuyorum. sonrasında kaçmazsam eğer detay bilgilendirmesi yaparım.

edit: herkes dolara çevirdiğim rakam sebebiyle yurtdışında olduğumu düşünmüş. hyr türkiye/ ank da bi prof. sadece yıllar sonra okuyana fiyat fikir verebilsin diye ben dolara çevirdim. bugünkü ödediğim rakam 7500 tl ( + botox hediyesi var)

edit 2-: evt nihayet oldum. estetik cerrah rahmi evinç beyin sempatikliğiyle muayenehanede başladı operasyon süreci. önce sol gözümden başlandı. kaşımın hemen altından çok ince uçlu bi enjektörle jetokain adlı anestezik maddeyi enjekte ederek başladı. 30 ar saniye arayla , toplamda 4 kez, birer cm sola doğru iğne yapıp göz kapağımı komple uyuşturdu. ağrı eşiği çok çok düşük be aşırı korkan biri olarak biraz acıdı ama ben dayandıysam inanın hepiniz dayanabilirsiniz korkmayın. yaklaşık 3 dk da komple göz kapağım uyuştu. deneme için iğne batırarak test etti. hissetmediğimden emin olunca başladı. gözüm açıp izleyebileceğimi söyledi ama çok korktuğum için gözlerimi sıkı sıkı kapatmayı tercih ettim. yaklaşık 25 dk bir göz için geçen zamandı. önce çizim yaptığı alanı kesti, sonra kanayan damarları koterle yakarak kanamayı kontrol altına aldı. daha sonra estetik ve kendiliğinden eriyen dikişler atarak tamamladı. sonrada dikişlerin üzerine su geçirmez flasterler kapattı. bir gözüm bitince aynı işlemleri diğer gözüme uyguladı. iki gözümü eş zamanlı uyuşturmadı.

inanılmaz korkuyordum, ama her aşamasında sohbet ettik ve asla beni kandırmadı. her aşamayı açıkça anlattı. sorduğum her soruyu cevapladı sıkılmadan. esprilerle sohbetle operasyon tamamlandı. ilk gözün işlemi bitip diğer göze geçişte biraz tırstım ne yalan söyliyim. bi o kadar daha tahammül edemeyecekmişim gibi geldi. bırakıp kaçmayı düşündüm. ama bi cesaret bitti işte. sonrasında yaklaşık 1 saat muayenehanede gözlerimin üstünde buz aküsü tuttum. ve çıktım.
    bu arada ilk gün kullanmam için cataflam ( bende hiç işe yaramadığı için panadol kullandım evden), augmentin ,teocilin göz antibiyotik kremi, sunni gözyaşı damlası ve bandajlar çıkınca yara izi kalmasın diye de scalex pomad reçete etti.
    eve giderken biraz oyalandım ve gözlerim şişmeye başladığı için bulanık görmeye başladı. araç vs kullanamadığım için arkadaşım eve bıraktı. eve girdiğim an ağrı tavan yaptı çünkü anestezinin etkisi geçmişti artık. hemen doktorun yazdığı ağrı kesici içtim ama hiç işe yaramayıp ağrı çok şiddetlenince evden panadol içtim.yarım saat kadar rahatladım ama siz operasyon sonrası ilk saat içinde mutlaka ağrı kesicinizi için yoksa anestezi eekisi geçince ağrı çok şiddetli oluyor. ilk 2 gün yaklaşık 3 saat arayla ağrı kesicimi hep içtim. sonrasında ağrı kesici içmem gerekmedi. günde 4/5 kez göz damlamı damlattım. gece 1 kez göz antibiyotik kremini sürdüm ve sabah akşam 5 günde antibiyotiğimi içtim.
    ilk 3 gün oturur pozisyonda uyumaya çalıştım ( gram uyuyamadım feci bi süreç uyku kısmı). bu arada ilk 2 gün sürekli saat başlatı 15 er dakika buz kompresi yapmama rağmen 2. gün göz kapağım üstten , elmacık kemiğim alttan davul gibi şişti ve gözüm komple kapandı . görüş yok denecek kadardı ve bulanıktı.
    3. gün sonrası yavaş yavaş gözüm açıldı ve görüyorum, mesaj okuyup yazabiliyorum artık.
    unutmadan ilk 3 gün duş yapmak yasaktı. 3.gün rahatça duşumu aldım. ilk 3 gün asla başımı hiç öne eğmedim ve sadece oturur pozisyonda yattım. görsel olarak kocasından gözünün üstüne yumruk yemiş kadın kıvamında görünüyordum.
    bir hafta sonra suyla bandajlarımı çıkartıp, scarex pomadı kullanmaya başlıcam sabah akşam 1 ay boyunca. dışarı çıkarken bolca güneş koruyucu, şapka ve gözlük takıcam ki yara izi kalmasın. bunların dışında hiç sıkıntım yok.
    ben henüz 3. gündeyim bugün. şişlik devam . memnun kalıcakmıyım, nasıl görünüyorum ile yarıyacak mı ilerki günlerde yazarım yine. ama korkmayın ilk gün ağrı kesici almayı unutmazsanız ve 4/5 gün evde istirahat ederseniz tek başınıza idare edebileceğiniz bi süreç.
  • göz kapağımı kedi tırmalaması sonucu dunya göz hastanesinde bana dikiş atan doktor, "gelin bakın böyle de bir şey var" diyip, göz kapağı ameliyatlarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını göstermişti. insanın yaşına ve ifadesine inanılmaz etki eden bir bölge.
  • bunu düzeltmek için yapılabilecek egzersiz var mı merak ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap