şükela:  tümü | bugün
  • pek hayra alamet değildir. gözyaşı kanallarının tıkandığının dolayısıyla bir arpacık*ın habercisi olabilir. günde 2 defa gözün üzerine 4-5 dakikalığına nemli ve ılık havlu konup tıkanan kanalların açılması sağlanabilir. göz kapakları parmaklar kirpik diplerine değmeyecek şekilde nazikçe ovulursa tıkanmaya sebep veren yağın dışarı çıkma ihtimali vardır.

lens kullanan ve ekran başında çalışanlar gözlerini açık unuturlar. biz de bazen onları öldü zannederiz. yanlış bir davranıştır sıksık gözlerini açıp kapatmalıdırlar. bausch & lambs'ın "hede hödö for sensitive eyes" isimli damlası gözü bayağı rahatlatır tavsiye ederim.
  • sjogren sendromunun bulgularından biri olabilecek durum. bu durumda sürekli suni gözyaşı kullanmak gerekecektir.
  • ekran karsisinda fazla kalmaktan, hava kirliliginden, havanin kuru olmasindan vb gibi onlarca sebepten ortaya cikabilecek bir goz rahatsizligi. gozlerde batma, kum varmis hissi, enfeksiyonlar, surekli gozu kapali tutma istegi gibi belirtileri vardir. yapay goz yasi damlalari kullanilir. olmadi yagli merhemler surulur yatarken. en olmadi goz yasi kanallarina, goz yasinin debisini ayarlayan minik silikon tipalar takilir. gecti gecti, gecmezse yandiniz. kesin tedavisi yok.

(bkz: ben yasadim ordan biliyorum)
  • kontakt lens kullaniminin bir yan etkisi oldugu gibi kontakt lens kullanimini da bir secenek olmaktan cikaran problem. zaten gözde kuruluk yaratacak olan kontakt lensleri hicbir doktor halihazirda göz kurulugundan sikayetci bir hastaya önermez.
  • (bkz: icine aglamak)
  • geçmesi için suni gözyaşı kullanılan göz rahatsızlığı. koruyucu içermeyen damlalar tek kullanım içindir, damlatırsınız damlatırsınız ama içi hala doludur, çöpe atarken hayıflanırsınız
  • (bkz: soz kurulugu)
  • çözüm için (bkz: alcon)
  • bu da kuru olan herseyde oldugu gibi olumlu bir durum degildir.
    su yasima kadar "... kurulugu" * * ** * seklinde olusturulan tamlamalarin hiçbirisinin hayirli biseye isaret ettigini görmemis duymamisimdir.