şükela:  tümü | bugün
  • sağ gözde ortaya çıkan saykodelik parlamalar ve ardından gelen baş ağrısı ile bugün 3-4 yıllık bir aradan sonra yeniden varlığını hatırlatan eski arkadaşım. ortaokuldan beri tanışıklığım olan bendeki modeli şöyle işliyor: önce tek gözde parlak bir leke beliriyor hani lambaya bakarsınız da iz kalır ya işte öyle bir leke ama çok daha kalıcı olanını düşünün. sonra o leke yanıp sönen uzun bir çizgiye evriliyor. finalinde de gözün görme niteliği eski haline geliyor ama ardından baş ağrısı beliriyor. ortaokul yıllarında söz konusu arkadaş kendisini daha sık -yani birkaç ayda bir- hatırlatırdı, baş ağrısı ise daha sancılı geçerdi. yaş ilerledikçe atak sıklığı baya azaldı, kırk yılda bir ortaya çıkmaya başladı.

tedavisi olmayan sikindirik bir göz hastalığıdır.

edit: zannedersem auralı migrenmiş bunun bir diğer adı.
  • ben bunun kadar aşağılık bir rahatsızlık görmedim. önce gözde ışık parlamaları, çakmaları oluyor. gözünüzün önünde yanar dönerli bir şeyler uçuşuyor. bilin ki ayvayı yemek üzeresiniz. arkadan yavaş yavaş baş ağrısı geliyor, sonra o ağrı sol gözün -bende sol oluyor- üstüne oturuyor. tam göz kapağının hizasına. normalde o ağrı 3-4 saat mahvediyor beni. bir yandan da mide bulantısı yapıyor. bu akşam tedbirli davrandım, ağrı kesiciyi gömdüm direkt. hafif yokladı, yarım saat kadar ağrıdı ve azaldı. 6 aylık periyotlarla yokluyor beni. bundan önceki ocak sonu gibi olmuştu. daha önceki de geçtiğimiz yıl ağustos ayında. sanırım bunun göz tansiyonuyla da ilgisi varmış. tabii bana müstehak, bir göz doktoruna hâlâ görünmedim. hafta içi ilk işim doktora gitmek olacak.
  • gözde ışık patlamaları, çakmaları (bkz: retina dekolmanı)ndan kaynaklanıyor olabilir.
    vakit kaybetmeden göz doktoruna gidilmelidir.