• sol gözümün görüşü merkez ve çevresi hariç sol yarım halka şeklinde önce yok oldu sonra bu halka sürekli parladı ve söndü. bu böyle 5 dakika kadar sürdü. dehşet bi şey bu. sanki hiç geçmeyecek sandım. gözünü kapatıyorsun gene flaşlar patlıyor dehşet bir tecrübe.
  • göz doktorundan şimdi çıktım, taze bilgilerimi hemen insanlıkla paylaşayım. çoğunlukla aşırı stres kaynaklı olduğunu söyledi doktor. şaşırdık mı? tabi ki hayır. içinizde biriktirdiğiniz o stres bok püsür vb durumlarının gözünüzün birinden (bende sol gözümde gerçekleşiyor) disko topu efekleriye çıkış yapmasıdır. görüş alanınız baş ağrısı eşliğinde 1 saate yakın ışıl ışıl pavyon gibi oluyor. benimki ağrı kesici alınca geçti ama birkaç gün arayla aynı şeyi yaşayınca tırsıp doktora gittim. tedavisi yok sanırım, doktor spor önerdi, ne alakaysa artık. hayır onu da yapıyorum, ama ayarım olmadığı için geçen gün spor yaparken de hamstring kaslarımı zedeledim. neyse efendim, sonuç olarak ilerleyen bir göz rahatsızlığı değilmiş, göz tansiyonu ile karıştırmamak lazım. kahve ve sigara tüketiminize dikkat edip, hiçbir şeyi kafaya takmazsanız sorun yok, bu kadar basit!
  • nasıl bir bok olduğunu merak edenler "göz migreni" diye aratıp google amcanın görsellerine bakarsa ufak bir bilgi sahibi olabilirler.

ben mesela şu anda yazarken yaşıyorum bunu. görüş alanımın sağ kısmında afrika kıtasının şekline benzer bir alanda rengarenk ışıklar yanıp sönüyor. tarifi çok zor yaşamayanın anlamasını beklemek mümkün değil.

anlatmaya çalışırsam önce parlak bir nokta oluşuyor görüş alanınızda odakalanabileceğiniz bir şey değil nereye bakarsanız bakın sanki o noktada gözünüzün çok yakınında küçük bir led yanıp sönüyor. sonra bunun alanı genişliyor ve arada kırık çizgiler şeklinde yanıp sönmeye başlıyor. yanıp sönme bazen siyah beyaz bazen kırmızı beyaz bazen de rengarenk oluyor. arada televizyondaki karıncalanmaya benzer şeyler de gördüğüm oldu. alan genişleyip görüş alanınızın %80ine kadar yayılabiliyor. tam görememe değil kör gibi olmuyorsunuz ama insan gözü 16-18fps görüyormuş bunun 12 karesinde bu ışık çakmalarını 4-6 karesinde de normal görüntüyü görüyorsunuz. ama özellikle gece araba sürerken olursa karşıdan gelen ışıklar algıyı iyice engelliyor.

bende 15-30 dakika arası sürüyor ataklar ve ataklar sırasında herhangi bir ağrı yok. sonrasında ise göz ve alın bölgesinden yayılan 5-6 saat süren orta şiddetli bir ağrı oluyor bende. herkesin tepkisi farklıymış.

stres ve uyku düzensizliğine göre 30-40 günde bir ile yılda 2 kez arasında değişiyor. gözlerin yorulması değil de bedenin yorulması daha ok etkiliyor benim tecrübeme göre.

benim gittiğim doktorun tanımlamasına göre, görme merkezi ya da gözü besleyen damarların daralması sonucu oluşuyormuş. ilerleyen ya da iyileşen bir şey değilmiş.

mesela bu entry'i yazarken arada bir iki farklı konu ile de uğraştım. 15 dakikada yazabildim, bundan 15 dakika kadar önce ilk izleri görmeye başlamıştım ve şu anda ışık çakmaları azaldı sadece görme alanımın sağ dış tarafında bir parlama var. hafif baş ağrısı emareleri geliyor ve sağ gözümde seğirme benzeri bir his kaldı.

düşman başına dedirtecek kadar kötü bir hastalık değil ama sevdiklerimin yaşamasını istemem.

edit: şunu buldum https://www.youtube.com/watch?v=8nsi7rapkco
    tam olarak kanıtlıyor. videoyu 2:00'a kadar izlerseniz yaklaşık yarım saatlik süreci özetleyen görsel parlamaları bir nebze anlamış olursunuz.
  • sağ gözde ortaya çıkan saykodelik parlamalar ve ardından gelen baş ağrısı ile bugün 3-4 yıllık bir aradan sonra yeniden varlığını hatırlatan eski arkadaşım. ortaokuldan beri tanışıklığım olan bendeki modeli şöyle işliyor: önce tek gözde parlak bir leke beliriyor hani lambaya bakarsınız da iz kalır ya işte öyle bir leke ama çok daha kalıcı olanını düşünün. sonra o leke yanıp sönen uzun bir çizgiye evriliyor. finalinde de gözün görme niteliği eski haline geliyor ama ardından baş ağrısı beliriyor. ortaokul yıllarında söz konusu arkadaş kendisini daha sık -yani birkaç ayda bir- hatırlatırdı, baş ağrısı ise daha sancılı geçerdi. yaş ilerledikçe atak sıklığı baya azaldı, kırk yılda bir ortaya çıkmaya başladı.

tedavisi olmayan sikindirik bir göz hastalığıdır.

edit: zannedersem auralı migrenmiş bunun bir diğer adı.
  • geçici görme kaybı ve ardından göz açtırmayacak bir ağrıyla kendini su yüzüne çıkaran hastalık. normal migrenden farklı olarak maksimum 24 saat sürüyor. sessiz ve karanlık odada yatmak normal migrende olduğu gibi rahatlatıyor.
    not: görme kaybında başladığında panik olmayınız. o an araba sürüyorsanız mutlaka kenara çekin ve birisini arayın, kesinlikle geçer diyip kullanmayın
  • göz tansiyonu tansiyondur migren migrendir bu kadar basit. bende var bu. hayatımda sanırım öyle bir panik atak yaşamadım. ışıklar çaktı önce . çocuklar oynuyordu parkta ben yürürken lazer tutuyorlar diye düşündüm. parkı geçtim hala var. insan adım atamaz mı o derece. bakınız adım diyorum ayaklar en altta göz en üstte. kırpmak mümkün değil. sağa sola bakmak zaten olamaz bedeninizle dönüyorsunuz . tuvalette af edersiniz klozete oturup kalkmak adeta bir işkence. bundan da şunu anlıyoruz her hareket dalgası gözde patlıyor. korkunç bir gece idi. sabah hastanede teşhisim kondu 1 aydan fazla ilaç kullandım ve ara ara kontrole gittim ve ömür boyu bu hastalıkla yaşayacağımı öğrendim yani tedavisi yokmuş. ataklar halinde gelip arada uykusuz geceler günler yaşatıp gidermiş olduğu an hastaneye gitmek zorundasınız ilerliyor mu bakmaları gerekiyor.çok tehlikeli olabilir maalesef retina risk altında .
  • ziyadesiyle sıkıcı bir rahatsızlıktır. sanki gözünüzün hemen dibinde kocaman bir flaş yahut projektör patlamış da haresi gözünüzün önünde kalmış gibi hissedersiniz.

ilk defa başınıza geldiğinde sağlam panik olursunuz. bekleyince geçse de bir daha ne zaman nüksedeceği belli değildir.

klübe hoşgeldiniz.

nasıl becerirsiniz bilmem ama stresten uzak durmaya çalışın, gözlerinizi ara ara dinlendirmeye ve geceleri yeterince uyumaya çalışın.

gözünüzde uygun numaradan büyük yahut küçük numaralı bir gözlük varsa o da tetikleyebiliyor.

senede bir göz doktorunuza görünmenizde ve göz numaranıza uygun bir gözlük/lens takmanızda fayda olduğu kanaatindeyim.
  • ben bunun kadar aşağılık bir rahatsızlık görmedim. önce gözde ışık parlamaları, çakmaları oluyor. gözünüzün önünde yanar dönerli bir şeyler uçuşuyor. bilin ki ayvayı yemek üzeresiniz. arkadan yavaş yavaş baş ağrısı geliyor, sonra o ağrı sol gözün -bende sol oluyor- üstüne oturuyor. tam göz kapağının hizasına. normalde o ağrı 3-4 saat mahvediyor beni. bir yandan da mide bulantısı yapıyor. bu akşam tedbirli davrandım, ağrı kesiciyi gömdüm direkt. hafif yokladı, yarım saat kadar ağrıdı ve azaldı. 6 aylık periyotlarla yokluyor beni. bundan önceki ocak sonu gibi olmuştu. daha önceki de geçtiğimiz yıl ağustos ayında. sanırım bunun göz tansiyonuyla da ilgisi varmış. tabii bana müstahak, bir göz doktoruna hâlâ görünmedim. hafta içi ilk işim doktora gitmek olacak.

yıllar sonra gelen edit: çok uzun süredir bu sorunu hiç yaşamadım. pandeminin başladığı döneme kadar nargile içiyordum. nargileyi bırakınca bu ağrı da tamamen yok oldu. sanırım tansiyonumu artıran ve gözüme vurmasına da sebep olan nargileydi.
  • göz migreni nedir ya? doktora gidip bir sorsaydınız keşke?
    aynısı bana da oluyordu... kafada “auralı migren”, gözde de “göz tansiyonu” çıktı... yani auralı migren, göze vurup göz tansiyonuna sebep oluyor. .. en azından ben de böyle..
  • ağrısını kesen agrı kesici yok. kadınlarda genelde adet dönemi öncesi ve/veya sonrası görülebiliyormuş. yine okuduklarıma göre balık, peynir tarzı yiyecekler tetikliyormuş. atak tarzında gözde tek noktada başlayan leke ve o lekenin büyüyüp parlaması ile suda gibi hissettiren durum. ben de görme olayı ilk yasadiklarimda normale dönerdi bir yıl öncekinde 1hafta bulanık görme devam etti ve o hafta içinde üst üste 3 atakla eve kitledi. altı aydır yaşamıyorum umarım bidaha olmaz. umarım kimse yaşamaz. doktorlar tanıda hata yapabiliyor retina dekolmanı diyen oldu ama ben yıllardır tanırım. ayrıca göz tansiyonu ile hiç alakası yok. kadınlarda fazla görülüyor. genetik geçişine bakmak lazım.
hesabın var mı? giriş yap