şükela:  tümü | bugün
  • midriyatik etkiye sahip damlalardır. irisin genişlemesini sağlar evet. bir dönem isimleri hep s-i-k ile başlardı. kirpiksi kasların felç olmasına verilen adla ilintili sanırım.

örneğin: siklomid; sikloplejin vb. gibi. *
  • göz bebeğini büyütüp sizi adeta kör eden sıvı. göz bebeği büyüdüğü için göze giren ışık miktarını kisamadigindan etkisi geçene kadar yarasa misali en ufak bir ışık kaynağı inanılmaz rahatsız eder. arabayla gittiğimiz doktordan, annemin koluna girip otobüsle dönmüştük. ertesi gün o kadar yolu bi daha teptim arabayı almak için, çok fena bir olay
  • beni neredeyse gercekten kor edecek damladir.
    damlattiklari ilk saniyede noluyo amnskym diyip kendimi yerlere atmis, gozumu ve kafami sehpaya carpmistim.
  • sarı renkli olanı mı?
  • doktora giderseniz ve gözünüze birşey damlatmaya çalışıyorsa kesinlikle damlattırmayın. doktora o nedir diyene kadar niye damlatıyorsun diyene kadar damlayı damlattı. sonra göz bebekleri pert. büyüye büyüye birhal oldu. baya gözünüzü içten geriyor birşeyler.. etraf önce bulanıklaşıyor sonra görmemeye başlıyorsun.her yer rakı beyazı.
    sebebi de göz haritası çıkaracakmış doktor beyimiz.. tahlil yapıp para yolmanın farklı bir yöntemi. ulan bakalım ben tahlil istiyor muyum nedenini söyle istersem yaptırırım..bu olay 5sene önce geldi başıma.
    şimdi artık öyle yapmıyorlar. göz haritası için direkt hiç birşey damlatmadan gidiyorsun. gittiğiniz yere göre değişir tabi.
  • geçici körlük yaşatan kimyasal.
  • ne zamandır yazmayı düşündüğüm bir anım var bu konuda. sanırım 3 yıl önce kadar göz muayenesine gitmiştim işyerinden izin alıp. yaklaşık 4 - 5 km. bir mesafe ve araç kullanarak gittim haliyle. ancak ne şanssızlıktır ki bu uğursuz damlanın nasıl olduğundan ve ne derece etki ettiğinden bihaberdim muayeneye girmeden.

benim etkisini bilmememe ek olarak yalnızca ' biraz görmede bulanıklık olur, yarım saate kalmaz geçer ' şeklinde gelen uyarı sonrası, nasılsa yarım saate düzelir araçla dönerim şeklinde düşündüm ki düşünmez olaydım. arkadaş bildiğin 12 - 13 numara gözlük takma seviyesinde görmeye başladım. karşımdan doktor geldi onu bile farkedemedim. neredeyse merdivenden düşecektim muayene sonrası.

velhasıl değil yarım saat 1 saat beklememe rağmen etkisi geçmedi. ben de tamamen flu halde görebiliyorken ne cesaretse araca atlayıp işyerine döndüm ki döndüğümde müdürümü bile tanıyamadım yanımdan geçerken. sanıyorum o zaman araç kullanabildiysem gözüm kapalı da gidebilirim.

bu da böyle bir anımdır.
  • insanı kör ettikten sonra az da olsa görebiliyorsa kalanıyla görebilir düşüncesinin ürünü olan damla.
  • tek başınıza yolda yürümemeniz gerekir.
  • bazı insanları bayıltabilen bir damladır. göz damlası da olsa ilaç tehlikelidir. çocuklarda kalbi durdurabilecek ritm bozukluklarına sebep olabiliyormuş.