şükela:  tümü | bugün
 • yaşam'dır. çünkü insan öldüğünde gözlerde biriken yaş işte bu gözün nurudur derler.
 • gazali'ye göre "nurun esası idrake görünmektir. idrak hadisesi için, nurun varlığı ve gören gözün varlığı gerekir. çünkü nur, hem zahir, hem de muzhirdir.körler hakkında nurun ne görüleni, ne de göstereni söz konusu değildir. dolayısıyla, idrak hadisesinde gören ruh ve görülen nur aynı derecede esastırlar. ancak gören ruh, idrak edici olması ve idrakin kendisiyle gerçekleşmesi cihetiyle daha üstün bir rükündür. nur ise, idrak edici değildir, ancak idrake vesiledir. dolayısıyla göze, idrake vesile olan şeylere nisbetle nur denmesi daha layıktır. bu şekilde, 'gören' göz nuruna da nur adını verdiler; mesela yarasa için gözünün nuru zayıftır; bulanık görenler için gözünün nuru zayıfladı; kör için göz nurunu kaybetti;siyah gözbebeği için göz nurunu toplar ve kuvvetleştirir denilir. ilahî hikmet eseri olarak gözün siyah kirpiklerle kuşatılmış olması, gözün ziyasını toplamaları içindir. gözün beyaz kısmı ise, göz ziyasını dağıtır ve nurunu zayıflatır. öyle ki, beyaz ve parlak bir şeye, özellikle güneşin nuruna devamlı bakmak göz nurunu keser ve kuvvetlinin yanında zayıfın yenik düşmesi gibi onu mağlup düşürür."

  mişkatü'l envar isimli eserinde gazali göz nurunun eksiklerini yedi maddeyle şöyle sıralar:

  - başkasını görür, kendini görmez.
  - kendisinden çok uzak ve kendisine çok yakın olanı görmez.
  - perde arkasında olanı görmez.
  - eşyanın zahirini görür, batınını görmez.
  - varlıkların bir kısmını görür, tamamını göremez.
  - sonlu şeyleri görür, sonsuz olanları göremez.
  - gördüklerinde pek çok yanılmalar olur. mesela, büyüğü küçük, uzağı yakın, duranı hareketli, hareketliyi sakin görür.
 • el emeğinin kankasıdır
 • eskilerin ifadesiyle (bkz: nur-ı ayn)
 • trt 1in gündüz kadın programı, en fazla 25 yaşında bi kız sunmaya çalışıyo (bkz: güldem zehra polat) hayatımda bu kadar beceriksizce sunulan bi program görmemiştim. hadi sabiha hanımı da sevmezdim de o hiç olmazsa yürütüyodu programı. resmen akmıyo yayın ya. artık kimlerin torpiliyle geldiyse sunucu hanım, yayından kaldırmazlarsa kitlelelerini başka bi kanalda yapılacak herhangi bir programa kaptıracak, o değil derya baykal yok, cık cık cık
 • torpilsiz bir sunucu olan güldem zehra polat'ın tecrübeli ellerindeki trt'nin gündüz kuşağı kadın programı. hanım hanımcık ve hoş bu sunucunun işini severek yaptığı belli.
 • eskilere göre şu dört şeyle eksilendir:
  a. tuzlu yemek yemek,
  b. yıkanırken başa sıcak su dökmek,
  c. güneşe karşı bakmak,
  ç. düşman yüzüne bakmak.