şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kimsenin gözlerinin, saçlarının ve derisinin yaygın ve alışkın olunanın aksine farklı, aykırı bir renkte olması halinde o kişiye karşı duyulan tepki ve öfke karışımı histir.

  aykırı renkte bir göz bile, tek başına, gıcık olmak için bir nedendir. hiç yoktan o kişiye karşı antipati duyulur. bazı hallerde o kişiye şiddet uygulama hissi uyanır. örneğin mavi (çakır) gözlü kişiler potansiyel olarak böyle bir saldırının hedefi olabilirler. saç ve deri rengindeki aykırılıklarda da durum pek farklı değildir.

  bu ayrımcılık yaygın ve köklü önyargılardan beslenir. nedeni sorgulanmaz. yakın çevrede, ailede, arkadaşlar arasında bu farklılık ve aykırılıklar nefret sebebi olarak görülmüştür; ve de olduğu gibi onlardan devralınmıştır.

  bu tür bir önyargı halinde sadece bir renge tepki duyulmaz; aslında bütün olarak o kimsenin kişiliği hedeftir. en masum kişi bile olsa, sırf renk aykırılığından ötürü o kişiden nefret edilir ve o insan kötü bir kişi olarak kabul edilir.
 • kahverengi gözlerime, siyah saçlarıma ve epeyce esmer tenime duyduğum gıcıklıktır.

  başkalarının göz, saç ve ten renklerine gıcık olmaya haddim bulunduğunu zannetmiyorum.
 • ilkokulda özellikle çok maruz kaldığım durum.
  bir keresinde yeni taşındığımız mahalleden yedi-sekiz kavruk laf atıp üzerime dalmışlardı. ben de gözümü karartıp allah ne verdiyse diye kime ne geldiğine bakmadan basladım saydırmaya. sonunda bir tanesi kaldı. diğerleri de gidip annesini çağırmışlar, kadın zorla aldı elimden, koşarak kaçtım annesinden sonra

  ha sonra hepsiyle kanka olduk o ayrı.